SHARP

Gniazdko smart PH01EW1P [test]

Gniazdko smart PH01EW1P

Chcąc spróbować „inteligentnych” funkcji w domowych urządzeniach, warto zacząć od stosunkowo prostych produktów, jak testowane przez nas „smart” gniazdo zasilające Sharp PH01EW1P.  

Dzięki niemu możemy w prosty sposób kontrolować tradycyjne domowe sprzęty i wzbogacić je o nieco przydatnych funkcji smart. Wtyczka jest niewielkich rozmiarów i współpracuje z sieciami Wi-Fi działającymi na częstotliwości 2,4 GHz, maksymalna moc kompatybilnych urządzeń to 3680 W. Na obudowie umieszczony jest fizyczny włącznik z niebieskim podświetleniem (fot. 1) sygnalizującym pracę urządzenia. Do obsługi gniazda smart Sharp PH01EW1P służy aplikacja Sharp Life, dostępna na urządzenia z Androidem i iOS, w języku polskim. Po założeniu w niej konta należy sparować z nią urządzenie. Za pomocą aplikacji można korzystać również z innych urządzeń smart marki Sharp, np. hulajnóg elektrycznych. Po krótkiej konfiguracji możemy przystąpić do użytkowania wtyczki i zapoznania się z jej możliwościami.

Podstawową opcją jest zdalne wyłączanie lub włączanie zasilania (fot. 2). Z dowolnego miejsca na świecie, jeśli tylko mamy dostęp do Internetu, możemy kontrolować dopływ zasilania do urządzenia podłączonego do gniazdka. Oznacza to, że np. w domku na działce możemy podłączyć do niego grzejnik i wracając np. ze spaceru, zdalnie go włączymy kilka minut wcześniej, żeby w pomieszczeniu było już przyjemnie i ciepło. Innym przykładem jest użytkowanie gniazdka z lampką dziecięcą – możemy ją zdalnie wyłączyć, gdy pociecha zaśnie, bez ryzyka obudzenia jej hałasem. W praktyce możliwości są bardzo duże i zależą głownie od naszej kreatywności. Rozwinięciem opcji kontroli zasilania są możliwości tworzenia scenariuszy, harmonogramów oraz timer (fot. 3). Za pomocą tego ostatniego możemy ustalić, po jakim czasie urządzenie ma się samoczynnie wyłączyć. Kontrola jest możliwa w zakresie do 23 godzin i 59 minut. Harmonogramy pozwalają zaprogramować, w jakich dniach i konkretnych godzinach zasilanie ma być zapewnione, a kiedy ma się wyłączyć, możliwe jest nawet ustalenie okresu przerwy w ciągu dnia. Wreszcie, korzystając ze scenariuszy, możemy ustalić, żeby zasilanie włączyło się np. po przekroczeniu określonej temperatury, np. żeby wentylator zaczął chłodzić pomieszczenie. Z kolei korzystając z danych o lokalizacji, wraz z nastaniem zmierzchu gniazdko może automatycznie włączyć podłączoną lampę.

Inną bardzo przydatną funkcją jest pomiar zużycia energii elektrycznej (fot. 4)przez podłączony sprzęt. Dzięki niej możemy się dowiedzieć np., ile energii pochłaniają w ciągu doby lodówka czy telewizor, i zdecydować, czy kupno nowego energooszczędnego sprzętu przyniesie realne oszczędności i w jakiej skali. Używając opcji blokady rodzicielskiej, zablokujemy możliwość wyłączenia zasilania przez przypadkowe skorzystanie z przycisku. Poza aplikacją możliwe jest również sterowanie za pomocą komend głosowych z Alexą lub Asystentem Google.

Kompaktowe gniazdko smart Sharp PH01EW1P to przydatne i proste w obsłudze urządzenie mogące realnie ułatwić nam korzystanie z domowych sprzętów. To świetny wstęp do świata „inteligentnych” urządzeń, pokazujący, jak wiele udogodnień one przynoszą.

Gniazdko-smart-PH01EW1P-2
Gniazdko-smart-PH01EW1P-3
2024-04-01
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket