Generatory pary i systemy do prasowania

Generatory pary

Choć lubimy wyglądać schludnie, to niekoniecznie lubimy prasowa ć. Zwłaszcza gdy czeka na nas sterta prania, to uporanie się z nią przy pomocy tradycyjnego żelazka moze być trudne. Znacznie lepiej sprawdzą się generatory pary i systemy do prasowania. (Fot. Laurastar)

Urządzenia te dzięki swojej dużej wydajności bez problemu pozwolą uzyskać dobre efekty na różnych tkaninach i w krótszym czasie. Z kolei zastosowane tryby automatyczne sprawiają, że nie musimy pamiętać o wyborze odpowiedniej temperatury. Choć zajmują więcej miejsca niż tradycyjne żelazka parowe, to suma ich zalet sprawia, że coraz częściej je zastępują, zwłaszcza gdy prasujemy bardzo dużo. Należy także pamiętać, że para wodna nie tylko wspomaga prasowanie, ale również sprawdzi się np. przy odkażaniu odzieży czy przedmiotów codziennego użytku, takich jak pluszowe zabawki.

Klasyfikacja urządzeń

Generatory pary pracują pod stałym, wysokim ciśnieniem pary, co ułatwia rozprasowywanie trudnych do usunięcia zagnieceń. Zwykle składają się właśnie ze stacji, w której znajduje się bojler i wytwarzana jest para, połączonej przewodem z żelazkiem, do którego jest przekazywana. W tym wypadku pojemnik na wodę i ilość wytwarzanej pary są zdecydowanie większe niż w żelazku parowym. Trzeba pamiętać, że urządzenia te potrzebują nieco więcej miejsca, ale zapewniają niezrównany komfort pracy i znakomite rezultaty prasowania.

System do prasowania to generator pary z żelazkiem zintegrowany z aktywną deską do prasowania. Różni się budową i zastosowanymi rozwiązaniami. Do grupy tej należą także stanowiska do prasowania, składające się z deski oraz parownicy z żelazkiem. W wypadku systemów możemy mówić o dużych kosztach. Są jednak doskonałą propozycją dla tych osób, które dużo i często prasują i oczekują najlepszych rezultatów. Potrzebują sporo wolnego miejsca, ale można je składać, dzięki czemu łatwiej jest je przechowywać. Mogą mieć nawet kółka, które ułatwiają ich ustawienie w pomieszczeniu. W porównaniu z klasycznymi żelazkami mają zdecydowanie bardziej rozbudowaną konstrukcję. Największym wyróżnikiem jest aktywna deska do prasowania, wyposażona w funkcje nadmuchu lub zasysania. W zależności od odczekiwanych rezultatów pozwala to na optymalne ułożenie tkaniny na jej powierzchni.

Generatory pary

BELDRAY BEL01035; BREVILLE PressXpress VIN411X

Stopa prasująca

To ona bezpośrednio dotyka tkaniny, po której powinna się przesuwać lekko i łatwo. Musi też być trwała na tyle, by jej powierzchnia się nie wycierała, nie ulegała zadrapaniom, a tym bardziej nie zahaczała nitek, niszcząc prasowane rzeczy. Także na stopie, jeśli żelazko pracuje z parą, znajdują się otwory, przez które jest ona „wyrzucana”. Ich odpowiednie rozmieszczenie ma istotne znaczenie dla dobrego nawilżania tkanin, zwłaszcza tak trudnych do prasowania jak czysty len czy gruba bawełna. To, z czego stopy są zrobione lub czym są ewentualnie powlekane, często podawane jest w instrukcji pod nazwą firmową. Jak nietrudno się domyślić, skład jest tajemnicą. Stałym elementem jest baza, czyli płyta wykonana z aluminium (dobrze przewodzi ciepło), która pokrywana jest różnego rodzaju powłokami, różniącymi się trwałością oraz szybkością nagrzewania. Najczęściej stosuje się ceramikę, stal, materiały przypominające teflon oraz szafir. Do tych najtrwalszych trzeba zaliczyć wykonane ze stopów metali, granitowe, szafirowe jak też ceramiczne utwardzone. Ważną kwestią wpływającą na skuteczność prasowania jest rodzaj oraz liczba otworów parowych, która najczęściej wynosi od kilkudziesięciu do nawet powyżej stu otworów. Zwykle są rozmieszczone wzdłuż krawędzi stopy, na całej jej długości w kilku rzędach. Takie ustawienie zapewnia swobodny dopływ pary do całej powierzchni płyty i gwarantuje optymalne nawilżenie tkaniny. Znaczenie ma również kształt końcówki stopy, który powinien być spiczasty, dzięki czemu bez problemu poradzimy sobie z prasowaniem trudniej dostępnych miejsc, np. okolic guzików koszuli.

Generatory pary

LAURASTAR Smart U Black; MIELE B 4312 FashionMaster

Wyrzut pary i ciśnienie

Oczywiście, im więcej pary, tym prasowanie jest łatwiejsze i skuteczniejsze. Stały wyrzut pary w generatorach sięga nawet 180 g/min. Standardem jest funkcja uderzenia parowego, która powala zwiększyć tę wartość np. do 600 g/min. Krótko mówiąc: im większy wyrzut pary, tym łatwiejsze, sprawniejsze, a także krótsze prasowanie, co jest bezpośrednio związane ze zużyciem energii elektrycznej. W wypadku stacji pary istotne jest również ciśnienie, pod którym wytwarzana jest para, a podawane jest ono jako liczba barów i może przyjmować wartości od 3,5 do nawet 7,5 bar. Duża wartość ciśnienia pary sprawia, że efektywniej przenika ona przez grube warstwy materiału. To szczególnie istotne, gdy prasujemy np. złożone ręczniki czy pościel. Pamiętajmy jednak, że to niejedyne czynniki, które wpływają na efektywność pracy. Znaczenie mają również konstrukcja stopy i współpraca z aktywnymi deskami prasującymi w przypadku systemów do prasowania. Przy wyborze nie powinniśmy więc sugerować się jedynie specyfikacją techniczną. Zbyt duże ciśnienie pary może być również szkodliwe dla niektórych delikatnych tkanin.

Generatory pary

Konstrukcja stopy żelazka wpływa na skuteczność prasowania. (Fot. MPM)

Moc urządzeń

Im większa moc, tym szybciej urządzenie nagrzewa się, a więc i jest gotowe do pracy. Wystarczającą wartością jest już ok. 2200 W. O gotowości stacji pary do pracy informuje lampka kontrolna, która sygnalizuje osiągnięcie właściwej temperatury, zazwyczaj wystarczą ok. 2 min. Duża moc może rodzić obawy związane ze zużyciem energii. Przed wysokimi rachunkami „chronią” użytkownika funkcje „eko”, które wiele potrafią, pozwalają zmniejszyć ilość generowanej pary, oszczędzając energię i wodę przy jednoczesnym zachowaniu dobrych efektów prasowania.

Generatory pary

LAURASTAR Lift Plus Blue Sky; BELDRAY BEL01235LDL

Zbiornik na wodę

Pojemność zbiornika na wodę ma spory wpływ na sprawne prasowanie, gdyż im więcej mieści wody, tym szybciej można się z prasowaniem uporać, ponieważ nie trzeba za często jej dolewać. Wytwarzana para wydobywa się przez tzw. otwory parowe, umieszczone w stopie żelazka – ich liczba oraz rozmieszczenie zależą już od konkretnego modelu. Do większości urządzeń producenci dołączają pojemniki z miarką i wyprofilowanym dziobkiem, ułatwiającym wlewanie wody do zbiornika. Pojemniki w stacjach pary mają objętość od ok. 0,8 l do nawet 2,5 l. W niektórych modelach zbiornik na wodę jest wyjmowany, dzięki czemu można go łatwiej napełnić. Urządzenie powinno być wyposażone w sygnalizator, który informuje, że pojemnik jest pusty, a czytelna miara wskazuje aktualny poziom wody.

Generatory pary

ZELMER ZIS8700 Healthy; MPM MZE-23

Długość przewodu

W stacjach pary ważna jest długość przewodu zasilającego oraz parowego. Ten pierwszy ma, oczywiście, zapewnić dostęp do energii elektrycznej i określa, jak daleko od gniazdka może znajdować się stacja pary, standardem jest ok. 2 m. Przewód parowy odpowiada za dostarczenie gorącej pary do żelazka. Powinien więc zapewniać swobodę pracy oraz być wytrzymały. Zazwyczaj jego długość wynosi przynajmniej ok. 1,5 m.

Masa żelazka

Ogólna masa generatorów pary czy systemów do prasowania jest znacznie większa niż tradycyjnych żelazek. Składają się na nią wszystkie elementy, jak wytwornica pary, w której przecież znajduje się woda, również mająca swoją masę. W trakcie pracy stoją one na stabilnej powierzchni i używamy jedynie żelazka, do którego para dociera przez przewód. Tym samym taki sprzęt jest znacznie lżejszy niż tradycyjne żelazko parowe, a jego użytkowanie wygodniejsze i mniej męczące.

2023-05-12
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket