Pojemność czajnika powinniśmy dobierać do liczby użytkowników. (Fot. Kohersen)
Dziobek służy do rozlewania wody. Musi być on odpowiednio wyprofilowany tak by gwarantował bezpieczne nalewanie gorącej wody. Niektórzy producenci stosują specjalne końcówki zapobiegające rozlewaniu wody i uniemożliwiające jej cieknięcie. Filtr znajduje się w dziobku i ma postać siateczki, która ma za zadnie zatrzymywać drobne zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie, np. drobinki kamienia kotłowego. Wykonany jest z tworzywa sztucznego lub stali nierdzewnej.
BOSCH TWK4M227 MyMoment; BREVILLE High Gloss VKJ944X; MPM MCZ-91M; MESKO MS 1302
Na walory użytkowe czajników wpływają dostępne rozwiązania. Obecność niektórych funkcji może zaważyć na wyborze konkretnego produktu. Wśród nich warto wymienić:
BOSCH TWK4P439 DesignLine; CONCEPT RK3300 Salt & Pepper; KOHERSEN Modern Matt A451; SAM COOK PSC-111/B
Rozwiązania funkcjonalno-techniczne dotyczą nie tylko komfortu użytkowania czy łatwości obsługi. Mają również zapewnić maksymalne bezpieczeństwo i zapobiegać przypadkowym awariom sprzętu. Najważniejsze rozwiązania to:
RAVANSON CB-1701B; AMICA KF 1001; CAMRY CR 1269
Jedną z najbardziej przydanych funkcji czajników elektrycznych jest możliwość regulacji temperatury. Na panelu czajnika, umieszczonym w rączce lub podstawie, wystarczy określić wymaganą temperaturę. Producenci oferują regulację od 40 °C (idealne do przygotowania napojów dla dzieci) do temperatury wrzenia, a więc 100 °C. Ponadto dostępne są nawet predefiniowane programy gotowania wody, które pozwalają na automatyczny dobór temperatury do programu wybranego na panelu sterowania. Po jej osiągnięciu urządzenie wyłączy się i może przez określony czas utrzymywać temperaturę na wybranym poziomie. Rozwiązanie to jest zazwyczaj stosowane w czajnikach o nowoczesnym wzornictwie. W modelach retro za to może być umieszczony wskaźnik analogowy, który na skali wskaże obecną temperaturę. Co prawda, taki model nie podtrzymuje temperatury, jednak stanowi praktyczne i atrakcyjne wizualnie rozwiązanie. Najbardziej zaawansowane modele czajników mogą mieć możliwość regulacji temperatury nawet ze smartfona.
Wbudowana funkcja łączności bezprzewodowej nie jest w czajniku niezbędna, jednak w praktyce warto zwrócić uwagę na to rozwiązanie, wybierając nowy sprzęt. Wbudowane Wi-Fi lub Bluetooth to cecha charakterystyczna wybranych urządzeń z funkcją regulacji temperatury. Możliwości aplikacji nasuwają się więc same. Wystarczy, że pamiętamy o tym, żeby czajnik był napełniony, i za jej pomocą wygodnie ustalimy docelową temperaturę wody. Po zagotowaniu ustawimy również, jak długo zadana temperatura ma być utrzymywana. Dodatkowo możemy na bieżąco kontrolować temperaturę wody z poziomu telefonu, co jest przydatne, gdy np. zagotujemy wrzątek i następnie czekamy, aż temperatura spadnie do wartości odpowiedniej do przygotowania mleka modyfikowanego czy innego pokarmu. Co więcej, czajniki coraz częściej są kompatybilne również z asystentami głosowymi. Wystarczy więc wypowiedzieć odpowiednią komendę, żeby urządzenie podgrzało wodę do wybranej temperatury. Oczywiście, z urządzenia możemy w dalszym ciągu korzystać w sposób tradycyjny.
© 2024 InfoMarket