Funkcjonalne i designerskie

Okap wyspowy ma za zadanie nie tylko skutecznie pochłaniać opary, ale także odpowiednio doświetlić przestrzeń roboczą w kuchni. (Fot. Falmec)

Stylowe źródło światła

Dostępne obecnie na rynku modele okapów w zdecydowanej większości wyposażone są we własne oświetlenie, dzięki czemu stały się one niezwykle efektowne. Przemyślane rozmieszczenie diod daje wyjątkowy nastrój i wpływa na wygląd i funkcjonalność całej kuchni. Kiedyś oświetlenie traktowane było jedynie jako praktyczny dodatek, dzięki któremu gotowanie stawało się łatwiejsze. Dzisiaj rola oświetlenia mocno się zmieniła i znacznie wykroczyła poza swój pierwotny kształt. Obecnie, poza funkcjonalnością, nowoczesne oświetlenie wnosi powab, swoistą „magię”, staje się elementem dekoracji i ma istotny wpływ na projektowanie kuchni.

Oświetlenie i jego rodzaje

Możemy wyróżnić kilka podstawowych źródeł światła: żarowe, halogenowe, neonowe oraz diodowe (LED). Obecnie, m.in. ze względu na dużą energooszczędność, największą popularnością cieszą się te ostatnie. Cechą charakterystyczną diod jest ponadto stosunkowo długa trwałość.

Zastosowanie odpowiedniego oświetlenia, które jest tak istotne w okapach, oprócz dobrego doświetlenia strefy roboczej w kuchni, ma jeszcze jedną ważną zaletę. Może stworzyć wyjątkowy nastrój w pomieszczeniu. Producenci stosują wiele kolorów, dzięki czemu oświetlenie przestaje być rozwiązaniem czysto praktycznym, a staje się również elementem wystroju. Duże możliwości pod względem kolorystyki dają wspomniane diody LED. Warto w tym miejscu pamiętać, że o ile kiedyś najważniejszym parametrem była moc żarówki, o tyle dzisiaj istotna jest poza mocą czy rodzajem trzonka także temperatura barwowa LED. W praktyce w zależności od wielkości tego parametru uzyskujemy światło „zimne” lub „ciepłe”. Te „ciepłe” sprzyja wypoczynkowi, relaksowi czy spożywaniu posiłków, „zimne” z kolei zalecane jest do aktywności i pracy. Barwa światła emitowana przez okap powinna być też dopasowana do pozostałych elementów oświetleniowych stosowanych w kuchennym wnętrzu.

Funkcjonalne i designerskie

Niektóre modele wyspowe to wyjątkowo funkcjonalne urządzenia, które mogą posłużyć także za praktyczną półkę np. na przybory kuchenne, a nawet pozwolą naładować baterię urządzenia mobilnego (dzięki wbudowanym złączom USB). (Fot. Falmec)

Dobór okapu do pomieszczenia

W okapach, nie tylko zresztą tych wyspowych, bardzo ważny jest odpowiedni dobór urządzenia pod względem wydajności. Jak ją wyznaczyć? Najprostszą metodą jest pomnożenie powierzchni podłogi pomieszczenia (w metrach kwadratowych) przez jego wysokość. Uzyskamy wtedy kubaturę kuchni mierzoną w metrach sześciennych. Następnie wynik trzeba pomnożyć przez 6 (jeśli chcemy dobrać urządzenie pracujące w absolutnym minimum zalecanej skuteczności) lub przez 12 (gdy chcemy uzyskać maksymalną wydajność). Za optymalny, uśredniony stan wymiany powietrza w pomieszczeniu można więc przyjąć zakres od 8 do 10 razy w ciągu godziny. Założenie to odnosi się do kuchni zamkniętych.

Jeśli natomiast kuchnia otwarta jest na salon lub przedpokój, wówczas trzeba uwzględnić jego powierzchnię w obliczeniach, ale tylko z założeniem, że pod uwagę bierzemy pierwszą, najbliżej sąsiadującą z kuchnią kubaturę. Warto pamiętać, że często im większa wydajność okapu, tym głośniejsza praca silnika (wentylatora). W wypadku mieszkań czy domów wielopoziomowych zbyt duża wydajność okapu może nawet powodować zakłócenia w równowadze wentylacji w całym pomieszczeniu, a w krańcowych sytuacjach np. ściągać w zimie chłód z wyższych kondygnacji.

2021-05-31
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket