Filtry kranowe

Wiele modeli baterii bez filtra wyposażonych jest w specjalny system, do którego można podłączyć zewnętrzny system filtracji

bez konieczności przeprowadzania skomplikowanych czynności montażowych. (Fot. Franke)

Bateria kuchenna z filtrem

Takie rozwiązanie jest niejako połączeniem filtra montowanego na kran oraz filtra podzlewozmywakowego. Ta swego rodzaju hybryda stała się bardzo popularna z uwagi na łatwy montaż, dużą dostępność produktów, a także wszechstronność w zakresie użytkowania. Zwłaszcza ostatni parametr jest bardzo ciekawy, ponieważ bateria z filtrem wody, w zależności od modelu, nie tylko poprawia smak, zapach oraz jakość wody wypływającej z kranu w domu czy mieszkaniu, ale dodatkowo może ją mineralizować lub uzdatniać. To za sprawą dodatkowych filtrów, jakie mogą zostać zastosowane, gdy w miejsce klasycznego filtra węglowego montowany jest filtr mineralizujący lub magnezowy. Jakość wody uzyskanej przy tego rodzaju filtracji można porównać do wody mineralnej dostępnej w sklepie, czyli takiej, która dodatkowo dostarcza cennych minerałów i pierwiastków. To najbardziej kosztowne ze wspomnianych rozwiązań domowej filtracji wody, niemniej należy to traktować jako inwestycję, która bardzo szybko się zwróci.

Filtry kranowe

FRANKE Atlas Clear Water; BLANCO Sora; FRANKE Vital Semi-Pro

Woda z kranu nie zawsze jest zdatna do picia

Warto mieć na uwadze, że woda, która wypływa z wodociągów, poddawana jest uzdatnianiu. Dzieje się to, zanim trafi do rur instalacji wodnej, a następnie do kranu w domu czy mieszkaniu. Wypływając z wodociągów, jest czysta i nadaje się do picia. To od jakości sieci wodociągowej zależy, co ostatecznie wypłynie z kranu, ponieważ w trakcie „transportu” przez rury woda niejako zbiera i zabiera ze sobą rozmaite zanieczyszczenia, które znajdują się wewnątrz rur. Również metody uzdatniania mogą zmieniać smak wody, a także jaj zapach i nawet wygląd. Pod pojęciem „uzdatnianie wody z wodociągu” najczęściej kryje się po prostu jej chlorowanie.

Filtry kranowe

Fot. Blanco

Smak, zapach i kolor wody z kranu

Wiele osób z założenia nie spożywa wody z kranu w postaci nieprzetworzonej. Chodzi przynajmniej o jej gotowanie, nie mówimy jeszcze o jej filtrowaniu czy uzdatnianiu. Używamy wody do przygotowywania posiłków takich jak zupy, sosy, gotowania makaronu, ryżu czy warzyw, mięsa i ryb przygotowywanych na parze. Do tego jest nieodłącznym elementem każdej filiżanki kawy czy kubka herbaty. Pomimo zapewnień służb dostarczających wodę do mieszkań, że jest ona zdatna do spożycia, wahamy się, czy pić ją bez jakiejkolwiek obróbki, czy to termicznej czy innej. W wielu regionach świata, również w Polsce, smak wody pozostawia wiele do życzenia, a wręcz w wielu sytuacjach jest nieakceptowalny. Wtedy z pomocą przychodzą zakupy w pobliskim markecie i kupowanie wody butelkowanej. Taki zabieg, choć wydawałoby się, że zdrowszy dla organizmu, obciąża nie tylko kręgosłup i portfel, ale również ma ogromny wpływ na środowisko naturalne. Nie tylko lekarz czy dietetyk powie, że picie wody jest konieczne dla zdrowia i funkcjonowania organizmu. Im większe ilości wody wypijamy, tym dla nas lepiej. Co w takim wypadku zrobić? Jakie zastosować wyjście? Jednym z rozwiązań może być domowa filtracja wody. Sposobów jest przynajmniej kilka, a producenci, tak armatury kuchennej, jak i systemów filtracji wody, z roku na rok wprowadzają nowe, skuteczne rozwiązania, żeby zaspokoić potrzeby użytkowników w tym zakresie.

Jak sprawdzić jakość wody w kranie?

Jakość wody, która wypływa z kranu, jest jednym z ważnych czynników, który należy wziąć pod uwagę, wybierając system filtracji wody do gospodarstwa domowego. Od tego zależeć będzie wybór konkretnego rozwiązania, a potem jego instalacja. Żeby sprawdzić jakość wody, należy wykonać specjalne badanie. Jego koszt uzależniony jest od indywidualnego cennika poszczególnych stacji sanitarno-epidemiologicznych. W większości badanie to nie jest darmowe ani refundowane i należy je wykonać na własną rękę oraz za nie zapłacić. Innym sposobem zbadania wody jest przekierowanie tego działania na firmę czy też jej pracowników, którzy będą zajmowali się instalacją filtra. Wtedy to oferent, w ramach przygotowania rozwiązania spełniającego nasze potrzeby w zakresie filtracji wody, będzie odpowiedzialny za jej badanie i dobranie takiego modelu filtracji, które spełni potrzeby i będzie odpowiadał wymaganiom domowników.  

2022-12-26
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket