Brak kabla zasilającego to duża wygoda w pracy ze szlifierką Hikoki G3613DA WRZ. (Fot. Hikoki)
Trwałość akumulatora szacuje producent. W wypadku baterii litowo-jonowych najlepsze marki podają nawet 1500 cykli ładowania. Mimo wszystko należy pamiętać, że są to dane szacunkowe i zależą od wielu czynników. Wśród nich można wymienić temperaturę pracy oraz przechowywania akumulatora. Ważny jest producent, najlepiej wybierać markowe, będą droższe, ale na pewno trwalsze. Główne czynniki, jakie mogą wpłynąć na tr wałość akumulatora litowo-jonowego, to nadmierne rozładowanie oraz przegrzanie. Zastosowana w akumulatorach elektronika ma nie doprowadzać do całkowitego rozładowania. Gdy podczas pracy z urządzeniem zauważymy znaczny spadek jego wydajności, należy je wyłączyć oraz wymienić akumulator. Akumulator w stanie rozładowanym nie powinien być przechowywany, dlatego też należy go naładować. Akumulatory litowo-jonowe powinny być przechowywane naładowane. W rozładowanym akumulatorze może wystąpić odwrócenie polaryzacji, przez co nie będzie już możliwości jego użytkowania. Dlatego też ok. 10 proc. pojemności baterii powinno być niewykorzystane, co ma chronić przed nadmiernym rozładowaniem. Baterię należy również chronić przed przegrzaniem. Zostawienie jej np. w pogodny dzień w zamkniętym samochodzie narażonej na działanie promieni słonecznych zdecydowanie nie wpłynie dobrze na jej trwałość. Najlepszy zakres pracy dla baterii to temperatura od 10 do 30 °C. Za sprawą wysokiej temperatury obudowa baterii może się zdeformować. Oprócz wspomnianych promieni słonecznych do wzrostu temperatury mogą doprowadzić procesy chemiczne zachodzące podczas rozładowania baterii lub kontakt z obudową elektronarzędzia. Dlatego też nie można przeciążać akumulatora, gdy silnik urządzenia jest zablokowany. Oprócz tego należy zwrócić uwagę, by temperatura baterii nie spadła w chłodnym otoczeniu. Nie można oczywiście zapominać o zgubnym działaniu wody na akumulatory. Rzadko kiedy współgra ona z urządzeniami elektrycznymi. Dlatego też gdy woda dostanie się do wnętrza akumulatora, przyczyną korozji co też doprowadzi do jego uszkodzenia. Do wewnętrznych i zewnętrznych uszkodzeń akumulatora doprowadzić mogą także uderzenia. Akumulator może również czasem potrzebować „odpoczynku”. Zdarza się, że bezpośrednio po ładowaniu akumulator wyjęty z ładowarki i umieszczony w elektronarzędziu zapewnia niewielką wydajność. Przyczyną najczęściej jest zbyt wysoka temperatura we wnętrzu baterii – należy jej pozwolić „odpocząć” kilka minut przed ładowaniem i doładować ją w pełni.
TRYTON TUV10L; HIKOKI C3607DA W2Z; MAKITA DF002GA201
Akumulatory litowo-jonowe są raczej bezobsługowe. Jest jednak kilka czynników, na które powinniśmy zwrócić uwagę chcąc zapewnić ich dużą trwałość. Przede wszystkim nie można ich całkowicie rozładowywać, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia. Baterie litowo-jonowe źle znoszą również działanie skrajnych temperatur – zbyt niska temperatura może doprowadzić do spadku wydajności, a zbyt wysoka do wzrostu temperatury wewnątrz akumulatora, następnie wzrostu ciśnienia, a w konsekwencji uszkodzenia baterii. Ważna jest ładowarka. Należy jak najmniej korzystać z trybu szybkiego ładowania, który wykorzystuje duże prądy ładowania, które zmniejszają trwałość poszczególnych ogniw i powodują ich nagrzewanie.
Wydajność sprzętu akumulatorowego wciąż rośnie. Zarówno wśród elektronarzędzi. Najwydajniejsze urządzenia zasilane są akumulatorami o dużym napięciu, dzięki czemu powinny zaspokoić oczekiwania nawet wymagających użytkowników. Z kolei w wypadku elektronarzędzi sprzęt do prac ciężkich, np. młoty wyburzeniowe, wciąż musi być zasilany przewodowo. Mimo wszystko na rynku dostępna jest cała gama sprzętu akumulatorowego, który okaże się wydajny i praktyczny w wielu innych pracach. Jedynym ograniczeniem jest czas pracy zależny o pojemności akumulatora.
STANLEY SFMCS600B; BOSCH GKS_18V-68 C Professional; HIKOKI CJ36DA W2Z
© 2024 InfoMarket