Myjka terenowa Kärcher OC 3 i zestaw Adventure (kod 16800160). (Fot. Kärcher)
Akumulator po zużyciu należy oddać do punktu zajmującego się zbiórką elektro odpadów. Przy kupnie nowego akumulatora zużyty można zostawić w sklepie. Zużyty akumulator to cenny materiał dla firm zajmujących się przetwarzaniem odpadów. Można z niego odzyskać jeszcze wiele surowców do ponownego użycia.
Najczęściej narzędzia są zasilane jednym akumulatorem. Dlatego warto mieć zapasowy, który zapewni komfort dłuższej pracy, a rozładowany możemy umieścić w ładowarce. Są też maszyny zasilane dwoma akumulatorami, wtedy korzystamy z ładowarki z dwoma miejscami do ładowania.
TRYTON TJPS70AL; HIKOKI DS18DF WKZ; HIKOKI UC18YSL3 WEZ; MAKITA DA001GZ
Jak żaden inny sprzęt urządzenia akumulatorowe mają największy potencjał do wykorzystania ich w pracach na powietrzu. Stąd też są narażone na pył oraz wilgoć. Dlatego producenci stosują w elektronarzędziach rozwiązania mające zwiększyć ich odporność na te czynniki. Oczywiście, nie ma co liczyć na np. całkowitą wodoszczelność, ale sprzęt jest w stanie sprostać trudniejszym warunkom. W obudowie stosowane są specjalne uszczelki zapobiegające dostawaniu się wody i pyłu do środka. Jeśli zaś wilgoć dostała się do wnętrza, np. z powietrzem, to po skropleniu się jest usuwana specjalnymi kanałami na zewnątrz.
W pracach stolarskich przydatna jest wiertarkowkrętarka Hikoki DS18DD. (Fot. Hikoki)
Podobnie jak w innych urządzeniach elektrycznych, tak i w elektronarzędziach spotkamy się również z oznaczeniem klasy ochrony IP. Standard ten jest międzynarodowy i uniwersalny. Określa, w jakim stopniu urządzenie jest zabezpieczone przed wnikaniem ciał stałych i wody. W wypadku narzędzi z akumulatorem dotyczy ona samego urządzenia, a nie jego zasilania. Pierwsza liczba oznacza stopień ochrony przed ciałami stałymi, druga przed wodą. Im liczba większa, tym lepsze zabezpieczenie. Na przykład część elektronarzędzi jest zgodna z normą IP56. Oznacza to ochronę przed wnikaniem pyłu w ilości niezakłócającej pracy urządzenia oraz przed silnymi strumieniami wody lub jego zalewaniem z dowolnego kierunku. Mimo wszystko producenci zawsze zalecają używanie produktów w jak najlepszych warunkach i nienarażanie ich na nadmierną eksploatację. Oprócz elektronarzędzi warto pamiętać o ładowarce. W większości wypadków producenci zalecają, aby wykorzystywać je jedynie w pomieszczeniach.
HIKOKI G18DSL2 WPZ; KÄRCHER KHB 6 Battery set; HIKOKI WH36DC WRZ; HIKOKI ET36A W0Z
Komunikacja elektronarzędzi ze smartfonami to jeden z bardziej widocznych trendów. Przynosi ona szereg korzyści i może odbywać się na dwóch poziomach. W łączność Bluetooth może być wyposażone samo elektronarzędzie lub też jego akumulator. Jego oczywistą zaleta jest fakt, że wystarczy dokupić odpowiednią baterię i w ten sposób nasza stara wkrętarka nagle staje się bardziej „smart”. Aplikacje zazwyczaj dostępne są na smartfony i tablety z systemami Android oraz iOS. Umożliwiają one bieżącą ochronę, inwentaryzację, personalizację oraz otrzymywanie informacji serwisowych. W kontakcie ze smartfonem urządzenie może samo poinformować np. o przegrzaniu czy niskim poziomie naładowania. Inne możliwości to np. dostosowanie aktualnych parametrów pracy sprzętu do zadań tak, aby były one wykonywanie jak najbardziej efektywnie – docenią je zwłaszcza mniej zaawansowani użytkownicy elektronarzędzi. Każde urządzenie można również indywidualnie zablokować, aby nie skorzystał z niego nikt niepowołany. Oprócz tego możliwa jest szybka i prosta inwentaryzacja urządzeń i np. sprawdzenie stanu ich zasilania. Gdy urządzenie z akumulatorem znajdzie się od smartfona za daleko, uruchomiony zostanie alarm, co zapobiega kradzieży czy zgubieniu sprzętu. Dane zapisywane są w chmurze na indywidualnym koncie użytkownika. Oprócz tego aplikacja umożliwia połączenie z pomocą techniczną i daje dostęp do instrukcji obsługi. Oczywiście, obecność łączności Bluetooth nie będzie dla wielu użytkowników kluczowym czynnikiem w wyborze sprzętu, jednak należy ją traktować jako ciekawy i użyteczny dodatek.
Akumulatorowa dmuchawa dwubiegowa Tryton TJE100 systemu 20V. (Fot. Tryton)
Zwiększa się oferta narzędzi ogrodowych akumulatorowych. Są nie zastąpione we wszystkich pracach, w których krępują ruchu i ograniczają zasięg prac, jak koszenie trawników, cięcie żywopłotów czy drzew, zbieranie liści za pomocą odkurzacza czy dmuchawy. Są szczególnie bezpieczne w użytkowaniu, ponieważ kabel może zostać przecięty przez ostrza tnące, co grozi zwarciem w instalacji elektrycznej. W porządkach wokół domu wygodne są myjki ciśnieniowe bezprzewodowe do czyszczenia dużych powierzchni tarasów, podjazdów czy mebli ogrodowych oraz różnego rodzaju pojazdów jak rowerów, samochodów i wielu innych. Szeroki wybór elektronarzędzi akumulatorowych ułatwia wybór narzędzi. Do podstawowych prac warto mieć:
Szybka ładowarka Kärcher 24450630 z akumulatorem 18 V/ 5 Ah. (Fot. Kärcher)
Wydajność sprzętu akumulatorowego wciąż rośnie. Najwydajniejsze urządzenia zasilane są akumulatorami o dużym napięciu, dzięki czemu powinny zaspokoić oczekiwania nawet wymagających użytkowników. Z kolei w wypadku elektronarzędzi sprzęt do prac ciężkich, powinien być zasilany przewodowo. Mimo wszystko na rynku dostępna jest cała gama sprzętu akumulatorowego, który okaże się wydajny i praktyczny w wielu innych pracach. Jedynym ograniczeniem jest czas pracy zależny od pojemności akumulatora.
© 2024 InfoMarket