Eleganckie i praktyczne

Zlewozmywaki kompozytowe cechują się precyzją wykończenia, mimo że wyglądem przypominają naturalny kamień.

Są eleganckie i mogą stanowić ciekawy akcent w kuchni, np. na zasadzie kontrastu: jasny zlewozmywak w ciemnym blacie. (Fot. Blanco)

Kolorystyka i wzornictwo zlewów granitowych

Kolory odgrywają ważną rolę w naszym życiu. Czy sobie to uświadamiamy, czy nie, otaczające nas barwy wpływają na nastrój i emocje. Już dawno zrozumieli to projektanci i producenci granitowych zlewozmywaków i baterii kuchennych. Różnorodne kolory pojawiają się więc także w kuchennych wnętrzach. Czasem stają się w nich motywem wiodącym, czasem jedynie niewielkim akcentem. Myśląc o wyposażeniu kuchni, warto zwrócić uwagę m.in. na kolorowe granitowe zlewozmywaki i baterie kuchenne, które mogą skutecznie ożywić wnętrze. Tego typu modele znajdziemy w ofercie wielu producentów.

Eleganckie i praktyczne

FRANKE Fresno FSG 611; PYRAMIS Siros 1B

Eleganckie i praktyczne

FRANKE Centro CNG 611-62 TL

Popularne zlewozmywaki nakładane

Jest to najprostszy z możliwych sposobów montażu. Wystarczy nałożyć na szafkę przystosowany do tego zlew. Zwykle są to zlewozmywaki prostokątne. Ważne jest przy tym dokładne uszczelnienie przestrzeni między ścianą a zlewem, ponieważ nieszczelność to główna pułapka czyhająca na niedoświadczonego montera i jedna z przyczyn późniejszych usterek. Jednym ze sposobów stosowanych przez producentów w celu wyeliminowania tej niedogodności jest produkowanie zlewozmywaków nakładanych ze specjalnym „kołnierzem”. Tak montowane zlewy mogą współpracować zarówno z baterią ścienną, jak i tzw. sztorcową, czyli stojącą.

Eleganckie i praktyczne

Fot. Concept

Konstrukcje do wbudowania w blat

Ten rodzaj zlewozmywaków jest obecnie jednym z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych przez użytkowników. Do jego zamontowania należy wyciąć w blacie kuchennym specjalny otwór (producent dołącza schemat), a następnie umieścić w nim zlewozmywak. Niepodważalną zaletą tego rodzaju montażu jest brak wystających krawędzi i kantów, bowiem wbudowany zlewozmywak stapia się z blatem niemal w jednolitą całość. Istnieją dwa typy krawędzi zlewozmywaków wbudowywanych. Pierwszy rodzaj to krawędzie wypukłe, których wyprofilowanie gwarantuje lepszą stabilność zlewozmywaka. Takie urządzenia mocuje się klamrami w wyciętym blacie, niezależnie od materiału, z którego jest on wykonany. Drugim rodzajem są krawędzie płaskie – wówczas komora przylega do blatu kuchennego, a krawędź wystaje tylko o grubość materiału.

Tu również stosuje się do mocowania specjalne klamry, a takie zlewozmywaki można mocować w blatach z różnych materiałów. Takie modele, zależnie od tego, w jakim miejscu blatu są mocowane, mogą współpracować z baterią ścienną albo sztorcową. Przed umieszczeniem zlewozmywaka w otworze na całym obrzeżu trzeba włożyć uszczelkę, chroniącą przed zaciekaniem wody pod obrzeże komory. Tak przygotowany zlewozmywak wkłada się do otworu i przykręca uchwytami montażowymi do blatu.

Eleganckie i praktyczne

Fot. Franke

Zlewozmywaki granitowe podwieszane

Montowanie tego rodzaju zlewozmywaków wygląda bardzo podobnie jak wpuszczanych w blat. Przy ich montażu również trzeba wyciąć odpowiedni otwór w blacie na podbudowie (szafce kuchennej) według instrukcji producenta. Różnica polega na tym, że urządzenie wbudowuje się od dołu. Ten rodzaj montażu jest nieco bardziej skomplikowany, jednakże daje możliwość dowolnego łączenia ze sobą komór o różnych wielkościach, a także kształtach (np. dwóch niezależnych komór w niewielkim odstępie). Najliczniejszą grupę w tej kategorii stanowią mniejsze zlewy. Najczęściej współpracują one z bateriami sztorcowymi montowanymi w blacie. Warto dodać, że w wypadku blatów powlekanych tworzywem sztucznym taki sposób montażu zlewu jest wykluczony. Co ważne, zlewozmywaki do podbudowy mogą być zrównane z blatem lub wystawać spod niego, tak by możliwe było stosowanie dodatkowego wyposażenia. Zlewozmywaki tego typu wymagają blatów z fabrycznie wyciętym i zabezpieczonym otworem. To ważne, żeby wyznaczyć z drugiej strony blatu otwory montażowe do uchwytów. W tym celu trzeba blat odwrócić i za pomocą szablonu odrysować krawędź komory zlewozmywakowej, a następnie wyznaczyć i wywiercić otwory pod zaczepy (o średnicy kołka montażowego i głębokości nie większej niż 1/2 grubości blatu). Kolejny krok to posmarowanie brzegu zlewozmywaka bezbarwnym silikonem, przyłożenie go do blatu i przykręcenie.

2023-07-08
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket