Ekspresy do domu

W niewielkich biurach bardzo dobrze sprawdzą się również ekspresy domowe. Warto wybrać model z dużymi pojemnikami. (Fot. Melitta® LatteSelect)

Jednostka zaparzania z regulacją komory

Jej działanie polega na tym, że specjalna konstrukcja tej jednostki wytwarza ciśnienie oraz stwarza optymalne warunki do przyrządzenia określonej porcji kawy. Dzięki temu można dobrać aromat i intensywność napoju do własnych preferencji, jak również dostosować je do konkretnego rodzaju naparu. Proces ten ma kilka etapów. Najpierw zmielona kawa trafia z młynka do komory zaparzania, potem wytwarzane jest ciśnienie. Co ważne, ilość wody do wstępnego zaparzania dostosowywana jest do ilości zmielonej kawy – na początku urządzenie zwilża ją tylko, wydobywając związki i olejki aromatyczne. Podczas kolejnego etapu dochodzi już do właściwego zaparzenia i wydobycia wszystkich walorów smakowych oraz zapachowych. Jeśli producent podaje taką informację, można zwrócić uwagę, jaka jest pojemność jednostki zaparzającej – im większa, tym bardziej esencjonalną kawę przygotuje urządzenie.

Ekspresy do domu

Siemens EQ.6 plus s800 TE658209RW; 4Swiss Siena A7; Miele CM 6560 MilkPerfection

Rozwiązania w ekspresach

W ekspresach do biura i domowych znajdziemy kilka przydatnych rozwiązań, które ułatwiają użytkowanie urządzenia. Warto zwrócić uwagę na ich obecność. Są to m.in.:

  • podstawka pod filiżanki – wyjmowana, znajduje się zwykle na pojemniku na skropliny, który bardzo często ma specjalny czujnik, informujący o maksymalnym napełnieniu i konieczności opróżnienia;
  • podwójna wylewka – pozwala na przygotowanie dwóch porcji kawy jednocześnie. W modelach podstawowych dotyczy to kawy czarnej, a w tych bardziej zaawansowanych również napojów z mlekiem;
  • regulacja twardości wody – poziom twardości wody ustala się za pomocą specjalnego testera, który jest dołączany do ekspresu, a następnie wprowadza do ustawień ekspresu;
  • regulacja parametrów – w ekspresach automatycznych użytkownik może zaprogramować praktycznie wszystko: od języka menu po godzinę wyłączenia ekspresu. Co więcej, może ustalić stopień zmielenia kawy, czas i temperaturę parzenia albo ilość mleka;
  • regulowana wysokość wylewki – to standardowe rozwiązanie, które ułatwia przygotowywanie różnego rodzaju napojów. Umożliwia to również korzystanie nie tylko z filiżanek, ale i z wysokich szklanek do latte macchiato, które mają pojemność 250 ml;
  • tryb oszczędzania energii – po upływie pewnego czasu „bezczynności” ekspres przechodzi w tryb uśpienia.

Ekspresy do domu

Przy wyborze urządzenia powinniśmy zwrócić uwagę na to, ile typów kawy może przygotować ekspres. (Fot. Miele CM 7350 CoffeePassion)

Spieniacz do mleka

Praktycznym rozwiązaniem do przygotowywania kawy mlecznej w biurze jest wbudowany spieniacz, który zasysa mleko bezpośrednio z pojemnika i już spienione dostarcza do szklanki, a z drugiej wylewki wypływa kawa. O ile w warunkach domowych można korzystać ze spieniaczy ręcznych, to w biurze ich użycie jest kłopotliwe i niepotrzebnie wydłuża czas przygotowania napoju. Dzięki wbudowanemu spieniaczowi wystarczy podstawić filiżankę pod wylewkę, nacisnąć przycisk i kawa mleczna będzie gotowa po kilku chwilach.

Ekspresy do domu

JURA X6 Dark Inox (EA); JURA Z10 Aluminium White (EA); JURA Giga X3c Aluminium (EA)

Dodatkowe akcesoria

Kupno ekspresu do biura to nie koniec. Warto uzupełnić go o dodatkowe akcesoria, które sprawią, że korzystanie z niego będzie przyjemniejsze i wygodniejsze. Z pewnością takim urządzeniem będzie podgrzewacz do filiżanek. Kawa musi być podawana w odpowiedniej temperaturze. Napar może bardzo szybko wystudzić się, jeśli zostanie podany w chłodnym naczyniu. Dlatego producenci bardzo często wyposażają ekspresy domowe w podgrzewacz. Zazwyczaj jest to tacka umieszczona na górze obudowy, na której zmieścimy kilka szklanek lub filiżanek. W branży gastronomicznej i biurach stosuje się duże, samodzielne podgrzewacze, które zmieszczą nawet kilkanaście naczyń. Są one dopasowane stylistycznie do ekspresu, dzięki czemu całość tworzy razem praktyczny i stylowy zestaw. Do wyboru są modele o różnej pojemności – od kilku po kilkadziesiąt filiżanek. Podgrzewacz można uzupełnić również o szufladę na akcesoria, można w niej przechowywać np. łyżeczki do kawy.

Filtry do wody stosuje się powszechnie. W wypadku ekspresów jakość wody ma szczególne znaczenie. Kawa składa się bowiem w 90 proc. z wody, dlatego jej jakość odpowiada za smak, zapach i aromat. Odpowiednio przefiltrowana woda polepsza kawę. Nowoczesne filtry są w stanie przefiltrować wodę potrzebną do zaparzenia nawet kilku tysięcy filiżanek. Warto zainwestować w filtry oryginalne, bowiem zamienniki są nie tylko mniej wydajne, ale stosowany w nich granulat (np. węgla aktywowanego) ma różną wagę oraz strukturę i zdarza się, że niewłaściwy filtr może uszkodzić pompę wody. Pamiętajmy także o tym, że odkamienianie i uzdatnianie wody mają znaczący wpływ na trwałość samego ekspresu. Alternatywę stanowi również zastosowanie systemu filtracji, który jest montowany bezpośrednio do lokalnego przyłącza wody. To rozwiązanie polecane przede wszystkim do maszyn vendingowych, które charakteryzują się dużym dziennym użyciem. Dla smakoszy kawy mlecznej chłodziarka do mleka jest niezbędnym dodatkiem. Jakie mleko pieni się najlepiej? Schłodzone do temperatury 4 °C oraz pełnotłuste. Zalety chodziarki to fakt, że pozwala na bieżąco utrzymać właściwy stan mleka, w przeciwieństwie do np. karafki. W biurze, gdy kawa mleczna jest często przygotowywana, wystarczy ją regularnie uzupełniać. Pojemność urządzenia można łatwo dobrać do potrzeb, od kompaktowej chłodziarki, która zmieści 1 l mleka, po większe modele o objętości 2,5 l i największe na 4 l mleka. Biorąc pod uwagę, jak mocno projektanci przykładają się również do wzornictwa nowoczesnych ekspresów, to chłodziarka jest rozwiązaniem znacznie bardziej estetycznym niż np. stojący karton mleka, a do tego wygodniejszym w użyciu i pozwalającym zachować higienę.

Ekspresy do domu

Melitta® AromaFresh RWT; Amica CD4011; Eldom KA30 Roddy

Ekspres przelewowy w biurze

Oprócz modeli automatycznych w biurach dobrze sprawdzą się ekspresy przelewowe. Ich zaletą jest to, że jednocześnie przygotowują cały dzbanek kawy dla kilku osób. Modele konsumenckie zazwyczaj mają dzbanki o pojemności ok. 1 l, większe (nawet ponad 2 l) znajdziemy w tych przeznaczonych do gastronomi. Znaczenie ma również pojemność zbiornika na wodę, która bardzo często jest dopasowana do maksymalnej objętości dzbanka. Producent może zastosować miarę, która informuje, na ile filiżanek kawy wystarczy nam wody. Oczywiście, jak w każdym sprzęcie kuchennym zalecamy stosowanie wody filtrowanej, np. z dzbanka, co znacznie redukuje ilość powstałego kamienia.

Mają moc 600 – 2400 W i są sterowane ręcznie albo elektronicznie. Wyróżniają się prostą budową i takim też działaniem. Niektóre modele mają regulację mocy naparu, wbudowany młynek i wyświetlacz. W trakcie pracy woda jest podgrzewana do odpowiedniej temperatury, a następnie przesiąka przez kawę umieszczoną w stożkowym pojemniku z filtrem. Może to być siateczkowy filtr wielokrotnego użytku, wykonany z tworzywa sztucznego, jak i filtr papierowy jednorazowego użytku. Zależy to od modelu urządzenia. W przeciwieństwie do modeli automatycznych czy kolbowych nie występuje tu pompa ciśnieniowa. Dlatego woda po prostu przesiąka przez kawę do dzbanka zgodnie z grawitacją. W porównaniu do modeli ciśnieniowych ekspresy przelewowe są więc wolniejsze. Jednak częściowo można to zrekompensować sobie takimi funkcjami jak timer czy opcja utrzymywania temperatury. Dzięki temu kawa w dzbanku może być przygotowana wcześniej.  

2021-12-10
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket