Domowe

Możliwość komunikacji ze smartfonami powoli staje się standardem w segmencie wag łazienkowych. (Fot. Salter)

Wagi łazienkowe z Bluetooth

Oprócz tradycyjnych rozwiązań coraz chętniej wybieraną funkcją jest możliwość podłączenia urządzenia do aplikacji. Zazwyczaj taka waga ma moduł komunikacji bezprzewodowej Bluetooth, kompatybilny z aplikacjami dostępnymi na system iOS czy Android. Po pomiarze masy ciała czy wskaźników BMI takie parametry możemy wygodnie przechowywać na smartfonie bądź tablecie, mając w zasięgu ręki pełną historię ostatnich wyników. Jeśli zaś dane chcemy udostępnić, np. lekarzowi, dietetykowi, trenerowi personalnemu, możemy to zrobić SMS-em lub e-mailem. Jeśli waga jest wyposażona w funkcję analizy składu masy ciała, to w aplikacji zostaną zaprezentowane takie dane jak poziom tkanki tłuszczowej, masa mięśni, ilość wody w organizmie czy masa kości. Dzięki temu możemy precyzyjnie kontrolować proces przemiany sylwetki i sprawdzić, jak wiele nadmiarowych kilogramów udało „zamienić się” np. w masę mięśniową.

Domowe

SALTER 148 BKSVDR; OROMED Oro-Scale Bluetooth White; ADLER AD 8173

Zasilanie wagi elektronicznej

Każda waga elektroniczna potrzebuje zasilania. Standardowo wykorzystywane są do tego baterie typu AA lub AAA. Bardziej zaawansowane modele mogą być wyposażone we wbudowany akumulator, który oczywiście należy co jakiś czas ładować. Wspólną cechą zarówno baterii, jak i akumulatorów jest to, że zazwyczaj okazują się rozładowane, zwłaszcza gdy z wagi korzystamy okazjonalnie. Producenci nie ustają jednak w poszukiwaniu alternatywnych metod zasilania. W elektronicznej wadze marki Salter zastosowany jest np. system Eco Power. Na wadze umieszczony jest przycisk. Wystarczy na nim stanąć, a siła nacisku wygeneruje wystarczającą ilość energii do dokonania pomiaru i zaprezentowania go. Dzięki temu zbędne jest korzystanie z baterii czy akumulatorów.

Domowe

Wagi dla niemowląt różnią się pod względem konstrukcyjnym od tradycyjnych wag osobowych. (Fot. Oromed)

Wzornictwo i konstrukcja wagi

Design urządzeń ma oczywiście znaczenie. Dziś waga może być prawdziwą ozdobą łazienki. Modele mechaniczne zazwyczaj mają większe wymiary. Obudowa jest metalowa, a podest pokryty materiałem antypoślizgowym. Tak solidna konstrukcja gwarantuje bezawaryjne użytkowanie przez wiele lat. Smukłe i kompaktowe są za to wagi elektroniczne. W ich przypadku podest najczęściej jest wykonany ze szkła, a pozostałe elementy np. z tworzywa sztucznego. Szkło ma wiele zalet. Przede wszystkim jest dosyć odporne i dostępne w różnych kolorach. Bez trudu znajdziemy w ofercie producentów wagi, które na szkle mają nadrukowane atrakcyjnie prezentujące się grafiki. To zaś sprawia, że łatwiej jest dobrać produkt dopasowany do naszego gustu czy projektu łazienki. Nie do przecenienia jest również łatwość czyszczenia. Szklany podest wystarczy przetrzeć wilgotną ściereczką i znikną z niego praktycznie wszelkie smugi, kurz czy zacieki. Coraz popularniejszym materiałem, z którego wykonywane są podesty wag, jest również drewno bambusowe. Nie tylko prezentuje się ono efektownie, ale zapewnia również przyjemność obcowania z naturalną powierzchnią, co dla wielu osób ma znaczenie. Standardowym wyposażeniem wag łazienkowych są podkładki antypoślizgowe, z racji miejsca użycia i narażenia na kontakt mokrą powierzchnią są one niezbędne dla utrzymania stabilności.

Domowe

SALTER 9192 BK3R; OROMED Oro-Scale Bamboo; SALTER 9049 BK3R

Wagi dla niemowląt

Pod względem konstrukcyjnym wagi dla niemowląt różnią się od tradycyjnych. Przede wszystkim pracują w innym zakresie pomiarowym, np. od 0,1 do 20 kg, i oferują większą dokładność pomiaru, nawet 0,01 kg. Platforma jest szeroka i wąska oraz pozwala na wygodne ważenie dziecka. Bardzo przydatną funkcją jest opcja tarowania, dzięki której możemy ważyć ubrane dziecko czy np. owinięte kocykiem. Kolejnym rozwiązaniem jest także funkcja hold, dzięki której możemy zważyć poruszające się dziecko. Wyniki wyświetlane są na ekranie LCD, a większość modeli ma możliwość zmiany rodzaju jednostek. Urządzenie włącza się automatycznie, gdy na wadze położymy dziecko, i wyłącza się samoczynnie po określonym czasie bezczynności. Oczywiście i tego segmentu nie ominęły innowacje, dlatego najnowsze modele są wyposażone w łączność Bluetooth i możliwość współpracy ze smartfonami. Aplikacja ułatwia kontrolę pomiarów w czasie, ponieważ zapisuje je automatycznie.

Domowe

SALTER 9225 TR3R; ADLER AD 8169; MESKO MS 8156

Jak się ważyć?

Odpowiedź na to pytanie wbrew pozorom nie jest prosta. W walce o każdy kilogram mniej powinniśmy szczególnie zadbać o właściwy i miarodajny odczyt wyników pomiarów. To zapewnia zaś prawidłowe korzystanie z wagi. Przede wszystkim urządzenie powinno być ustawione na płaskiej powierzchni, inaczej odczyt może być przekłamany. Nie musimy ważyć się codziennie. Najlepiej robić to regularnie co kilka dni o tej samej porze. Z reguły zaleca się poranne ważenie na czczo i po toalecie, w tej samej odzieży. Jeśli waga jest wyposażona w funkcję analizy składu masy ciała, to powinniśmy gołymi stopami dotykać platformy. Jeśli zaczęliśmy od intensywnych treningów, możemy ważyć się dwa razy w tygodniu, co 3 – 4 dni, zwłaszcza jeśli szybko widoczne postępy są źródłem motywacji. W innym przypadku wystarczająca jest cotygodniowa kontrola masy ciała.

2023-08-01
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket