Dobór sprzętu do zestawu wielokomponentowego

W niektórych urządzeniach wzmacniających sygnał audio stosowane są transformatory toroidalne. Do ich zalet możemy zaliczyć m.in. dużą moc wyjściową oraz małe szumy.

Dopasowanie parametrów

W wielokomponentowym systemie kina domowego, zwłaszcza gdy samodzielnie dobieramy poszczególne komponenty, trzeba zwrócić uwagę na dopasowanie parametrów urządzeń, które mają tworzyć ów system. Mowa tutaj przede wszystkim o dopasowaniu pod względem mocy i impedancji.

Dla kolumn głośnikowych znacznie bardziej szkodliwy jest amplituner czy wzmacniacz wielokanałowy o zbyt małym wzmocnieniu. Aby uzyskać sygnał o odpowiedniej mocy, musi on pracować często niemal na górnej granicy wzmocnienia. Może to powodować przesterowanie sygnału wychodzącego z końcówki mocy urządzenia, co spowoduje wzrost obciążenia i doprowadzi do uszkodzenia kolumn głośnikowych lub poszczególnych głośników je tworzących. W pierwszej kolejności uszkodzeniu ulegają wówczas najczęściej głośniki wysokotonowe. Jeśli natomiast moc urządzenia wzmacniającego sygnał audio będzie zbyt duża, wówczas uszkodzeniu mogą ulec głośniki średnio i niskotonowe kolumny głośnikowej.

Pod względem dopasowania impedancyjnego sprawa wydaje się znacznie prostsza z punktu widzenia użytkownika. Impedancja kolumn głośnikowych powinna być, teoretycznie, równa bądź większa od impedancji urządzenia wzmacniającego. Obecnie produkowane kolumny głośnikowe, wzmacniacze i amplitunery są jednak tak konstruowane, że w większości wypadków po skompletowaniu wymarzonego zestawu nie powinno być problemu z dopasowaniem impedancyjnym poszczególnych elementów.

Dopasowanie parametrów

Przedwzmacniacze, końcówki mocy i amplitunery

Jednym z najczęściej używanych urządzeń w systemach wielokomponentowych jest amplituner wielokanałowy. Zamiast niego można wykorzystać wielokanałowy przedwzmacniacz i końcówkę mocy. Jest to jednak rozwiązanie znacznie bardziej kosztowne. Przedwzmacniacze i końcówki mocy są to urządzenia wykorzystujące dobrej jakości przetworniki cyfrowo-analogowe oraz elementy odpowiedzialne za wzmocnienie sygnału audio. Wraz z ich wysoką ceną idzie jednak w parze lepsza jakość dźwięku, a także większa moc zestawu. Separacja poszczególnych elementów toru audio pozwoli wychwycić wszelkie brzmieniowe niuanse i zniekształcenia podczas odtwarzania nagrań. Wspomniane wielokanałowe komponenty wykorzystują często oprócz terminali RCA również złącza XLR, które spotykane są z reguły w sprzęcie profesjonalnym.

W wypadku urządzeń wzmacniających sygnał audio warto zwrócić uwagę na pobór mocy. Jest on ściśle związany ze sprawnością wykorzystywanych wzmacniaczy i ich klasą. W tego typu urządzeniach trudno o uzyskanie pełnej, 100-procentowej sprawności, ponieważ tylko pewien zakres mocy uzyskiwanej ze źródła energii trafia do obciążenia. W zależności od konstrukcji urządzenia mniejsza lub większa część mocy zamieniana jest na energię cieplną (stąd nagrzewanie się wzmacniaczy).

2016-12-07
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket