Obsługa blenderów kielichowych jest bardzo łatwa, bardzo często służą do niej pokrętło lub wygodne przyciski. (Fot. Amica)
W zestawie z blenderem kielichowym możemy znaleźć dodatkowe akcesoria. Jako że główną funkcją urządzenia jest miksowanie produktów, to ich lista nie jest długa. W ofercie producentów mogą być dostępne np. dodatkowe butelki, służące do bezpośredniego miksowania koktajli i smoothie, które można zabrać ze sobą, np. do pracy. Jak wspomnieliśmy, pokrywa blendera jest wyposażona w otwór, przez który można dodawać składniki, a zatyczka do niego może być jednocześnie funkcjonalną miarką, która ułatwi odpowiednie wydzielenie składników. Dla ułatwienia bezpiecznego miksowania w zestawie może znajdować się także popychacz. Z kolei jeśli blender ma być wykorzystywany także np. jako młynek, np. do ziół i orzechów, to przydatny będzie minirozdrabniacz. Dodatkowo blender kielichowy może być wyposażony w specjalny filtr do smoothie, który pomoże wyeliminować z niego np. pestki. Nowoczesne blendery mogą także przygotować zupę. Urządzenie najpierw gotuje składniki oraz wywar, a następnie je rozdrabnia. Dzięki temu wystarczy nawet pół godziny, aby otrzymać krem o gładkiej konsystencji.
Concept SM3500; Eldom BK5S Jaar; Bosch VitaBoost MMBH6P6B
Pod względem konstrukcyjnym blendery kielichowe są bezpiecznymi urządzeniami. Ewentualne zagrożenia mogą wynikać raczej z niewłaściwego użytkowania. Większość dostępnych na rynku produktów jest wyposażona w stopki antypoślizgowe, które nawet podczas pracy na wysokich obrotach zapewniają stabilną pozycję. Przydatna jest także blokada zabezpieczająca sprzęt przed uruchomieniem, jeśli nie został on prawidłowo złożony. Ze względu na pracę z dużą szybkością, blendery nie są najcichszym sprzętem AGD w kuchni. Jeśli jednak aspekt hałasu jest dla nas istotny, to warto wybrać sprzęt z serii, która jest wyposażona w specjalne wytłumienie. Znacznie ograniczy ono poziom emitowanego hałasu. Czyszczenie blenderów jest relatywnie łatwe. Niektóre modele wyposażone są w specjalne programy myjące kielich. Niektóre części można też myć w zmywarce, ale tylko pod warunkiem, że zezwala na to instrukcja obsługi.
Solidna podstawa urządzenia powinna być wyposażona w wydajny silnik, który napędzi zastosowany system ostrzy. (Fot. Zelmer)
Oprócz funkcjonalności przy wyborze urządzeń kuchennych znaczenie ma wzornictwo. Nie inaczej jest w przypadku blenderów kielichowych. Duża część dostępnych na rynku produktów ma uniwersalną stylistykę. Szczególną popularnością cieszy się stal nierdzewna, której barwa będzie odpowiednia do większości kuchennych aranżacji. Jeśli jednak pomieszczeniu chcemy nadać nieco unikatowy charakter lub zależy nam na wzorniczej spójności, można się zdecydować np. na blender wchodzący w skład serii wzorniczej. Będzie on dopasowany pod względem designu do innych urządzeń z danej serii, np. czajnika i tostera, tworząc tym samym kompletny śniadaniowy zestaw. Do wyboru jest wiele różnych stylów – od nowoczesnych po ciągle będące w modzie retro, które świetnie uzupełni kuchnię, np. w stylu rustykalnym.
Zelmer ZSB4707; MPM MBL-15M; Amica BTM3011
Jako że podstawowa zasada działania większości blenderów kielichowych jest bardzo podobna, to z powodzeniem możemy korzystać z większości dostępnych przepisów na koktajle i inne specjały. Ostrożność należy zachować jednak w przypadku urządzeń o mniejszej mocy i twardszych składników, jak np. seler naciowy. Często producenci w zestawie z urządzeniem dołączają również książeczkę z przepisami, z której można skorzystać. Czasem ma ona także formę aplikacji na smartfon lub witryny internetowej. Ich zalety to, oczywiście, bieżące aktualizowanie przepisów, np. o koktajle czy dania z produktów sezonowych. Gotowe receptury będą szczególnie przydatne w przypadku urządzeń z funkcją gotowania. Dzięki nim dowiemy się, jakich parametrów użyć do przygotowania np. zupy, kremów czy posiłków dla niemowląt.
© 2024 InfoMarket