Dmuchawy i zamiatarki do liści

Dmuchawy

Utrzymanie porządku w obrębie posesji i ogrodzie nie jest łatwe. Liście, gałęzie i inne nieczystości należy regularnie zbierać, a pomóc w tym mogą urządzenia ogrodowe, np. dmuchawy i odkurzacze oraz wielofunkcyjne zamiatarki. Dzięki nim możemy zapomnieć o irytującym grabieniu. (Fot. Stalco)

Coraz większą popularnością wśród konsumentów cieszą się dmuchawy i odkurzacze zasilane przewodowo (z sieci 230 V) lub akumulatorowo. W oczywisty sposób łączą one zalety sprzętu elektrycznego ze swobodą użytkowania produktów z silnikiem spalinowym. Modele spalinowe są najwydajniejsze i polecane do dużych powierzchni, przeważnie do prac profesjonalnych, natomiast elektryczne są lżejsze i bardziej przydatne w mniejszych ogrodach. Oprócz nich zamiatarki mechaniczne to najpopularniejsze maszyny do utrzymania porządku wokół domu. Są lekkie, ciche, zwrotne i łatwe w obsłudze. Na większych powierzchniach, placach, parkingach sprawdzą się wydajne urządzenia profesjonalne z napędem elektrycznym i spalinowym.

Dmuchawy

HIKOKI RB18DC W4Z; TRYTON TOE3000

Dmuchawa, a odkurzacz

Podstawową różnicą między dmuchawą a odkurzaczem jest kierunek generowania strumienia powietrza – dmuchanie lub jego zasysanie. Dmuchawę wykorzystujemy do wstępnego porządkowania ogrodów czy posesji. Przydaje się do szybkiego oczyszczenia dachu, altanki albo domku letniskowego zarówno z liści, jak i igliwia. Skuteczna jest również w sprzątaniu zalegającego na chodnikach lub tarasie kurzu, pyłu i piachu. Z jej pomocą gromadzimy suche liście i odpadki roślinne w jednym miejscu, by następnie wciągnąć je odkurzaczem do worka lub po prostu posprzątać je ręcznie grabiami. W sprzedaży są również urządzenia typu 2 w 1, które łączą funkcje dmuchawy i odkurzacza. Wyposażone są w dwie rury, mniejsza służy do zdmuchiwania zanieczyszczeń, większa natomiast, po zmianie kierunku ciągu powietrza, do odkurzania powierzchni. Stosowane są również nasadki na rurę zwiększające prędkość strumienia powietrza dmuchawy, co uławia czyszczenie powierzchni.

Dmuchawy

Podczas czyszczenia chodników czy tarasów bardzo dobrze sprawdzi się zamiatarka ręczna. (Fot. Stiga)

Funkcje dmuchaw

Dmuchawy nie tylko pomagają utrzymać porządek w ogrodzie, ale również pośrednio przyczyniają się do ochrony roślin, umożliwiają bowiem usunięcie liści spod krzewów i żywopłotów w sposób bardzo delikatny, w przeciwieństwie do grabi, które mogą uszkodzić korzenie i korę. Jesienią z powodzeniem możemy użyć dmuchawy do oczyszczenia rynien z zalegających tam liści. W tym wypadku również mamy pewność, że niczego nie uszkodzimy, ponieważ strumień powietrza na pewno nie narazi na szwank delikatnej struktury ceramicznych lub betonowych dachówek, a tym bardziej gontu albo dachu ze strzechy, który mógłby ulec zniszczeniu w wyniku wykonywania tych prac klasycznymi grabiami. Wydajna dmuchawa ręczna powinna łączyć dużą moc wydmuchu i łatwość w użytkowaniu. Powinna być dobrze wyważona, co możemy sprawdzić podczas zakupów, chwytając ją w jedną rękę i szukając jej środka ciężkości. Idealnie byłoby, gdyby środek ciężkości był jak najbliższej uchwytu.

W komplecie zazwyczaj znajdują się dwie dysze: płaska i okrągła. Powinny być łatwo wymienialne w zależności od prac, które będziemy wykonywać. Regulowana długość rury to również bardzo ważna sprawa – dzięki niej sięgniemy dalej i wyżej.

Dmuchawy

STALCO BVS40-720BL; STALCO ABS20-63

Dmuchawy akumulatorowe

Mały akumulator mocowany w uchwycie pod silnikiem powoduje, że narzędzie jest dobrze wyważone. Niewielka masa sprawia, że nie zmęczymy się przy czyszczeniu tarasu, podjazdu czy chodnika z liści oraz piasku. Brak przewodu zasilającego powoduje, że dotrzemy bez problemu do każdego zakamarka.

Warto zwrócić uwagę, żeby dmuchawa miała regulację wydmuchu i kilka programów, dzięki czemu będzie można dostosowywać moc dmuchawy do wykonywanej pracy. Uchwyt wyposażony w dotykowe przyciski „start”, „stop” oraz zmniejszania i zwiększania prędkości nadmuchu ułatwia obsługę. Wskaźnik LED-owy wskazuje stopień naładowania akumulatora. Ładowarkę i akumulator zazwyczaj trzeba dokupić. Ciekawą funkcją dmuchaw ogrodowych jest tempomat, którego nazwa jest zapożyczona ze słownika motoryzacyjnego. Funkcja blokady obrotów pozwala zapomnieć o ciągłym „dodawaniu gazu”, dzięki czemu można się skupić jedynie na oczyszczaniu ogrodu z liści i śmieci.

Ostatnią rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, ile miejsca będzie zajmował nowy sprzęt. Dobrze, żeby dysza była demontowana, dzięki czemu będzie można schować dmuchawę na półce w garażu lub powiesić ją na specjalnym uchwycie na ścianie, jeżeli wyposażona jest w wieszak na obudowie, przystosowany do przechowywania w pozycji wiszącej.

Dmuchawy

Odkurzacze ogrodowe mają specjalny worek do zbierania liści czy drobnych gałęzi, które wcześniej są mielone. (Fot. NAC)

Zamiatarki mechaniczne ręczne

Zamiatarki ręczne są przydatne w gospodarstwie domowym lub na małych powierzchniach na zewnątrz do czyszczenia chodników, tarasów, podjazdów dróg dojazdowych, a także wewnątrz garażu czy większej piwnicy, a więc na większości niewielkich płaskich powierzchni. To najtańszy i najbardziej ekologiczny sposób utrzymania porządku. Zamiatarki ręczne nie generują szkodliwych spalin, co więcej, pracują bardzo cicho, nie zakłócając spokoju domownikom ani sąsiadom. Z wyglądu podobne są do kosiarki, a do ich obsługi wystarczy siła mięśni operatora popychającego zamiatarkę. Zasada działania zamiatarki bazuje na ruchu obrotowym szczotek. Napęd z obracających się kół przenoszony jest na szczotki: centralną (walcową) i boczne (tarczowe) za pomocą przekładni. Dzięki odpowiednio dobranym przełożeniom w kołach zębatych nie jest konieczne użycie większej siły do uruchomienia i efektywnej pracy zamiatarki. W zależności od konstrukcji stosowana może być jedna szczotka walcowa, która zgarnia zanieczyszczenia nie tylko z powierzchni płaskich, ale również zagłębień. Szczotki boczne czyszczą obrzeża narożników czy krawężników wzdłuż dróg. Szczotki są elementami wymiennymi, dzięki czemu raz zakupiona zamiatarka posłuży przez wiele lat. O ich trwałości decyduje ścieralność tworzywa, z jakiego zostały wykonane.

Dmuchawy

STIGA SWS 600 G; HANDY ZHZ60-196L; STIGA SWP 355

Zamiatarki akumulatorowe

Mniej popularne są zamiatarki akumulatorowe. Zamiatarkę zasilaną bateryjnie można stosować zarówno na terenach zewnętrznych, jak i wewnątrz zamkniętych pomieszczeń. Zaletami silnika elektrycznego są prosta obsługa, brak spalin i cicha praca, niezakłócająca spokoju sąsiadów. Moc zamiatarki elektrycznej jest mniejsza od spalinowej, a więc sprawdzi się na mniejszych powierzchniach. Bezpyłowe zamiatanie i łatwe prowadzenie gwarantują duży komfort obsługi. Wyróżnia się urządzenia z prowadzeniem ręcznym i z napędem szczotek elektrycznym lub z trakcją jezdną (prędkość do 5 km/h).

Dmuchawy

HIKOKI RB40VA NAZ; NAC VBB-BL-LI-2x20V

Zamiatarki spalinowe

Maszyny spalinowe są niezastąpione do czyszczenia dużych powierzchni, parkingów, placów, kostki brukowej, chodników czy dróg. To najmocniejsze urządzenia, które poradzą sobie nawet z odśnieżaniem puszystego śniegu za pomocą szczotki lub można przymocować do nich niewielki pług. Zamiatarki spalinowe są napędzane silnikiem dwusuwowym lub czterosuwowym (o mocy do 6 KM). Ich duża moc silnika umożliwia zastosowanie największej szerokości roboczej (od 60 do 120 cm), a więc szybko można się uporać ze sprzątaniem. W zależności od producenta napęd może mieć nawet cztery prędkości do przodu i dwie prędkości do tyłu, wtedy obsługa maszyny nawet o masie 80 kg nie stanowi problemu. Zamiatarki spalinowe w połączeniu ze stosunkowo dużymi kołami mają dobrą przyczepność w terenie. Komfort pracy zwiększa oświetlenie LED. Podstawowym elementem czyszczącym jest duża szczotka walcowa z regulacją położenia. W wielu modelach jest możliwość zamiany szczotki na niewielki pług do usuwania śniegu.

Dmuchawy

TRYTON TJE100

Czyszczenie zamiatarek

Niezależnie od wyposażenia i rodzaju każda zamiatarka wymaga regularnego czyszczenia, najlepiej po każdym zamiataniu. W niektórych modelach należy oczyścić filtr pyłowy. Ze względu na to, że w śmieciach mogą znajdować ostre elementy, takie jak szkło, gwoździe, należy czynić to ostrożnie, Należy sprawdzić stan szczotek talerzowych i walcowych i usunąć z nich zanieczyszczenia, włosie, sznurki, które mogą się wkręcić i blokować pracę szczotek. Pogięte włosie można wyrównać przez nagrzanie za pomocą dmuchawy ciepłego powietrza (np. suszarki do włosów). Należy wyczyścić wszystkie zewnętrzne elementy maszyny, ze szczególnym uwzględnieniem silnika i jego otworów wentylacyjnych. Zapchane otwory wentylacyjne w maszynach elektrycznych mogą spowodować przegrzanie, a w konsekwencji uszkodzenie silnika. Należy sprawdzić kabel zasilający, czy nie jest przetarty, nacięty, co może grozić zwarciem.

2023-07-26
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket