POLSAT BOX

Dekoder Android TV DVB-S i IPTV z Dolby Atmos [test]

Dekoder Android TV DVB-S i IPTV z Dolby Atmos

Testowany dekoder Polsat soundbox 4K to pierwsze urządzenie Polsat Box z systemem Android TV (wersja 12), przygotowane wspólnie z firmą Sagemcom, która przy współpracy ze znaną marką audio Bang & Olufsen, opracowała system dźwiękowy 3.1.

Obudowa zawiera trzy głośniki, chronione materiałem jak w tradycyjnej obudowie głośnikowej, co nadaje atrakcyjny wygląd, oraz znacznie większy przetwornik niskotonowy, skierowany ku górze, którego dźwięk jest emitowany otworami w górnej obudowie, żeby uzyskać efekty specjalne dla formatu Dolby Atmos filmów kinowych z obrazem 4K. Łączna moc głośników to 20 W. Z tyłu obudowy znajdują się niezbędne złącza (fot.1), jak HDMI do dołączenia dekodera do telewizora, Ethernet, złącze USB, gniazdo zasilacza zewnętrznego. Łącza Wi-Fi 6 (2,4 GHz i 5 GHz) i Bluetooth umożliwiają korzystanie z sieci bezprzewodowej i np. słuchawek bezprzewodowych. Obudowa ma wymiary 165 × 165 × 65 mm, a solidne głośniki powodują, że ma masę powyżej kilograma. Pilot Bluetooth obsługuje komendy głosowe, możemy dzięki temu w prosty sposób wyszukiwać filmy, seriale i programy. Nowością są dwa przyciski do szybkiego wyboru aplikacji zainstalowanych na dekoderze i firmowej Polsat Box Go. Pilotem dekodera możemy także włączać telewizor, jeśli wyposażony jest w funkcję HDMI-CEC. Uruchomienie dekodera jest intuicyjne i odbywa się w kilku krokach, podobnie jak w innych przystawkach działających na platformie Android TV. Do konfiguracji wykorzystuje się menu soundboxa (fot.2) i systemu Android TV . Do szybkiej konfiguracji możemy wykorzystać smartfon z Androidem z kontem Google, aby korzystać z funkcji systemu Google. Funkcja ta znana jest z wcześniejszych dekoderów Polsat Box. Ustalamy (funkcja Duo), czy chcemy kanały telewizyjne oglądać na żywo, korzystając z sieci internetowej (bez koniczności montażu anteny) lub z anteny satelitarnej (fot.3) (popularne rozwiązanie poza dużymi miastami). Warto sprawdzić ustawienia soundboxa i Android TV, żeby optymalnie dopasować dekoder do posiadanego telewizora. W ustawieniach Android TV warto wybrać funkcję HDR – opcja „Jak zawsze HDR”, co poprawi jakość obrazu dla filmów HDR (format HDR10) i dostosowanie do liczby klatek – opcja Płynnie (płynny ruch w dynamicznych scenach) lub opcje Nigdy lub Niepłynnie. Udogodnieniem jest możliwość skalowania tekstu (wielkość czcionki): mała – 85 proc., domyślna – 100 proc., duża – 115 proc. i największa –130 proc., jeżeli siedzimy dalej od ekranu.

Bardzo dobrym sposobem porównania jakości dźwięku z głośników soundboxa i telewizora jest skorzystanie z funkcji „Wyjście na HDMI” z menu „Efekty dźwiękowe głośników”, czyli odtwarzanie na głośnikach telewizora. Możemy wtedy porównać jakość dźwięku, odtwarzając np. filmy testowe z Dolby Atmos na YouTube. Większość telewizorów ze średniej półki zawiera system głośnikowy stereo bez głośnika niskotonowego, więc efekty specjalne, np. wybuchy w filmach, czy niskie tony instrumentów, a więc jakość muzyki koncertów, będą lepsze. Jest też możliwość ustawienia rodzaju dźwięku: auto, muzyka, sport, głos, film. Ważne jest przy odsłuchu, żeby ustawić dekoder centralnie względem ekranu, by zapewnić równowagę dźwiękową kanałów lewego i prawego. Na starszym telewizorze wyraźnie słyszalna była różnica przy niskich tonach (wybuchy) i odczuwalna przestrzeń przy większej mocy na korzyść systemu głośników soundboxa. Także koncerty zyskiwały na jakości.

Menu główne na ekranie telewizora jest podobne do znanego z poprzednich dekoderów 4K (fot.4). Dzięki platformie Android TV zapewniono dostęp do sklepu Google Play, a w nim m.in. serwisów wideo (fot.5), np. Polsat Box Go, Disney+ (fot.6) czy YouTube Można korzystać ze znanych funkcji z poprzednich modeli dekoderów 4K, jak CatchUp (oglądaj określone programy nawet 7 dni po emisji), TimeShift (zatrzymuj i cofaj określone programy do 3 godzin), reStart (oglądaj określone programy od początku, maks. do 3 godzin wstecz), nPVR (nagrywaj w chmurze określone programy). Warto korzystać z funkcji Chromecast, która umożliwia łatwe przesyłanie materiałów wideo i audio ze smartfona na telewizor, a więc odtwarzanie filmów na dużym ekranie z lepszym dźwiękiem będzie atrakcyjniejsze.

Podsumowując, dekoder Polsat soundbox 4K charakteryzuje się bogatą ofertą filmów, w tym 4K z serwisów VoD oraz serwisu Polsat Box Go. Zaletami są łatwość obsługi, szybkie działanie, uruchamianie aplikacji i przełączanie kanałów TV. Modele telewizorów HD i tańsze Ultra HD wzbogaci o Dolby Atmos z dźwiękiem odpowiadającym soundbarowi o podobnej mocy głośników.

Dekoder-Android-TV-DVB-S-i-I-PTV-z-Dolby-Atmos-2

Fot.1

Dekoder-Android-TV-DVB-S-i-I-PTV-z-Dolby-Atmos-3

Fot.2

Dekoder-Android-TV-DVB-S-i-I-PTV-z-Dolby-Atmos-4

Fot.3

Dekoder-Android-TV-DVB-S-i-I-PTV-z-Dolby-Atmos-5

Fot.4

Dekoder-Android-TV-DVB-S-i-I-PTV-z-Dolby-Atmos-6

Fot.5

Dekoder-Android-TV-DVB-S-i-I-PTV-z-Dolby-Atmos-7

Fot.6

2024-09-29
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket