Czysta woda prosto z kranu

Czysta woda

Dziś jest to możliwe dzięki wyspecjalizowanym filtrom, które można instalować w kuchni i to w różnych wariantach, zależnie od wielkości poboru wody, a co się z tym wiąże również od częstotliwości gotowania.

W prawdzie woda w naszych kranach jest już coraz lepsza, ale nadal są regiony, w których jest twarda, więc niszczy, zapychając osadem wapiennym, konstrukcje wielu urządzeń. Dlatego też coraz więcej osób uzdatnia ją na własny użytek, zwłaszcza że możliwości jest wiele, a urządzenia w tym pomagające stają się coraz tańsze. Wielu mieszkańców domów jednorodzinnych montuje uzdatniające filtry bezpośrednio na ujęciu doprowadzającym wodę do domu.

Każdemu według… potrzeb

Oferta filtrów poprawiających smak oraz stan wody jest naprawdę bogata. Znajdują się w niej urządzenia proste i te nieco bardziej skomplikowane, choć łatwe w montażu. A koszty nawet tych drogich zwracają się w postaci lepszego smaku potraw, jak też przedłużenia życia wielu urządzeniom z nią współpracujących.

Oto niektóre, wybrane urządzenia filtrujące:

  • dzbanki – zalicza się je do najprostszych rozwiązań, i przy tym najtańszych. Tego typu rozwiązanie nie wymaga skomplikowanego montażu, ponieważ tego typu filtr to tak naprawdę niewielki dzbanek, k tóry można postawić w dowolnym miejscu na blacie kuchennym. Każdy filtr dzbankowy składa się z dużego dzbanka na wodę już przefiltrowaną oraz wyjmowanego i mniejszego pojemnika na wodę z kranu, który jest wyposażony w specjalny lejek, wkład oraz pokrywkę. Woda wlewana do drugiego z nich powoli przepływa przez wkład, w którym umieszczona jest mieszanka filtrująca i trafia do części na wodę już przefiltrowaną. Cały proces filtracji odbywa się na zasadach grawitacji. Pod jej wpływem woda przechodzi przez mieszankę i trafia do dzbanka;
  • filtry nakranowe lub podzlewozmywakowe – są już bardziej zaawansowane, gdy chodzi o sposób pracy. Te filtry gwarantują smaczną wodę prosto z kranu. Pierwsze nakręca się najczęściej na istniejącą wylewkę, drugie zazwyczaj też nie wymagają skomplikowanego montażu. Nieco mniej popularnym obecnie rozwiązaniem są filtry stojące, które montuje się na wylewce baterii za pomocą zaworu lub na przewodzie doprowadzającym zimną wodę. Stawia się je albo na zlewozmywaku, albo w jego okolicach. Tego typu modele nazywane są również fi ltrami wolnostojącymi. Trzeba dodać, że one także często mają wkłady, które zgodnie z instrukcją, należy wymieniać. Uwaga: we wszystkich fi ltrach należy wymieniać wkłady;
  • baterie zlewozmywakowe z wbudowanym filtrem – takie modele, dostępne są w ofertach coraz większej liczby producentów, to idealne rozwiązanie do mieszkań w bloku oraz dla tych, którzy lubią urządzenia typu 2 w 1. W ofercie znajdziemy też baterie, które nie tylko filtrują wodę, ale też dostarczają wrzątek lub wodę gazowaną bezpośrednio z baterii zlewozmywakowej.

Każdemu według…

Działanie filtrów podzlewozmywakowych

Dużą zaletą tych modeli jest to, że zapewniają stały dopływ filtrowanej wody, która jest oczyszczana już w momencie uruchomienia kranu, dzięki czemu nie wymaga już kolejnej filtracji, np. w dzbanku. Filtry tego typu podłącza się do rury doprowadzającej zimną wodę i montuje w szafce pod zlewem. Takie rozwiązanie sprawia, że filtr nie zajmuje dużo miejsca i jest praktycznie niewidoczny. Dostępne na rynku rodzaje filtrów podzlewowych, możemy też znaleźć pod nazwą systemów uzdatniania wody.

Do najpopularniejszych należą:

  • klasyczne – nie są wyposażone w kran, co sprawia, że cała zimna woda poddawana jest filtracji i wypływa dotychczasowym kranem. W rezultacie wkłady filtrujące muszą oczyszczać większe ilości wody, co jednak wpływa na przyspieszenie ich zużycia;
  • z baterią – to bardziej nowoczesne rozwiązanie, które które niedawna pojawiło się na naszym rynku (np. Kryształ Eco marki Aquaphor, w którego skład poza przyłączami wchodzą m.in. trzy wymienne co 12 miesięcy wkłady filtrujące oraz osobna wylewka do czystej wody, filtr zapewnia pełną ochronę antybakteryjną). Dodatkową baterię na wodę przefiltrowaną montuje się w blacie, dzięki czemu zyskuje się dostęp do f iltrowanej wody zimnej;
  • z baterią trójdrożną – to jedna z ciekawszych propozycji. Bateria tego typu ma dwie różne dźwignie. Pierwsza odpowiada za przepływ zimnej wody filtrowanej, druga ciepłej i zimnej wody niefiltrowanej. Duża wygodą dla użytkownika jest możliwość montażu filtra zarówno w pionie, jak i w poziomie.

Ważną kwestia jest liczba oraz rodzaj wkładów filtrujących, które umieszczone są w „butlach”. Filtry mogą składać się z jednej lub kilku połączonych szeregowo z wkładami likwidującymi różnego rodzaju zanieczyszczenia. Oprócz standardowych filtrów mechanicznych czy węglowych na życzenie klient a montuje się też lampy sterylizujące lub po prostu wkłady filtracyjne o właściwościach bakteriobójc zych. Można też na życzenie zamówić wkład mineralizujący. Mineralizatory przydają się zwłaszc za w ur ządzeniach działających na zasadzie odwróconej osmozy, która pozbawia wodę również mikroelementów, choć zdaniem fachowców nawet tych z wody mineralnej nie jesteśmy w stanie zbyt wiele ich przyswoić w wystarczającej dla organizmu ilości. Możliwość wyboru konkretnego wkładu umożliwia dostosowanie rodzaju filtra, do jakości wody oraz konkretnych potrzeb użytkownika. Połączenie różnych metod filtracji sprawia, że modele podzlewowe usuwają nie tylko zanieczyszczenia mechaniczne, chlor czy metale, ale również poprawiają smak czy zapach wody, zmiękczają ją, jednocześnie zmniejszając ryzyko powstawania kamienia kotłowego. Co więcej, mogą też wzbogacać wodę o niezbędne dla zdrowia minerały i zabezpieczać ją przed rozwojem bakterii. Ciekawą propozycją są modele wyposażone w diodę LED, która umieszczona jest na wbudowanym wskaźniku czasu i ilości przefiltrowanej wody i informuje użytkownika o konieczności wymiany filtra.

Działanie filtrów
2017-01-16
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket