Co nowego w telewizji DVB-T2/HEVC?

Co nowego w telewizji

Kupno odbiornika DVB-T2/HEVC to najtańszy sposób na odbieranie telewizji naziemnej bez zmiany telewizora. Dzięki niewielkiemu set top boksowi starszy telewizor może posłużyć przez wiele lat jako drugi w domu czy na działce. (Fot. TechniSat)

Na przełomie 2023 i 2024 r. został zakończony ostatni etap przejścia telewizji naziemnej na DVB-T2/HEVC. Zmiana dotychczasowego systemu nadawania z DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC była związana z projektem refarmingu, tj. uwolnienia częstotliwości 700 MHz na potrzeby sieci telefonii komórkowej 5G.

Zalety DVB-T2/HEVC

Dużą zaletą kodeka HEVC jest bardzo dobra rozdzielczość dekodowanego obrazu dzięki nadawaniu w formacie 1080p (Full HD 1920 × 1080 px), co jest optymalną rozdzielczością dla telewizorów o przekątnej 40 – 50 cali. Wszystkie programy telewizyjne w multipleksach MUX-1, MUX-2, MUX-3, MUX-4 i MUX-6 mają obraz Full HD, jedynie w MUX-8 obraz jest nadawany z mniejszą rozdzielczością – SD (720 × 576 px, kodek MPEG-4) i dotyczy to programów: Metro, Zoom, Nowa TV i WP.

co-nowego-w-telewizji-dvbt2-hevc-3

TECHNISAT Terrabox T3

Nowe programy TV w telewizji naziemnej

W niektórych regionach kraju działają multipleksy o zasięgu lokalnym. Na przykład w Gdańsku, Warszawie i Wrocławiu spółka BCAST (większościowym udziałowcem jest Cyfrowy Polsat z grupy Polsat Plus) oferuje nowe i znane stacje telewizyjne, jak 4fun Kids, EWTN Polska HD, Polsat HD, Stars.TV HD, TV okazje HD, TV regionalna.pl i Republika (dwie ostatnie w jakości SD). Od stycznia 2024 rozpoczął nadawanie program Polsat News Polityka (MUX-4).

W marcu zadebiutował program TVMN spółki Telewizja Media Narodowe, który dostępny jest w ramach multipleksów lokalnych: MUX L1 w Jeleniej Górze, MUX L3 w Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim oraz MUX L4 we Wrocławiu i Świdnicy. Pod koniec marca rozpoczął nadawanie kanał CTV9 (Red Carpet TV) o zasięgu ogólnopolskim. Program ma być adresowany do widzów od 30. do 80. roku życia i prezentować filmy fabularne, dokumentalne i seriale.

Czy będzie telewizja 4K?

Wykorzystanie znacznie efektywniejszego standardu kompresji kodeka HEVC/H.265 pozwala na przesyłanie większej liczby kanałów telewizyjnych i nadawanie nawet w rozdzielczości 4K Ultra HD. W ubiegłych latach odbywały się takie transmisje sportowe, np. Euro 2020 czy mundialu w Katarze w 2022 r. Telewizja Polska planowała wstępnie transmitować w tym standardzie Letnie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu, ale tak się nie stanie ze względu na koszty (dane: Wirtualne Media). Niestety, mecze Euro 2024 nie będą produkowane w natywnym Ultra 4K, a Full HD z możliwością upscalowania do 4K.

co-nowego-w-telewizji-dvbt2-hevc-5

FERGUSON Ariva HbbTV T800i; STRONG SRT 8208

HbbTV – dodatkowa rozrywka w DVB-T2

Telewizja hybrydowa HbbTV (Hybrid Broadband Broadcast Television) to połączenie tradycyjnej telewizji z Internetem. Aby móc korzystać z większej oferty kanałów i funkcji. np. Time Shift, należy posiadać telewizor lub odbiornik z dekoderem DVB-T2/HEVC podłączony do sieci internetowej. W ustawieniach trzeba aktywować funkcję HbbTV. Na przykład na MUX-8 dostępne są takie serwisy VoD i programy TV jak CDA Premium, EmiRadio, EmiTV, EWTN GO, Legia TV, UA Perszyj. Na MUX-3 Telewizja Polska udostępnia platformę TVP Go z programami TVP World, TVP ABC 2, TVP Kultura 2, TVP Historia 2, a grupa Polsat Plus udostępnia na MUX-4 platformę Polsat HbbTV z zapowiedziami programowymi kanałów Polsat Box, Super Polsat, TV4, TV6, Fokus TV, Eska TV, Polo TV, Nowa TV.

Jak połączyć odbiornik DVB-T2/HEVC z telewizorem?

Wszystkie starsze telewizory będą współpracować z zewnętrznym odbiornikiem DVB-T2/HEVC, nazywanym set top boksem, dekoderem, tunerem. Może być on dostarczany z przewodem HDMI (niektóre modele odbiorników mają SCART). Aby go uruchomić, należy antenę telewizyjną przyłączyć do odbiornika DVB-T2/HEVC, a następnie z wybranego wyjścia (HDMI lub SCART) sygnał wideo doprowadzić kablem do odpowiedniego złącza w telewizorze.

co-nowego-w-telewizji-dvbt2-hevc-11

Aplikacja „Mapy zasięgów – EmiMaps” określa możliwości odbioru sygnału w zadanym miejscu na terenie kraju, a także ułatwia dobór anteny. (Fot. Emitel)

Wyświetlacz – źródło informacji

Odbiorniki DVB-T2/HEVC różnią się wyświetlaczem. Typowy wyświetlacz zawiera cztery moduły 10-segmentowe LED do wyświetlania numerów kanałów i prostych komunikatów. W stanie czuwania wyświetlacz może pełnić funkcję zegara. Najprostsze dekodery go nie mają, tylko jest dioda sygnalizacyjna stanu pracy.

EPG – elektroniczny przewodnik po kanałach

Każdy odbiornik powinien wyświetlać elektroniczny przewodnik po kanałach telewizyjnych (Electronic Program Guide) z wyprzedzeniem tygodniowym. Grafika pozwala na szybkie zorientowanie się, co jest do obejrzenia na dowolnym kanale o dowolnej porze. W zależności od dostawcy sygnału EPG może mieć szereg funkcji dodatkowych, m.in. opcję ustawienia przypomnienia o programie nadawanym w przyszłości, wyświetlania poszerzonego opisu nadawanych programów.

co-nowego-w-telewizji-dvbt2-hevc-15

OPTICUM AX Lion 5 Air; FERGUSON Ariva T40

Nagrywanie DVR ready

Popularną funkcją w odbiornikach DVB-T2/HEVC jest nagrywanie na zewnętrzny twardy dysk dołączony do wyjścia USB. Oprócz szybkiego uruchomienia nagrywania za pomocą funkcji Rec na pilocie odbiornik ma możliwość zaprogramowania nagrywania za pomocą timera (przycisk na pilocie). Nagrywanie można zaprogramować także bezpośrednio z EPG – wystarczy zaznaczyć program, który zostanie automatycznie dodany do listy nagrań.

Odtwarzacz multimedialny

Standardem w odbiornikach DVB-T2/HEVC jest odtwarzacz plików multimedialnych. Zwykły telewizor staje się dzięki niemu bardziej funkcjonalny. Możliwe jest odtwarzanie filmów ze ścieżką wielokanałową, zdjęć czy muzyki z zewnętrznego nośnika. Do złącza USB 2.0 można dołączyć pendrive lub twardy dysk (do 1 TB) z różnymi plikami. Rodzaj i formaty plików wideo, audio, zdjęć są określone w specyfikacji odbiornika.

co-nowego-w-telewizji-dvbt2-hevc-19

OPTICUM AX Lion NS; THOMSON THT82

Jaka antena do odbiorników DVB-T2/HEVC?

Multipleksy MUX-1, MUX-2, MUX-3, MUX-4 i MUX- 6 odbierają anteny na pasmo UHF, natomiast MUX- 8 – VHF. Anteny na pasmo UHF są niewielkie , w zależności od odległości od nadajnika stosuje się pokojowe, siatkowe, kierunkowe. Jeżeli chcemy odbierać też MUX-8, trzeba zastosować antenę szerokopasmową obejmująca oba pasma: UHF i VHF. Antena VHF może odbierać także sygnały radiowe: cyfrowy DAB+ i analogowy UKF. Profesjonalne rozwiązanie obejmuje zastosowanie dwóch anten – na pasmo VHF i UHF połączonych za pomocą sumatora.

2024-03-27
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket