Blendery

Pojemność kielicha urządzenia powinna być dopasowana do ilości najczęściej przygotowywanych składników. (Fot. Gorenje)

Obsługa blendera

Panel sterujący blendera jest umieszczony na podstawie, a jego wygląd zależy od zaawansowania modelu. W najprostszych urządzeniach znajdziemy jedynie przełączniki lub pokrętło, które pozwala wybrać między dwiema prędkościami pracy oraz trybem pulsacyjnym. Bardziej zaawansowane modele wyposażone są w funkcję płynnej regulacji prędkości obrotowej, dzięki czemu z łatwością dopasujemy ją do przetwarzanych produktów. Do tego mogą mieć przyciski, które pozwalają na bezpośrednie uruchomienie najczęściej użytkowanych programów, np. kruszenia lodu czy przygotowywania smoothie. W najbardziej zaawansowanych blenderach znajdziemy programy automatyczne. Dzięki nim wystarczy włożyć składniki do kielicha oraz uruchomić wybrany tryb. Programy automatyczne pozwalają przygotować shake’i, lody, zupy, sosy i inne potrawy oraz koktajle. W trakcie pracy sprzęt samodzielnie dobiera w łaściwą prędkość obrotową i zatrzymuje się, np. po to, by odczekać, aż składniki zgromadzone na ściankach kielicha opadną na dno. Oprócz tego blender często jest wyposażony w program do czyszczenia.

Blendery

Amica BTM 3011; BOSCH VitaPower Serie 4 MMB6384M; GORENJE B800RL

Wyposażenie blenderów

W zestawie z blenderem kielichowym możemy znaleźć dodatkowe akcesoria. Jako że główną funkcją urządzenia jest miksowanie produktów, ich lista nie jest długa. W ofercie producentów mogą być dostępne np. dodatkowe butelki, służące do bezpośredniego miksowania koktajli i smoothie, które można zabrać ze sobą, np. do pracy. Jak wspomnieliśmy, pokrywa blendera jest wyposażona w otwór, przez który można dodawać składniki, a zatyczka do niego może być jednocześnie funkcjonalną miarką, która ułatwi odpowiednie wydzielenie składników. Dla ułatwienia bezpiecznego miksowania w zestawie może znajdować się także popychacz. Z kolei jeśli blender ma być wykorzystywany także jako młynek, np. do ziół i orzechów, to przydatny będzie minirozdrabniacz. Dodatkowo blender kielichowy może być wyposażony w specjalny filtr do smoothie, który pomoże wyeliminować z niego np. pestki. Nowoczesne blendery mogą także przygotować zupę. Urządzenie najpierw gotuje składniki oraz wywar, a następnie je rozdrabnia. Dzięki temu wystarczy nawet pół godziny, żeby otrzymać krem o gładkiej konsystencji.

Niektóre modele blenderów próżniowych można wykorzystać do pakowania żywności. Ich użycie w niewielkim stopniu różni się od stosowania tradycyjnych pakowarek, przede wszystkim ze względu na brak zgrzewarki. To wymusza stosowanie gotowych pojemników i woreczków. Kielichowy blender próżniowy jest z naturalnych względów wyposażony w pompę próżniową, tę samą, która odsysa powietrze z dzbanka. Wystarczy podłączyć do niej pojemnik lub woreczek specjalnym przewodem. Blendery ręczne nie mają wbudowanej pompy próżniowej. Stanowi ona odrębne akcesorium, które jest oferowane zarówno w zestawie z blenderem, jak i może zostać dokupione. To więc łatwy sposób na zwiększenie możliwości urządzenia. Pojemniki próżniowe są wykonane z tritanu, to materiał niezawierający szkodliwego BPA, a jednocześnie wykazujący dużą odporność i lekkość. Może być także myty w zmywarce. Alternatywę dla nich stanowią specjalne gotowe woreczki próżniowe. Wykonane są z trwałej folii i mają strunowe zapięcie, a po umieszczeniu w nich zawartości powietrze można szybko odessać. Mogą być użytkowane wielokrotnie. Jeśli jeszcze bardziej chcemy wydłużyć trwałość produktów, można je mrozić po zamknięciu w pojemnikach próżniowych. Jedną z zalet pojemników próżniowych jest nie tylko możliwość przechowywania żywności, ale również jej marynowania. Dotyczy to zwłaszcza mięsa czy ryb. Marynaty i przyprawy przenikają efektywniej, zachowują naturalną wilgoć i wartości odżywcze, a to znacznie skraca czas przygotowywania posiłków.

Blendery

Blendery kielichowe są dostępne w różnych wariantach kolorystycznych. Mogą stanowić prawdziwą ozdobę kuchni. (Fot. Mesko)

Działanie pakowania próżniowego

Proces pakowania próżniowego opiera się na wypompowaniu powietrza z worków foliowych lub specjalnych pojemników próżniowych, w których znajdują się produkty spożywcze. Dzięki pakowaniu możemy trzy-, cztero-, a nawet pięciokrotnie przedłużyć świeżość i zachować jakość przechowywanych produktów. Na przykład chleb lub bułki w temperaturze pokojowej mają trwałość ok. 3 – 4 dni, po zapakowaniu próżniowym można je przechowywać nawet o tydzień dłużej. Z kolei wołowina przechowywana w lodówce bez pakowania jest świeża przez ok. 4 dni, przy pakowaniu próżniowym przedłużymy jej trwałość o ponad 30 dni! Podobny efekt osiągniemy przy pakowaniu próżniowym drobiu, dziczyzny lub surowych warzyw i serów. Mięso zamrożone można przechowywać średnio przez ok. 6 miesięcy, przy pakowaniu próżniowym możemy mrozić je przez ok. 24 miesiące. Ponadto zapakowane w zgrzanym woreczku próżniowym mięso lub warzywa można włożyć do piekarnika (w zależności od typu i jakości woreczka foliowego) lub do garnka z wodą i gotować metodą sous-vide (produkty zachowują soczystość, aromat i wartości odżywcze).

Blendery

CONCEPT SM1000; ZELMER ZSB4799; MPM MBL-31

Zalety blendowania próżniowego

Rozwiązanie to ma wiele zalet. Gdyby zapytać użytkowników blenderów, co jest największym minusem zblendowanych owoców i warzyw, bez zawahania odpowiedzieliby, że utrata przez nie cennych witamin, minerałów i składników odżywczych (w tym koloru i zapachu). Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ szybkie obroty powodują wtłaczanie znacznych ilości powietrza w blendowaną masę, która staje się zwyczajnie napowietrzona, co z kolei prowadzi do utlenienia zawartych w niej składników odżywczych. Choć powstają coraz nowocześniejsze blendery, które potrafią zachować do 90 proc. tychże składników, np. w koktajlach, to niektórzy producenci idą o krok dalej. Blendery próżniowe ograniczają dostęp powietrza do takiego minimum, że wychodzące z nich napoje mają lepszy smak, kolor, zapach, jednym słowem: wszystko. Powodują, że w zblendowanej masie nie ma pęcherzyków powietrza, nie tworzy się piana (choć niektórzy ją lubią) i można ją dłużej przechowywać, np. w lodówce, co daje większy komfort i oszczędność czasu, gdyż za jednym razem możemy przygotować większą ilość napoju. Konsystencja koktajli jest gładka, wręcz aksamitna i zachowują one naturalne kolory.

Blendery

AMICA BTM 5012; PROGRESS EK 4315P; KOHERSEN VB1500; ELDOM BK5S Jaar

Bezpieczeństwo i komfort użytkowania

Pod względem konstrukcyjnym blendery kielichowe są bezpiecznymi urządzeniami. Ewentualne zagrożenia mogą wynikać raczej z niewłaściwego użytkowania. Większość dostępnych na rynku produktów jest wyposażona w stopki antypoślizgowe, które nawet podczas pracy na wysokich obrotach zapewniają stabilną pozycję. Przydatna jest także blokada zabezpieczająca sprzęt przed uruchomieniem, jeśli nie został prawidłowo złożony. Ze względu na pracę z dużą szybkością blendery nie są najcichszym sprzętem AGD w kuchni. Jeśli jednak aspekt hałasu jest dla nas istotny, warto wybrać sprzęt z serii, która jest wyposażona w specjalne wytłumienie. Znacznie ograniczy ono poziom emitowanego hałasu. Czyszczenie blenderów jest relatywnie łatwe. Niektóre modele wyposażone są w specjalne programy myjące kielich. Niektóre części można też myć w zmywarce, ale tylko pod warunkiem, że zezwala na to instrukcja obsługi.

2023-02-06
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket