Elastyczność konfiguracji bezprzewodowych systemów multiroom sprawia, że zainteresowanie tego typu rozwiązaniami sukcesywnie rośnie. Dowodem tego jest chociażby coraz większa oferta modeli, w oparciu o które w domowym nagłośnieniu można stworzyć rozmaite strefy i podstrefy. Urządzenia wykorzystywane w poszczególnych pomieszczeniach mogą być zarówno monofoniczne, stereofoniczne, jak i wielokanałowe.
Co więcej, na rynku dostępne są również urządzenia pozwalające na włączenie do bezprzewodowego systemu multiroom także klasycznego nagłośnienia, pozbawionego multimedialnych funkcji bezprzewodowych (np. zestawów z gramofonem). Możliwości, jakie daje bezprzewodowy multiroom, jest więc naprawdę wiele, a sposób i skala ich wykorzystania leżą już w gestii potencjalnego użytkownika.
Domowy bezprzewodowy system multiroom to bardzo wygodne w obsłudze i uniwersalne rozwiązanie, ale jednocześnie nie należy ono do najtańszych. Koszt instalacji takiego systemu będzie tym większy, im więcej pomieszczeń będziemy chcieli nagłośnić. Z każdą kolejną strefą i podstrefą zwiększa się liczba urządzeń, które będą w nich wykorzystywane. Co ważne, instalacja czy konfiguracja poszczególnych elementów bezprzewodowego nagłośnienia wielostrefowego jest zwykle na tyle prosta, że powinniśmy potrafić wykonać ją we własnym zakresie. Unikamy przy tym skomplikowanych i często pracochłonnych, a także kosztownych przeróbek w domowej instalacji związanych z rozprowadzeniem okablowania do poszczególnych pomieszczeń domu czy mieszkania.
Wykorzystując bezprzewodowe rozwiązanie, nie ponosimy też kosztów związanych z późniejszą modyfikacją instalacji nagłośnieniowej – po prostu dostawiamy kolejne urządzenie w pomieszczeniu, podłączamy je do sieci internetowej i odpowiednio konfigurujemy.
Systemy multiroom audio mogą współpracować z asystentami głosowymi, np. Amaxon Alexa. Dzięki temu ich obsługa może być znacznie wygodniejsza. Fot. Denon
Wybierając sprzęt do bezprzewodowego systemu multiroom danego producenta, powinniśmy zorientować się, jakie będą jego możliwości, m.in. pod względem liczby dostępnych urządzeń, ich jakości wykonania i brzmienia oraz konfiguracji i ewentualnej rozbudowy. Ma to swoje konsekwencje związane z obsługą systemu multiroom różnych marek, np. system multiroom złożony z urządzeń marek Definitive Technology i Polk Audio obsłużymy za pomocą tej samej aplikacji mobilnej, ale np. sprzętu Sonosa już nie.
Problemem w bezprzewodowych systemach multiroom audio jest właśnie brak kompatybilności między poszczególnymi urządzeniami różnych producentów, co nie pozwala na wykorzystanie ich w jednym systemie wielostrefowym. Od tej reguły są również wyjątki, jakim jest obsługa standardu DTS Play-Fi. Wśród firm, które mają w ofercie sprzęt obsługujący rozwiązanie firmy DTS Inc., możemy wymienić m.in. takich producentów jak Anthem, Definitive Technology, Polk Audio, Martin Logan, Paradigm, Pioneer oraz Sonus faber.
Standard Play-Fi został opracowany przez firmę Phorus, która w 2012 r. została przejęta przez DTS Inc. Pozwala on na bezprzewodowe, a co najważniejsze – bezstratne odtwarzanie muzyki (z rozdzielczością nawet do 24 bit i częstotliwością próbkowania 192 kHz) i tworzenie wielostrefowych systemów audio z wykorzystaniem domowej sieci internetowej. Do obsługi urządzeń zgodnych z tym standardem wykorzystywana jest aplikacja mobilna.
Urządzenia kompatybilne z DTS Play-Fi mogą być obsługiwane za pomocą jednej aplikacji mobilnej, którą można bezpłatnie pobrać za pośrednictwem Google Play lub App Store. Aplikacja dostępna jest również w wersji dla systemów Windows. Więcej informacji na temat tego rozwiązania i kompatybilnych z nim urządzeń można znaleźć na stronie internetowej play-fi.com (anglojęzycznej) oraz play-fi.pl (polskojęzycznej).
W systemie multiroom możemy wykorzystać nie tylko głośniki bezprzewodowe, ale również soundbary, a nawet amplitunery kina domowego.
Funkcjonalność bezprzewodowego systemu multiroom będzie zależała od wykorzystywanych w nim urządzeń i konfiguracji, w jakiej będą one pracowały. Najczęściej obsługiwane są różnorodne internetowe serwisy muzyczne, takie jak Spotify, Deezer, Tidal. Muzykę można również odtwarzać z internetowych programów radiowych. Wykorzystując standard DLNA, system multiroom może również komunikować się z innymi urządzeniami dostępnymi w lokalnej sieci komputerowej, np. komputerami czy dyskami NAS.
Niektóre głośniki do systemów multiroom można łączyć w pary, co pozwala na stworzenie prostego zestawu bezprzewodowego i odtwarzanie dźwięku w trybie stereofonicznym. Wówczas jeden głośnik odtwarza prawy, a drugi lewy kanał audio. W systemach multiroom niektórych producentów można nawet tworzyć wielokanałowe konfiguracje urządzeń, np. przez wykorzystanie do odtwarzania dźwięku 5.1-kanałowego soundbara, subwoofera i dwóch głośników bezprzewodowych. Takie rozwiązanie oferują np. Denon czy Sonos.
Rozwiązaniem, które może być dostępne w bezprzewodowym systemie multiroom, jest Google Cast. Pozwala ono na bezpośrednie i bezprzewodowe odtwarzanie muzyki ze smartfona lub tabletu na urządzeniu kompatybilnym z Google Cast. System taki pozwala ponadto na łączenie określonych urządzeń w grupy i ich wykorzystywanie do odtwarzania muzyki, np. z obsługiwanych serwisów internetowych.
W bezprzewodowych systemach multiroom może być stosowane sterowanie głosowe, np. wykorzystujące współpracę z Amazon Alexą – systemem, który zyskuje coraz większa popularność i wykorzystywany jest nie tylko w sprzęcie audio, ale też do sterowania oświetleniem, sprzętem wideo czy AGD. Wśród urządzeń audio Alexę obsługują m.in. urządzenia marki Sonos, która nie ma opracowanego własnego, autorskiego asystenta głosowego, a także niektóre modele Yamahy, funkcjonujące w systemie multiroom MusicCast tego producenta.
Sprzęt Sonosa kompatybilny z systemem sterowania Amazon Alexa może być kompatybilny także z Siri – asystentem głosowym opracowanym przez firmę Apple. Tym samym użytkownik systemu multiroom opartego na niektórych urządzeniach Sonosa będzie miał możliwość wyboru, z jakiego asystenta głosowego chce skorzystać. Oprogramowanie Siri zadebiutowało na rynku w 2011 r. Od tego c zasu jest nieustannie rozwijane i usprawniane. Rozpoznaje mowę użytkownika, odpowiada na jego pytania i wykonuje powierzone zadania. Asystent głosowy z czasem analizuje osobiste preferencje użytkownika w celu zapewnienia bardziej dopasowanych wyników i rekomendacji. Obsługa AirPlay 2, a także asystenta głosowego Siri możliwa jest na urządzeniach takich jak Sonos One, Play:5 i Playbase, a także na nowo wprowadzanych na rynek modelach firmy Sonos, w tym soundbarze Sonos Beam.
Do obsługi bezprzewodowych systemów multiroom producenci opracowują aplikacje sterujące, które umożliwiają obsługę odtwarzania audio za pośrednictwem urządzeń mobilnych i m.in. dostęp do rozmaitych serwisów streamingowych.
Urządzenia w niektórych systemach multiroom obsługują kanał IFTTT (od ang. If This Then That). Służy on do zautomatyzowania różnorodnych działań w ramach „inteligentnych” urządzeń należących do jednego systemu automatyki domowej. Rozwiązanie to umożliwia m.in. współpracę systemu multiroom z wieloma innymi urządzeniami, jakie mogą być wykorzystywane w „inteligentnym” domu, niekoniecznie związanymi z odtwarzaniem muzyki. Przykładem kompatybilnego systemu multiroom jest system opracowany przez firmę Musaic. Wykorzystując aplikację Musaic i model MPL, można np. sterować domowym oświetleniem (kompatybilność z Philips Hue i LightwaveRF).
Producenci mający w ofercie sprzęt do bezprzewodowych systemów multiroom starają się powiększać ofertę kompatybilnych urządzeń, wprowadzając do sprzedaży rozmaite urządzenia. Dzięki temu domowe nagłośnienie może być nie tylko bezprzewodowe, ale przede wszystkim funkcjonalne i różnorodne. Często więc oprócz przedwzmacniaczy, wzmacniaczy czy głośników bezprzewodowych w ramach tego samego systemu znajdziemy również soundbary, a nawet amplitunery kina domowego. Dzięki temu możemy stworzyć rozmaite konfiguracje w poszczególnych strefach domowego nagłośnienia i wygodnie nimi zarządzać za pomocą aplikacji mobilnych.
Wzornictwo bezprzewodowych systemów multiroom jest doceniane przez specjalistów ze świata designu, co potwierdzają liczne nagrody i wyróżnienia przyznawane tego typu urządzeniom. Prestiżową nagrodą w plebiscycie „Red Dot Design Award” może pochwalić się firma TechniSat za model Audiomaster MR3, który zwyciężył w kategorii „Product Design”.
Urządzenie to, podobnie zresztą jak cała linia bezprzewodowych głośników multiroom TechniSata, powstało we współpracy z firmą Elac.
W skład nowego systemu multiroom „powered by Elac” wchodzą obecnie 4 modele głośników bezprzewodowych: Technisound MR2, Audiomaster MR1, Audiomaster MR2 i Audiomaster MR3. Największy reprezentant nowej serii – model MR3 – został wyposażony w 3 odpowiednio rozmieszczone przetworniki elektroakustyczne i umożliwia przetwarzanie dźwięku w technice 3D-Sound. Podobnie jak w wypadku pozostałych modeli jego obudowa została wykończona eleganckim aluminiowym panelem.
System multiroom firmy TechniSat pozwala na strumieniowe odtwarzanie muzyki z wielu różnorodnych źródeł. Obsługiwane formaty to MP3, AAC/AAC+, WMA oraz FLAC, ALAC i WAV. Dzięki funkcji radia internetowego użytkownik ma dostęp od tysięcy stacji radiowych z całego świata. Obsługa protokołu UPnP pozwala na korzystanie z zasobów innych urządzeń podłączonych do lokalnej sieci internetowej (np. komputerów i dysków NAS). Urządzenia obsługują funkcję Spotify Connect. Mają też wbudowane wejście audio jack 3,5 mm. Dodatkowo głośniki z serii Audiomaster mają zintegrowany moduł Bluetooth oraz złącze Ethernet.
Do sterowania systemem multiroom wykorzystywana jest aplikacja TechniSat Connect, która dostępna jest bezpłatnie w serwisach App Store i Google Play.
Fot. TechniSat
Fot. Denon
W ofercie producentów bezprzewodowych systemów multiroom możemy znaleźć całe zestawy urządzeń, które można wykorzystać do zbudowania domowego nagłośnienia w konfiguracji dostosowanej do potrzeb użytkowników. Najnowsza linia Denona, która została opracowana z myślą o bezprzewodowych systemach multiroom, składa się z trzech różnej wielkości głośników. Mamy tutaj na myśli modele: Home 150, Home 250 i Home 350. Stanowią one połączenie industrialnego designu z najnowocześniejszymi rozwiązaniami technicznymi i ponad 100-letnim doświadczeniem Denona w branży audio.
Najmniejszy ze wspomnianej trójki model Home 150 został zbudowany w oparciu o 3,5-calowy woofer i 1-calowy tweeter. Mimo swoich niewielkich gabarytów zapewnia zaskakująco mocny dźwięk.
Jeszcze pełniejsze brzmienie oferuje model Home 250, w którym zastosowano parę tweeterów ustawionych pod odpowiednim kątem (w celu uzyskania szerszej sceny dźwiękowej) oraz dwa 4-calowe woofery. Całość zasilana jest przez cztery wzmacniacze pracujące w konfiguracji stereo. Brzmienie niskich tonów w tym modelu wzbogaca duża membrana pasywna (5,25 cala).
Model Home 350, jak łatwo się domyślić, to największa konstrukcja z nowej linii głośników Denona. Ma wbudowane aż 6 wzmacniaczy klasy D i 6 przetworników elektroakustycznych – dwa 6,5-calowe woofery, dwa 2-calowe głośniki średniotonowe i dwa tweetery.
Wybór źródeł muzyki jest niemal nieograniczony dzięki możliwości streamingu audio z serwisów muzycznych przez połączenie Wi-Fi, AirPlay 2 lub Bluetooth. Złącza USB i jack 3,5 mm, dostępne w każdym ze wspomnianych modeli, umożliwiają także przewodowe przesyłanie dźwięku bezpośrednio do systemu Denon Home. Obsługiwane są ponadto pliki ALAC, FLAC i WAV do 192 kHz/24 bit, a także formaty DSD (2,8 MHz oraz 5,6 MHz). Obecni użytkownicy urządzeń kompatybilnych z systemem multiroom Heos, takich jak amplitunery marek Denon lub Marantz, mogą dodać głośniki Denon Home do swoich obecnych konfiguracji. Dwa urządzenia Denon Home sparowane w trybie stereo mogą być bezprzewodowo podłączone do subwoofera Denon DSW-1H, tworząc system 2.1. Entuzjaści kina domowego mogą wykorzystać parę głośników Denon Home do obsługi tylnych kanałów surround w połączeniu z soundbarem Denon DHT-S716H i subwooferem DSW-1H, aby stworzyć kompletny system dźwięku w konfiguracji 5.1-kanałowej.
Możliwe jest również sterowanie głosowe za pośrednictwem asystentów Siri, Google Assistant i Alexa przy wykorzystaniu odpowiednich kompatybilnych urządzeń. Wszystkie trzy głośniki Denon Home mają wbudowane mikrofony umożliwiające korzystanie z funkcji, które zostaną dodane jeszcze w 2020 r. przez aktualizację oprogramowania systemowego.
Głośniki Denon Home wyposażone zostały w panel dotykowy z czujnikiem zbliżeniowym, który sprawia, że aktywne elementy sterujące zostają podświetlone po zbliżeniu dłoni. Trzy lub sześć (w zależności od modelu) przycisków szybkiego wyboru (Quick Select) daje dostęp do zapisanych w pamięci urządzenia ulubionych programów radiowych za jednym naciśnięciem przycisku.
Modele z linii Denon Home dostępne są w kolorze białym lub czarnym. Wodoodporne i plamoodporne maskownice sprawiają, że głośniki można wykorzystać także w kuchni lub nawet w łazience.
Fot. Denon
Fot. Paradigm
Bezprzewodowe systemy multiroom, podobnie jak rozbudowane zestawy kina domowego, można kalibrować z wykorzystaniem odpowiednich mikrofonów i zaawansowanych rozwiązań automatycznej korekcji akustyki. Tego typu rozwiązanie dostępne jest w sprzęcie marki Paradigm z linii Premium Wireless, w skład której wchodzą głośniki PW 800 i PW 600, wzmacniacz PW Amp, przedwzmacniacz PW Link oraz PW Soundbar. Mamy tutaj na myśli ARC, czyli Anthem Room Correction. System ten wykorzystuje filtry o nieskończonej odpowiedzi impulsowej (IIR), co pozwala zminimalizować opóźnienia sygnałów i zredukować zakłócenia i zniekształcenia dźwięku. Proces kalibracji rozpoczyna się wysłaniem sygnału do każdego podłączonego głośnika i odebraniem go przez mikrofon kalibracyjny. Przez każdy głośnik przetwarzane jest pełne pasmo częstotliwości, aby wykryć problematyczne miejsca i wymusić odpowiednie ustawienia.
W ciągu ostatnich lat inżynierowie firmy Anthem nieustannie pracowali nad ulepszeniem istniejącego już rozwiązania, m.in. pod względem komfortu obsługi. Rezultatem jest nowa, rewolucyjna wersja ARC Genesis. Ulepszono w niej nie tylko interfejs użytkownika, ale również algorytmy pracy oprogramowania. Zwiększono też funkcjonalność. W ARC Genesis usprawniono m.in. wykonywanie szybkich pomiarów oraz eksport danych pomiarowych do pliku PDF. Jest też nowy tryb demonstracyjny, a także możliwość wyrównania fazowego głośników i subwooferów wykorzystywanych w systemie audio – zarówno tym stereofonicznym, jak i wielokanałowym.
© 2024 InfoMarket