Amplitunery wielokanałowe – dźwięk na każdą okazję

Amplitunery wielokanałowe

Amplitunery wielokanałowe to funkcjonalne i wszechstronne urządzenia wyposażone w rozmaite funkcje umożliwiające odtwarzanie muzyki z wielu źródeł, od stereo po dźwięk surround ścieżek filmowych. (Fot. Arcam)

Dostępne na rynku modele amplitunerów są bardzo zróżnicowane pod względem dostępnych funkcji dekodowania standardów audio dźwięku wielokanałowego, a tym samym i ceny.

Nagłośnienie przewodowe i bezprzewodowe

Dużą zaletą amplitunerów jest możliwość nagłośnienia wielu stref w domu przewodowo lub bezprzewodowo. Urządzenia są wyposażone w wyjścia, które mogą posłużyć za bazę do stworzenia prostej przewodowej instalacji wielostrefowej. Pozwala to na niezależne nagłośnienie innego pomieszczenia (innej strefy) niż to, w którym znajduje się zestaw kina domowego. Dla wygody z tyłu obudowy są oznaczane złącza drugiej strefy. Niezbędna będzie jednak dodatkowa para kolumn głośnikowych, ponieważ sygnał w kolejnym pomieszczeniu wyprowadzony z takiego amplitunera jest najczęściej stereofoniczny.

Amplitunery-wielokanalowe-dzwiek-na-kazda-okazje-3

ANTHEM MRX 540; PIONEER VSX-LX5043

Połączenia DTS Play-Fi

Jednym z rozwiązań stosowanych w amplitunerach wielokanałowych jest DTS Play-Fi z funkcjami: multiroom, multi-zone oraz multi-user oraz zaawansowanymi opcjami ustawień lewego i prawego kanału głośników. Jest to otwarty standard, który daje użytkownikom dowolność w doborze urządzeń do bezprzewodowego systemu multiroom, ponieważ jest obsługiwany przez sprzęt różnych producentów, nie tylko amplitunerów kina domowego. Pozwala na tworzenie wielostrefowych systemów audio z wykorzystaniem domowej sieci internetowej i bezstratne odtwarzanie muzyki (z częstotliwością próbkowania do 192 kHz i rozdzielczością 24 bity na pojedynczą próbkę).

Amplitunery-wielokanalowe-dzwiek-na-kazda-okazje-5

Przy zakupie amplitunera wielokanałowego warto sprawdzić jakie są złącza i ich opisy, które ułatwią tworzenie domowego systemu audio. 

Wi-Fi i Bluetooth

Amplituner dzięki łączu Wi-Fi (charakterystyczne d wie anteny z tyłu o budowy) może pracować w domowej sieci i współpracować z różnymi aplikacjami w celu odtwarzania dźwięku z domowych serwerów multimedialnych, w tym odtwarzać radio internetowe i klasyczne FM/DAB+ po dołączeniu anteny. Popularne są aplikacje do obsługi amplitunera. Możemy zrobić instalację, w której amplituner jest w innym pokoju niż kolumny głośnikowe, a aplikacja umożliwia obsługę systemu w dowolnym miejscu w domu. Łącze dwukierunkowe Bluetooth służy do odtwarzania muzyki ze smartfonów czy tabletów lub korzystania ze słuchawek bezprzewodowych.

Amplitunery-wielokanalowe-dzwiek-na-kazda-okazje-7

MARANTZ Cinema 70s; ARCAM AVR31

Złącza w amplitunerze

Przed wyborem amplitunera należy ustalić, jakie domowe urządzenia audio chcemy do niego dołączyć, i sprawdzić, jakiego typu są złącza oraz ile pokoi chcemy nagłośnić przewodowo lub bezprzewodowo. W ten sposób unikniemy problemu, że ich zabraknie w momencie instalowania urządzeń. Zaletą amplitunerów jest to, że są wyposażone w różne złącza wideo, np. Video, Video Component, HDMI, więc nie musimy rezygnować z odtwarzacza Blu-ray, DVD, a nawet magnetowidu. Ważny jest też standard złączy HDMI (warto sprawdzić, jaka jest ich wersja, która decyduje o przepustowości sygnałów 4K lub 8K), by dołączyć odtwarzacz Blu-ray 4K czy najnowszą konsolę do gier bez obawy o przepustowość złącza.

Amplitunery-wielokanalowe-dzwiek-na-kazda-okazje-9

Wyróżniony nagrodą EISA „Best buy AV receiver”, amplituner Onkyo TX-RZ50 dzięki rozbudowanym funkcjom kina domowego oferuje bardzo dobry stosunek jakości do ceny. (Fot. Onkyo)

Dźwięk surround

Amplitunery obsługują rozmaite systemy dźwięku przestrzennego, opracowywane głównie przez dwie konkurencyjne firmy: Dolby Laboratories i DTS Inc. Są to odpowiednio Dolby Atmos i DTS:X, konkurencyjne dla siebie formaty. Ich zadaniem jest zwiększenie przestrzenności odtwarzanego sygnału audio nie tylko w płaszczyźnie poziomej, ale też pionowej i sprawienie, że użytkownik będzie miał wrażenie znajdowania się niemal w samym centrum filmowej akcji. Wspomniane systemy różnią się m.in. sposobem rozstawienia i wykorzystania kolumn głośnikowych.

2023-10-29
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket