Filtry to jedne z najważniejszych komponentów w zmywarkach. Odpowiadają za skuteczny i bezpieczny odpływ wody do kanalizacji. Mimo to wielu współczesnych użytkowników nie pamięta o podstawowej czynności – ich stałym oczyszczaniu.
Filtracja wody z resztek jedzenia, pestek, tłuszczów czy chociażby etykiet z butelek czy słoików jest bardzo ważna. Inaczej w filtrach zmywarki oraz w przewodach i rurach gromadzą się niebezpieczne odpadki. Rezultatem może być nie tylko zmniejszenie efektywności zmywarki, ale i w krytycznych sytuacjach spalenie pompy wodnej lub zatkanie rur i wyciek wody z urządzenia.
Dostępne filtry
W zmywarkach dostępne są najczęściej dwa podstawowe filtry. Jeden z nich, w kształcie walca, odpowiada za zbieranie wszystkich większych resztek, które nie mogą się rozpuścić pod wpływem temperatury czy detergentu. Mowa o pestkach, twardych przypaleniach, cebuli itd. Filtr, pracujący jak sitko, oddziela rurę odpływową od komory zmywarki i zabezpiecza ją. Taki filtr jest wyjmowany i trzeba go regularnie oczyszczać. Drugim typem, dostępnym w wielu urządzeniach, jest filtr przeciwtłuszczowy, czyli obszerniejszy element, głównie wykonany ze stali nierdzewnej. Nie przepuszcza on tłuszczów czy trudno zmywalnych osadów, zwiększając skuteczność całej filtracji. Ważne jest również, że po demontażu i umyciu takiego filtra (lub dwóch, w zależności od ich liczby w zmywarce) należy go we właściwy sposób zamontować.
Rozwiązanie bardziej praktyczne
Na rynku występują także bardziej zaawansowane modele zmywarek, które wyposażone są w specjalistyczny filtr, zwany filtrem samoczyszczącym. To dobre rozwiązanie dla zapominalskich, którzy nie pamiętają o ważnym procesie ręcznego czyszczenia tych elementów. Taka zmywarka automatycznie obmywa specjalne sitko i wypompowuje wodę wraz z resztkami jedzenia. Specjalnie wyprofilowane dysze w dolnej części dolnego ramienia natryskowego są odpowiedzialne za stałe czyszczenie powierzchni filtra (pod wpływem strumienia wody zabrudzenia są transportowane przez filtr zgrubny w kierunku pompy wyrzutowej). Właśnie dlatego nawet największe zabrudzenia, nie blokują filtrów i pozwalają na ich efektywną pracę.
Dodatkowa filtracja wody
Jak wiadomo, woda wiąże się nieodłącznie z kamieniem. Aby zapobiec matowieniu urządzenia i naczyń, stosujemy sól regeneracyjną, aby zmiękczyć wodę. Na rynku są też całe systemy filtracji, które pomagają zachować optymalny poziom jej twardości. Jednym z rozwiązań może być specjalny filtr (np. Stiron marki Aquaphor), który umieszcza się przy kranie dopływu wody, aby przepływająca woda filtrowana była z nadmiaru kamienia. Element zmniejsza ilość kamienia w wodzie dzięki dobranym składnikom chemicznym oraz złożu polifosfatowemu. Zastosowanie takiego filtra wystarcza na ok. 300 efektywnych cyklów zmywania (przezroczysta obudowa pozwoli kontrolować ilość pozostałego złoża), zwiększa wydajność detergentów, oszczędza domowy budżet i zapobiega awariom urządzenia.
© 2024 InfoMarket