Parametry techniczne zmywarek Kupujemy nową zmywarkę

Parametry techniczne zmywarek

Zmywarka skonstruowana jest po to, by pomagać nam w codziennym zmywaniu naczyń. Jakie parametry powinna mieć, by walczyć o miano najlepszej?

Każda zmywarka pracuje w określonych parametrach technicznych. Jedne zużywają więcej wody, drugie mniej energii elektrycznej. Jeszcze inne potrafią pracować niemal w ciszy, emitując zaledwie 40 dB. Te najbardziej zaawansowane mogą być skuteczne w szybkim suszeniu i efektywnym skracaniu czasu zmywania. Za wymienione parametry odpowiadają zasilanie i moc całkowita, wymiary oraz pojemność, klasa efektywności energetycznej, klasa zmywania i suszenia, a także pobór wody i maksymalna głośność. Poniżej przedstawiamy informacje charakteryzujące te faktory.

 

 

  • Zasilanie i moc przyłączeniowa – zmywarki jako urządzenia elektryczne pracują z określoną mocą całkowita. Jedne pobierają tej energii znacznie mniej, inne – trochę więcej. Przyczyny są różne: zastosowanie paneli sterowania z wyświetlaczami i wskaźnikami, danej jakości grzałki do pogrzania wody czy po prostu dodatkowej pompy transportującej wody. W zależności od modelu zużycie energii za jeden cykl waha się od 0,49 kWh przez 0,70 kWh po 1,10 kWh. Dla porównania zużycie energii dzięki podłączeniu do paneli solarnych wynosi ok. 0,05 kWh! Parametr ten wyrażany jest w watach (W) lub kilowatach (kW), jako moc czynna z iloczynu prądu (A) i napięcia (V). Jeżeli sposób pomiaru nie jest podany przez producenta, to decyduje pomiar watomierzem w czasie największego poboru mocy. Parametr, który – w sumie z poborem mocy przez inne urządzenia i przyjętym współczynnikiem jednoczesności włączenia – pozwala ocenić czy aktualna instalacja domowa (ew. listwa zasilania) zdołają wytrzymać podłączone obciążenie.
  • Pobór mocy w trybie czuwania – to parametr wyrażony w watach W. Dane te są ew. włączane do obliczania rocznego zużycia energii elektrycznej, a zatem mogą mieć wpływ na klasę efektywności energetycznej wg Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) Nr 1059/2010. Przy automatycznym zarządzaniu energią są do pominięcia.
  • Wymiary urządzenia – podczas wyboru zmywarki ważne jest dostosowanie jej wielkości do potencjalnego miejsca usytuowania w kuchni, przy planowaniu ustawienia w obudowie lub w pozycji wolnej. Wymiary podawane są przez producenta jako gabarytowe (szerokość, wysokość, głębokość). Warto więc rygorystycznie podchodzić do wymiarów zmywarek, ponieważ nawet 1 cm może sprawić problemy podczas montażu. Dostępne są wąskogabarytowe zmywarki o szerokości 45 cm, standardowe zmywarki o szerokości 60, zmywarki o szerokości 90 cm i 60 cm wysokości, a także o szerokości 60 cm szerokości i 45 cm wysokości; Parametr wyrażony jest w [mm] – milimetrach = 10-3 metra, lub centymetrach, cm = 10-2 metra.
  • Pojemność znamionowa – to parametr, który oznacza ile standardowych kompletów naczyń pomieści urządzenie. Wielkość deklarowana przez wytwórcę na etykiecie UE wg zał. I, p. 1/VII Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) Nr 1059/2010 i na karcie produktu i dotyczy normalnie zabrudzonych standardowych zastaw stołowych do zmywania w standardowym cyklu. Parametr bardzo ważny dla użytkownika, ponieważ obszerniejsze wnętrze zmywarki umożliwia rozmieszczenie także naczyń niestandardowych. np. garnków oraz akcesoriów do obróbki żywności (od robotów kuchennych) i ewentualnie innych przedmiotów kuchennych. Zazwyczaj zmywarki dają możliwość wykorzystania tylko jakiejś strefy wnętrza i ekonomicznych programów zmywania. Standardowe „45-tki” mieszczą średnio 8–9 kompletów naczyń. Nieco większe, klasyczne „60-tki” zwiększają pojemność całkowitą nawet do 16 kompletów naczyń (średnio 13–15 kpl.). Najszersze modele o szerokości 90 cm nie muszą być największymi. Z racji ich kompaktowej wysokości (ok. 55–60 cm) mogą zmieścić ok. 10–13 kompletów naczyń. Najmniejszą wersją jest zmywarka kompaktowa (lub modułowa, o ile mówimy o urządzeniu do zabudowy), która pomieści ok. 6–7 kompletów.
  • Zużycie wody – parametr wskazujący na oszczędne zużycie wody w porównaniu ze zmywaniem ręcznym. Podawany na etykiecie UE wg zał. I, Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) Nr 1059/2010. Oblicza się go wg p. 3, zał. VII Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) Nr 1059/2010 jako iloczyn 280Wt, gdzie Wt – zużycie wody w standardowym cyklu, w litrach, zaokrąglone do pierwszego miejsca po przecinku; wyrażany w litrach l = 1 dm3 – decymetr sześcienny = 10-3 m3 – jedna tysięczna metra sześciennego. Średnie zużycie wody w zależności od modelu wynosi od 5 do 15 l. Wiąże się to z zastosowanymi funkcjami, rozmieszczeniem ramion czy chociażby z prawidłową pracą wielu komponentów. Zmywarki kompaktowe z racji małej pojemności komory zużywają najmniej wody (w granicach 5 – 7,5 l na cykl). Zmywarki standardowe zużywają jej nieco więcej. Są urządzenia, które mimo dużej pojemności zużywają w trybie Eco tyle samo co zmywarki kompaktowe (pobierają ok. 7 l wody). Oczywiście to jeden z rekordów ekonomiczności. Modele w przystępnych cenach zużyją średnio 10 l.
  • Klasa suszenia i klasa zmywania – to z kolei parametry odpowiadające jakości suszenia i zmywania w ogóle. Efektywność suszenia służy do ustalenia klasy efektywności suszenia, którą umieszcza się na etykiecie UE wg zał. I, Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) Nr 1059/2010 w przedziale od A (najwyższa efektywność - współczynnik powyżej 1,08) do G (najniższa efektywność – współczynnik nie niżej 0,33). Dla użytkownika określa możliwość natychmiastowego ponownego użycia zastawy stołowej bez dodatkowego suszenia (wycierania). Po zakończeniu standardowego cyklu zmywania ustala się średnią liczbę śladów wody (wilgotność resztkową) po czym oblicza się współczynnik efektywności suszenia wg p. 2a załącznika VII Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) Nr 1059/2010. Wyróżnia się siedem kategorii: zmywarka pracująca w klasie A najlepiej suszy naczynia, zaś klasa G – zdecydowanie najgorzej. Podobnie plasują się zmywarki mierzone w klasie zmywania. Jest to parametr, który informuje o jakości usuwania zanieczyszczeń i plam z tłuszczów z naczyń i sztućców w trakcie jednego cyklu zmywania. Zmywarki klasy A robią to najlepiej, klasy G – najgorzej.
  • Roczne zużycie energii – parametr wyrażony w kWh/rok (kilowatgodziny na rok). Obliczenia przeprowadza się wg zał. VII, p.1b Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) Nr 1059/2010 przy założeniu 280 standardowych cykli zmywania z użyciem wody zimnej. Uwzględnia się również pobór energii w trybie czuwania. Służy do obliczania współczynnika efektywności energetycznej w celu ustalenia klasy efektywności energetycznej umieszczanej na pierwszym miejscu na etykiecie UE (od A+++ do D), a także służy dla osobnej liczbowej informacji umieszczanej na tej etykiecie. Pozwala to porównywać roczne wydatki na energię różnych zmywarek.
  • Klasa efektywności energetycznej – kolejnym ważnym parametrem dotyczącym działania zmywarki jest energooszczędność i nieodłącznie związana z nią klasa efektywności energetycznej. To europejski wyznacznik, który reguluje politykę ekonomiczną wielu urządzeń. Dzięki niej konsument wybierający zmywarki może szybko zorientować się, który model pracuje „energożernie”, a który zaś – najbardziej ekonomicznie. Obecnie istnieje siedem klas: od A+++ do D. Klasy A z plusami wyróżniają się największą efektywnością energetyczną, klasy D – najmniej. Efektywność energetyczną można sprawdzić m.in. na etykiecie energetycznej zmywarki. Zawiera ona takie informacje jak: nazwa dostawcy lub znak towarowy, siedmiostopniową skalę klas efektywności energetycznej (od A+++ do D), a obok niej widnieje dana klasa. Obliczenia przeprowadza się wg zał. VII, p.1 Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) Nr 1059/2010. Uwzględnia się również pobór energii w trybie czuwania (zwykle włączanym automatycznie). Parametr służy do wskazania na etykiecie UE klasy efektywności energetycznej określonej wg  Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) Nr 1059/2010, zał. VI, p.1, tab.1, przy czym dla klasy A+++ roczne zużycie energii jest poniżej 50 proc. standardowego, a najwyższe (klasa D) – powyżej 90 proc. zużycia standardowego.
  • Czas standardowego programu zmywania – parametr wyrażany w minutach i podawany w karcie produktu. Dla użytkownika jest to informacja, że dane podane na etykiecie UE dotyczą cyklu zmywania o tym czasie trwania, przy czym czas ten jest odpowiedni dla zmycia normalnie zabrudzonych zastaw stołowych przy najbardziej efektywnym zużyciu energii i wody.
  • Poziom emitowanego hałasu – przy wyborze zmywarki równie ważna jest jej praca, a dokładnie to, jak cicho pracuje. Ten parametr wyrażany jest w decybelach według charakterystyki czułości ucha ludzkiego dB(A). Sposób pomiaru: 20 x log10 od ciśnienia akustycznego (zmierzonego przez filtr równej słyszalności A), odniesionego do ciśnienia fali akustycznej wytwarzanej z mocą 1 pW (jeden pikowat, miliardowa część wata = 10-12 W). Wskazuje na intensywność odczuwanego szumu wokół zmywarki, mierzonego w komorze ciszy. Wartość podawana na etykiecie UE wg zał. I, p. 1/VIII Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) Nr 1059/2010. W wielu mieszkaniach, gdzie kuchnia jest zamknięta a zmywarka całkowicie zabudowana, głośność urządzenia nie ogrywa żadnej roli, ponieważ jej normalnie w świecie nie słychać. Są jednak pomieszczenia, szczególnie otwarte na jadalnie lub salon, które wymagają, aby komfort ciszy był jak najwyższy. I mimo, że zmywarki nie emitują niebywale głośnego dźwięku, wielu konsumentom specyficzny dźwięk polewanego naczynia wodą lub obijania się sztućców lub szklanek może przeszkadzać. To jednak tylko detale. Bardziej przeszkadzającym dźwiękiem jest hałas wypompowującej wodę pompy. Jedne z najcichszych na rynku modeli emitują dźwięk na poziomie ok. 39 dB. Standardowe zmywarki, plasujące się jako urządzenie zaawansowane technicznie o kilka decybeli więcej średnio – 44 dB. Z technicznej strony zmywarki mogą być wyciszone specjalnymi panelami dźwiękochłonnymi, albo zastosowaniem cichszych silników (np. indukcyjnych). Z funkcjonalnej strony producenci mogą wyciszać urządzenia o kilka decybeli (2–3 dB) poprzez stosowanie cyklów cichych lub nocnych. W praktyce rozwiązany jest problem wydawanego przez pompę dźwięku, więc cykl staje się dłuższy bardziej ekonomiczny, a pompa ma więcej czasu na wypompowanie pracując spokojniej, czyli ciszej.
  • Masa zmywarki – wyrażana w kilogramach. Parametr ma znaczenie w transporcie ręcznym i mechanicznym. Obliczany jest poprzez ważenie i obliczanie dla danego typu z opakowaniem lub bez.

 

2016-08-16
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket