Co można myć w zmywarce?

Co można myć w zmywarce?

Nie wszystkie materiały, z których wykonano naczynia czy sztućce, nadają się do mycia w zmywarce. Z prostej przyczyny: wysoka temperatura oraz pulsacyjne rozprowadzanie wody pod ciśnieniem mogą je zniszczyć.

Umiejętne sortowanie naczyń to połowa sukcesu w przygotowaniu ich do zmywania. Druga połowa to wiedza, czy na przykład delikatne szkło może być myte mechanicznie czy nie i czy pod wpływem temperatury 60–70 °C nie pęknie. Nie należy mieć pretensji do producentów, że ulubiony kubek przecieka lub nie ma już ucha. Jak dowodzą badania, w 80 proc. nie jest to wina przedmiotu (choć tutaj nie jest często najlepiej), ale jego niewłaściwego mycia. 

Co można myć w zmywarce?
Mimo wielu opinii zmywarka należy do urządzeń bezpiecznych. Oczywiście, istnieje kilka obostrzeń (o czym zaraz), jednak mają one jedynie wpłynąć na jakość zmywania i bezpieczeństwo naczyń. Przyjęło się, że w zmywarce zmywamy większość elementów zastawy, czyli sztućce, naczynia szklane (kieliszki różnego rodzaju, karafki, szklanki do napojów, literatki, kubki) czy wszelkiego typu talerze. Można także myć zabawki wykonane z tworzywa, a nawet smoczki czy dziecięce butelki. Oczywiście, listę elementów, które można myć, zamkną filtry aluminiowe do zmywarek, a także blachy czy duże tace.

Czego nie można myć w zmywarce?
Nie wszystkie naczynia można myć w maszynie. Z prostego powodu. Oddziaływanie intensywnego mycia wodą ogrzaną do wysokiej temperatury może zniszczyć myty element, a nawet cały materiał, z którego został wykonany. Nie ryzykujmy ulubionego talerza czy filiżanki z pozłacanym uchwytem. Czytajmy instrukcje! Dobrą radą przed włożeniem elementu zastawy do zmywarki jest zapoznanie się z zaleceniami producenta naczynia. Na naczyniu z pewnością umieszczone zostały graficzne symbole lub informacje o tym, czy naczynie jest odporne na wysokie temperatury lub czy można je myć w zmywarce. Warto jednak pamiętać także o pewnej zasadzie. Żadne naczynia, które zostały ozdobione lub udekorowane ręcznie malowanymi detalami, nie powinny być myte mechanicznie. Wysoka temperatura może rozpuścić farbę. Nie wolno wkładać do zmywarki także naczyń wykonanych z materiałów termoplastycznych, czyli wszystkich tych z elementami drewnianymi. Naczynia aluminiowe, np. sztućce, mogą „zmienić kolor” (staną się szare, bez połysku, matowe i trudne do doczyszczenia). Elementy takie jakie rondle czy patelnie aluminiowe powinno się myć ręcznie, także te z teflonową powłoką, gdyż środki chemiczne mogłyby negatywnie wpłynąć na samą powłokę. Kryształowe naczynia, a także te ołowiane powinny być myte ręcznie. Oczywiście, wyjątek stanowią naczynia, na których producent wyraźnie zaznaczył, że można je myć mechanicznie. Srebrna zastawa narażona jest na osadzanie się ciemnego i bardzo trudnego do wyczyszczenia nalotu. Nie powinniśmy więc myć także np. srebrnych sztućców w zmywarce. Zastawa antyczna, szczególnie ta drogocenna, może pęknąć. Najbezpieczniej jest więc umyć ważne dla nas naczynia ręcznie, tym bardziej że detergenty, szczególnie w proszkach czy tabletkach, mogą stopniowo ścierać emalię czy wzory na naczyniach. Na naczyniach żeliwnych z czasem może pojawić się rdza – unikajmy mycia takich garnków w zmywarce! Oczywiście, należy pamiętać o wszystkich sztućcach czy naczyniach z drewnianymi rękojeściami. Wysoka temperatura i detergent mogą spowodować odklejenie, a nawet uszkodzenie drewnianego elementu.

Źródło: InfoMarket/MS, zdjecia: Gorenje, Samsung

2016-08-12
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket