Zmywarki wolnostojące i do zabudowy o szerokości 60 cm

Zmywarki wolnostojące

Zmywarki o tak zwanej standardowej szerokości, wynoszącej 60 cm, sprawdzą się wszędzie tam, gdzie często przygotowujemy posiłki, a tym samym codziennie mamy wiele naczyń do zmywania. (Fot. Miele)

Wybór konkretnego modelu zmywarki powinien być uzależniony od potrzeb użytkowników, możliwości przestrzennych i oczekiwań względem funkcji i kluczowych parametrów. Sprzęty do automatycznego zmywania o szerokości 60 cm cieszą się dużą popularnością.

Wolnostojąca czy do zabudowy?

Zmywarki o szerokości 60 cm dzielą się na 2 podstawowe grupy z uwagi na sposób montażu. Wyróżniamy sprzęty wolnostojące oraz do zabudowy.

Wolnostojące sprzęty mają tą przewagę, że mogą być umiejscowione w kuchni niemal w każdym czasie, jeśli pozawala na to przestrzeń oraz odpowiednie przyłącza. W kwestii funkcjonalności czy nowoczesnych systemów, nie ma znaczenia czy wybierzemy modele do pełnej zabudowy, czy takie, które są wolnostojące. Zmywarki do zabudowy od początku pojawienia się na rynku zyskały duże zainteresowanie projektantów i architektów wnętrz. Ich zaletą jest też to, że z powodzeniem będą pasowały do każdej zabudowy kuchennej. To dlatego, że swobodnie można je zabudować nawet w meblach, które można kupić w specjalistycznych sklepach, jako gotowe zestawy. Co więcej, umyjemy w nich wiele kompletów naczyń za jednym razem.

Zmywarki-wolnostojace-i-do-zabudowy-o-szerokosci-60cm-3

MIELE G 7650 SCVi; SIEMENS SN55ZS07CE; SHARP QW-NI54I44DX-DE

Duży załadunek na 1 cykl

Głównym wyposażeniem wnętrza komory zmywania są kosze. To na nich układa się naczynia, żeby ramiona spryskujące mogły swobodnie obracać się i rozprowadzać wodę. Ich konstrukcja, modułowość oraz wyposażenie dodatkowe decydują o pojemności zmywarki oraz komforcie załadunku i rozładunku. Kosze dostępne we współczesnych modelach przystosowane są w większości do komfortowej regulacji ich wysokości. Służy to przede wszystkim temu, żeby dostosować wysokość kosza do rozmiaru naczyń (np. do wysokich talerzy, które w normalnym wypadku nie zmieściłyby się na stojąco). Zazwyczaj dzięki jednemu ruchowi ręki, kliknięciu czy podniesieniu elementu kosz wysuwa się w dół, zwiększając ogólną przestrzeń.

Zmywarki-wolnostojace-i-do-zabudowy-o-szerokosci-60cm-5

Zmywarki o szerokości 60 cm, niezależnie od montażu, są tak skonstruowane, że idealnie pasują do kuchennej zabudowy meblowej, a nowoczesne systemy sprawiają, że podczas pracy nie generują nadmiernego hałasu, nie zaburzając tym samym codziennego życia domowników. (Fot. Amica)

Szuflada na sztućce staje się standardem

W zmywarkach, szczególnie tych o szerokości 60 cm, stosuje się specjalną szufladę na sztućce. Obecnie stała się ona już standardem. Zwykle jest ona umieszczona na samej górze zmywarki i umożliwia wygodne i przejrzyste rozłożenie widelców, noży czy łyżek. Jej kilkucentymetrowa wysokość pozwala także na ustawienie na jej obszarze nawet niskich filiżanek, np. do espresso. Szuflada na sztućce może być w każdym czasie wyjęta z komory zmywania, żeby zyskać przestrzeń, np. do mycia wysokich garnków czy innych nieporęcznych elementów zastawy.

Zmywarki-wolnostojace-i-do-zabudowy-o-szerokosci-60cm-7

GAGGENAU DF480101; CONCEPT MN3360 ss; MPM MPM-60-ZMI-04

Ciche zmywanie w zabudowie

Ukryta w zabudowie kuchennej zmywarka o szerokości 60 cm może być niewidoczna na pierwszy rzut oka, ale słyszalna. Głośność urządzenia podczas pracy będzie miała szczególne znaczenie wówczas, gdy urządzenie jest zainstalowane w kuchni otwartej na salon. Warto pamiętać, że hałas jest wartością logarytmiczną, czyli nierównomierną, bowiem każdy z nas odbiera go inaczej i wyczulony jest na inne jego zakresy. O wiele ważniejsze od poziomu hałasu deklarowanego przez producenta, który zwykle jest stosunkowo mały, są odpowiedni montaż, wypoziomowanie czy podłączenie węża do syfonu. Niepoprawna instalacja może zwiększyć emisję hałasu nawet o 10 dB(A). Od niedawna producenci są zobligowani do komunikowania emitowanego przez urządzenie hałasu na etykiecie energetycznej, a wartość przedstawiana jest za pomocą dużych liter od A do G. Im bliżej litery A, tym sprzęt będzie odznaczał się niższym poziomem hałasu. Przyjmuje się, że akceptowalna wartość emisji hałasu zmywarek zostaje osiągnięta na poziomie litery D.

Zmywarki-wolnostojace-i-do-zabudowy-o-szerokosci-60cm-9

Fot. Gaggenau

Zintegrowany czy odkryty panel sterowania

Zmywarki obsługują rozmaite programy dostosowane do mycia naczyń o różnym stopniu zabrudzenia. Część z nich jest uniwersalna i dostępna w wielu modelach różnych producentów. Przed zakupem urządzenia warto się im dokładniej przyjrzeć i zapoznać z opisem oraz zaleceniami producentów. Tym, na co warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności, jest umiejscowienie panelu sterowania. Zarówno w zmywarkach do zabudowy o szerokości 60 cm, jak i modelach wolnostojących wyróżniamy dwa sposoby umiejscowienia panelu sterowania. Pierwszy z nich to tak zwane urządzenia z odkrytym panelem. Możemy spotkać się również z nazwą „zmywarka o niepełnej integracji panelu”. Mimo że sprzęt jest przeznaczony do zabudowy meblowej, nie można go w pełni ukryć za frontem szafki. Widoczny zostaje panel sterowania. Drugi rodzaj to zmywarki z panelem zintegrowanym, czyli takim, który jest umiejscowiony w górnej części drzwi sprzętu, na ich rancie. W tym wypadku front meblowy pokrywa w całości przednią część zmywarki.

Zmywarki-wolnostojace-i-do-zabudowy-o-szerokosci-60cm-11

BOSCH SMV8YCX02E; SAMSUNG Bespoke DW60BB890UAPET; AMICA DIM66C7ELOiT

Higieniczne funkcje parowe

Wśród modeli o szerokości 60 cm na rynku dostępne są również zmywarki, które w cyklu zmywania wykorzystują parę. Zastosowanie pary wodnej w zmywarkach nie powinno nikogo dziwić. Jeśli parę da się efektywnie wykorzystać w pralkach, suszarkach, piekarnikach czy czyścikach parowych, to czemu nie zrobić tego w zmywarce? Zwłaszcza że ma ona doskonałe właściwości myjące i odkażające. Wytworzenie pary, która wspomaga rozprowadzanie wody przez ramiona spryskujące, gwarantuje najlepszą możliwą jakość zmywania, nawet w wypadku bardzo delikatnych elementów zastawy. Para wodna jest jednym z najlepszych „detergentów”. Skutecznie rozpuszcza brud i zabrudzenia, a dodatkowo odkaża naczynia. Usprawnia więc znacząco proces mycia. Co ciekawe i ważne, wykorzystywana jest także do suszenia naczyń. Dzięki właściwościom pary zmywarka usuwa do 99,9 proc. niebezpiecznych bakterii i wirusów. Para pozwala także na delikatne, ale efektywne usuwanie nawet wyjątkowo uporczywych zabrudzeń bez konieczności wcześniejszego namaczania czy opłukiwania naczyń. Cząsteczki pary wodnej pomagają jednocześnie zredukować o 30 proc. zacieki na szklankach, kieliszkach czy innych elementach zastawy. W rezultacie otrzymujemy błyszczące naczynia bez zbędnego wysiłku.

Zmywarki-wolnostojace-i-do-zabudowy-o-szerokosci-60cm-13

Fot. Miele

Czysta zmywarka to czyste naczynia

Obok funkcjonalności, parametrów technicznych czy prawidłowego montażu, jedną z ważniejszych kwestii sprawnego działania urządzenia, jest jego regularne czyszczenie i konserwacja. Szczególnie dotyczy to zmywarki. Ma to ogromny wpływ na trwałość i bezawaryjność urządzenia, a także czystość zmywanych naczyń. Systematyczne czyszczenie i odkamienianie sprzętu usprawnia przepływ wody w obiegu zmywarki i znacznie wpływa na zachowanie higieny komory zmywania, jak i samych naczyń. Należy więc zadbać o stałe czyszczenie i odtłuszczanie filtrów głównych, przewodów wewnętrznych, uszczelek, a na końcu panelu sterowania i samego frontu urządzenia. Do zakresu konserwacji zaliczyć należy systematyczne uzupełnianie specjalnej soli do zmiękczania wody i nabłyszcza do szklanych naczyń. W wielu nowoczesnych modelach zmywarek dostępny jest specjalny program automatycznego czyszczenia wnętrza urządzenia, który znacznie ułatwia konserwację sprzętu i zapewnia mu długotrwałe i bezawaryjne działanie.  

Amica z projektorem LED

Nowoczesna zmywarka do zabudowy Amica DIM- 66B7ELOiT z innowacyjną funkcją Amica TimeDisplay to komfort codziennego użytkowania. Domownicy na bieżąco wiedzą ile jeszcze potrwa zmywanie naczyń czy kiedy wystartuje nowy cykl. Pomimo pełnej zabudowy i zintegrowanego panelu sterowania użytkownicy nie musza niczego odliczać, ponieważ zrobi to za nich zmywarka. Projektor LED, zainstalowany w zmywarce, wyświetla na podłodze czas pozostały do zakończenia cyklu zmywania lub jego rozpoczęcia w przypadku opóźnienia startu. Gdy cyfry na wyświetlaczu migają, oznacza to, że można dodać zapomniane naczynia w trakcie już rozpoczętego cyklu. To dzięki dodatkowej funkcjonalności, jaką jest Add- Dish. Co więcej, w wypadku awarii wyświetlony zostanie odpowiedni kod błędu, a wszystko to dla pełnej i wygodnej kontroli zmywania. Wśród innych komfortowych funkcji, jakie oferuje zmywarka Amica warto wymienić ekologiczne dosuszanie naczyń z funkcją AutoDry, redukcję ilości bakterii na naczyniach dzięki parowej funkcji SteamPower, a także wydajną i cichą pracę, poprzez zastosowanie innowacyjnego silnika inwerterowego SilentDrive 3.0.

Amica
2024-07-31
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket