BSH

Pięciolecie najnowocześniejszej fabryki zmywarek BSH na świecie

Pięciolecie najnowocześniejszej fabryki zmywarek BSH

BSH, jeden z największych inwestorów w naszym kraju, zaprosił nas do swojej fabryki zmywarek w Łodzi. Warto podkreślić, że jest to najnowocześniejsza i największa fabryka zmywarek BSH na świecie.

Choć BSH imponuje pod wieloma względami, to w pierwszym rzędzie wymienić należy nowatorskie technologie, najnowszy park maszynowy oraz aspekty ekologiczne, do których BSH przywiązuje szczególną wagę. W Polsce znajduje się aż 6 fabryk BSH produkujących najnowocześniejsze urządzenia AGD. Jak widać, światowy lider AGD czuje się nad Wisłą bardzo dobrze i cały czas rozwija swoje zakłady, dając przy tym wiele miejsc pracy i zasilając polską gospodarkę i polskie domy w najnowsze rozwiązania.

Najnowocześniejsza fabryka zmywarek BSH

O ile produkcja zmywarek przez BSH w Łodzi nie jest dla koncernu nowością, to zdecydowaną rewolucją okazało się wybudowanie 5 lat temu fabryki przy ulicy Jędrzejowskiej. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii BSH jest w stanie zapewnić nie tylko dużą wydajność zakładu (aż trzy miliony zmywarek rocznie!), ale przede wszystkim najlepszą jakość i gwarancję satysfakcji klienta.

Odwiedzając fabrykę w Łodzi, można natknąć się na samojezdne wózki, samouczące się systemy wizualnej kontroli jakości czy bezobsługowe prasy, a nad wszystkim czuwa zaawansowany algorytm wspierający pracowników, produkcję, ale również stan urządzeń. Znalezienie podobnych rozwiązań na tak dużą skalę jest bardzo trudne, co świadczy o zaufaniu, jakim BSH darzy Polskę i Łódź. O sukcesie na skalę światową, jakim jest fabryka zmywarek BSH w Łodzi, tak powiedział nam Volkan Han, dyrektor fabryki:

Ogromna inwestycja zrealizowana pięć lat temu pokazała zaufanie, jakim Centrala darzy BSH w Polsce. Jest także potwierdzeniem atrakcyjności naszych produktów dla klientów. W tym nowoczesnym obiekcie powstają dwa rodzaje urządzeń zgodnie z najwyższymi standardami. Jednym z nich jest zmywarka o szerokości 45 cm, którą produkujemy jako jedyna fabryka w całej Grupie BSH. Jestem dumny z faktu, że ponad 90 proc. naszych urządzeń jest wyposażonych w technologię Home Connect.

Jedyna linia 45 cm na świecie

Zdecydowana większość zmywarek to urządzenia o szerokości 60 centymetrów. Coraz częściej klienci wybierają dziś także zmywarki o szerokości 45 centymetrów – te są mniejsze, przez co świetnie się sprawdzą w apartamentach i kawalerkach. Są również świetnym rozwiązaniem do jedno- czy dwuosobowych gospodarstw domowych. Zmywarkę można wtedy uruchamiać częściej, nie marnując przy tym tak dużo wody i energii. I właśnie w produkcji zmywarek 45-centymetrowych wyspecjalizowała się łódzka fabryka. To w sercu naszego kraju produkuje się wszystkie wąskie zmywarki BSH.

Produkty, które wyszyły spod ręki polskich pracowników (i już polskich robotów), można więc spotkać w nawet najdalszych rejonach świata. Nie jest to zadaniem łatwym. Poza problematyką logistyki (tu łódzka fabryka radzi sobie świetnie, korzystając ze zautomatyzowanych linii transportowych czy własnej bocznicy kolejowej) każda zmywarka musi być dostosowana do wymagań prawnych kraju odbiorcy, jak i oczekiwań klientów. Także z problemem różnorodnych standardów BSH radzi sobie znakomicie – jakość wykonania, efektywność elektryczna czy rozwiązania ekologiczne są na tak wysokim poziomie, że spełniają wymagania na całym świecie, na najbardziej nawet rygorystycznych rynkach. Warto w tym miejscu wspomnieć o możliwości pełnej personalizacji zamówienia przez klienta. Biorąc pod uwagę charakterystykę danego rynku zbytu, BSH przygotowuje odpowiednią wersję panelu urządzenia. I tutaj BSH postanowiło dokonać kolejnych inwestycji w postaci zautomatyzowanych linii nadruków wzorów paneli. Pozwolą one na znaczne usprawnienie procesu produkcji, a także jeszcze większe podwyższenie jakości finalnego produktu. W rezultacie fabryka zmywarek BSH w Łodzi jest w stanie wykonać aż kilkaset wariantów modeli urządzeń rocznie.

Pieciolecie-najnowoczesniejszej-fabryki-zmywarek-BSH-na-swiecie-3

Pełna automatyzacja produkcji i nowoczesne technologie pozwalają fabryce BSH w Łodzi na wydajność na poziomie aż 3 milionów zmywarek rocznie.

Ekologiczne rozwiązania w fabryce i… zmywarkach

BSH może pochwalić się nie tylko najlepszą jakością swoich produktów, ale również wprowadzaniem najlepszych, ekologicznych rozwiązań – zarówno w procesie produkcji, jak i swoich zmywarkach. Na szczególną uwagę zasługuje inteligentny system sterowania całym budynkiem. Odpowiada on za takie parametry jak temperatura, oświetlenie, a nawet wilgotność powietrza. To kompleksowe rozwiązanie nie tylko zapewnia komfort pracownikom, a mowa tu o nawet 1500 osobach, ale również pozwala na znaczną optymalizację zużycia energii. Zmywarki powstające w fabryce BSH w Łodzi nie tylko produkowane są w ekologicznych warunkach, ale również same mają spełniać najwyższe wymogi pod tym względem.

Na szczególną uwagę zasługuje system ActiveWater Eco, który potrafi zmniejszyć ilość zużywanej wody do jedynie 6,7 litra na cały program. Wszystko to, by jak najskuteczniej wykorzystać ograniczone zasoby wody, a przy tym obniżyć rachunki. Warto dodać, że ekologiczne rozwiązania nie wpływają negatywnie na jakość pracy urządzeń, wręcz przeciwnie. Przyspieszone grzanie, ukierunkowana dystrybucja wody, zoptymalizowany system filtracji czy większa wydajność pompy – to tylko kilka z rozwiązań stosowanych w zmywarkach BSH, które gwarantują najlepszą jakość zmywania.

Pieciolecie-najnowoczesniejszej-fabryki-zmywarek-BSH-na-swiecie-5

W łódzkiej fabryce panuje zasada „automatycznego śrubokręta”. Nawet najmniejsza śrubka jest dokręcana z odpowiednią siłą przez urządzenia.

Home Connect standardem, a nie dodatkiem

Zarówno dyrektor fabryki, Volkan Han, jak i sami pracownicy są bardzo dumni z rozpowszechnienia systemu Home Connect. Prawie każda zmywarka opuszczająca fabrykę przy ulicy Jędrzejowskiej jest wyposażona w system współpracujący ze specjalną aplikacją mobilną BSH.

Home Connect zezwala na korzystanie z szeregu inteligentnych rozwiązań, w tym zdalne zarządzanie. Na szczególną uwagę zasługuje możliwość stosowania nowych, niewprowadzonych fabrycznie programów mycia. Jeżeli model zmywarki jest wyposażony we wszystkie niezbędne komponenty, z pomocą aplikacji Home Connect użytkownik jest w stanie uruchomić specjalne, niestandardowe programy, a także dostosować je do swoich szczególnych wymagań.

Kolejną interesującą funkcją jest wirtualny pomocnik, który na podstawie wprowadzonych danych jest w stanie podpowiedzieć, który z oferowanych programów będzie optymalny. Zapomnieć nie można również o systemie autodiagnozy. W wypadku awarii zmywarki proces naprawy jest znacznie usprawniony. Technik przed przybyciem do domu będzie wiedział, co zawiodło w urządzeniu, i będzie przygotowany do natychmiastowej naprawy.

Pieciolecie-najnowoczesniejszej-fabryki-zmywarek-BSH-na-swiecie-7

Kontrola jakości na niemal wszystkich etapach produkcji sprawia, że każda zmywarka opuszczająca fabrykę spełnia najwyższe wymagania.

Kontrola jakości i bezpieczeństwa priorytetem

Mimo wielkości samej fabryki, jak i liczby produkowanych zmywarek BSH przywiązuje ogromną wagę do kontroli jakości oraz bezpieczeństwa użytkowania swoich urządzeń. Każda ze zmywarek poddawana jest licznym etapom kontroli (od szczelności przez sposób montażu komponentów aż po systemy elektroniczne). Poziom zautomatyzowania linii produkcyjnych pozwala na unifikację każdego z produktów, by osiągnąć najwyższe standardy.

Na szczególna uwagę zasługuje inteligentny system wizualnej kontroli automatycznej, który w ciągu kilku sekund jest w stanie wykryć najmniejsze uchybienia w procesie produkcji. Co więcej, informacje o każdej ze zmywarek od samego początku produkcji są zapisywane i kontrolowane przez system bazy danych. Dzięki temu producent ma możliwość sprawdzenia całego procesu produkcyjnego każdej ze zmywarek, nawet gdy ta trafi już do klienta. Fabryka zmywarek w Łodzi posiada również specjalny dział audytu, w którym losowe kilka procent urządzeń zostaje poddane dogłębnej kontroli.

Zmywarki poddawane są również tak zaawansowanym testom jak praca w komorach solnych i klimatycznych. Szczególnej kontroli podlegają również warunki transportu urządzeń – w fabryce znajduje się osobne laboratorium przeznaczone właśnie do tego celu.  

Inwestycje BSH w Polsce

BSH zajmuje się produkcją zarówno dużego, jak i małego AGD. W Polsce znajdują się fabryki obu rodzajów sprzętów. Ostatnie lata przyniosły ze strony BSH wiele dobrych informacji dla rynku AGD, ale również lokalnych społeczności. Mowa tu bowiem o inwestycjach liczonych w miliardach złotych. Obejmują one nie tylko same fabryki w Łodzi, Wrocławiu czy Rzeszowie, ale także wyspecjalizowane jednostki usług wspólnych, takie jak Centra Badań i Rozwoju w Rzeszowie i Łodzi czy Centrum Logistyczne we Wrocławiu. Warto dodać, że inwestycje BSH zawsze idą w parze ze świadomością i odpowiedzialnością ekologiczną. Produkcja BSH w Polsce oparta jest na zielonej energii (m.in. farmy wiatrowe, panele fotowoltaiczne), co pozwala dążyć do celu, jakim jest zamknięty obieg energii i neutralność klimatyczna.

2024-05-05
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket