Kontrola stanu zdrowia

Kontrola

Średnia długość życia rośnie, co ma swoje źródła nie tylko w rozwoju medycyny czy świadomości, np. na temat prawidłowego odżywiania. Dzięki licznym urządzeniom elektronicznym o swoje zdrowie możemy zadbać samodzielnie w domowym zaciszu, a przynajmniej na bieżąco kontrolować stan organizmu i wynikami dzielić się z lekarzem. (Fot. Oromed)

Ciśnieniomierze, pulsoksymetry, wagi osobowe czy termometry elektroniczne są w praktyce wielu z nas niezbędne. Dotyczy to nie tylko starszych osób. Nowoczesne urządzenia elektroniczne, np. ciśnieniomierze, mogą być wyposażone np. w funkcję wykrywania arytmii. Z kolei dobra waga z opcją analizy składu masy ciała ułatwi proces zrzucania zbędnych kilogramów, prezentując w aplikacji szczegółowe dane, które możemy przestudiować lub przekazać dietetykowi. Warto więc wiedzieć, czym wyróżniają się urządzenia do kontroli zdrowia.

Ciśnieniomierze automatyczne

Elektroniczne ciśnieniomierze automatyczne coraz częściej wygrywają z modelami klasycznymi. Gwarantują szybki i dokładny pomiar dzięki dodatkowym rozwiązaniom ułatwiającym obsługę urządzenia. Ciśnieniomierze można podzielić ze względu na sposób ich zakładania, czyli występują:

  • ciśnieniomierze naramienne,
  • ciśnieniomierze nadgarstkowe.

Pierwsze z nich są zdecydowanie częściej spotykane na rynku, a także uważane za bardziej precyzyjne w pomiarze. Poszczególne modele różnią się rozmiarami mankietów, dlatego można łatwo dopasować sprzęt do użytkownika. W niektórych urządzeniach mankiet można nawet wymienić – różne rozmiary są dostępne w zestawie. Oferują one dużą dokładność pomiarów. Ciśnieniomierze nadgarstkowe z kolei wybierane są m.in. przez osoby z nadwagą, których obwód ramion nie pozwoliłby na swobodne założenie kołnierza naramiennego nawet w bardzo dużym rozmiarze. Zaletą takiego urządzenia są także niewielkie rozmiary. Ciśnieniomierz nadgarstkowy może być więc dobrym wyborem dla osoby, która często podróżuje.

Kontrola-stanu-zdrowia-3

SALTER BPA-9201; OROMED Oro-N6 Basic; OROMED Oro-SM2 Comfort

Użytkowanie i funkcje ciśnieniomierzy

Czym charakteryzują się wspomniane modele automatyczne? Są wyposażone w funkcję samopompowania mankietu. Urządzenie dobiera odpowiednią ilość powierza i pomiar odbywa się automatycznie. Metoda ta nie jest tak dokładna jak manualna, ale tylko ona ma rację bytu w warunkach domowych, zwłaszcza jeśli pomiaru będziemy dokonywać samodzielnie. Ważnym elementem jest sam kołnierz, czyli mankiet, który powinien być optymalnie dostosowany do szerokości ramienia użytkownika, w przeciwnym razie pomiar ciśnieniomierzem może być mało precyzyjny. Zazwyczaj szerokość mankietu oscyluje między 20 a 32 cm, jednak na rynku znaleźć można szerokości niestandardowe – powyżej 32 cm dla osób o rozbudowanych mięśniach ramion. Jeśli mankiet będzie zbyt ciasny względem ramienia, urządzenie będzie wskazywać zawyżone wartości. Jeżeli ciśnienie będziemy mierzyć zazwyczaj samodzielnie, powinniśmy także zwrócić uwagę, żeby zakładanie mankietu nie sprawiało trudności. Choć ciśnieniomierz automatyczny jest prosty w obsłudze, to mimo wszystko warto po zakupie sprzętu zapoznać się z instrukcją obsługi, która w przystępny sposób wyjaśnia, jak dokładnie powinien być użytkowany, żeby dokonane pomiary były zawsze prawidłowe. Dostępne urządzenia są obowiązkowo wyposażone w duży, czytelny wyświetlacz, który jest dziś standardem, zwłaszcza z tego powodu, że większość użytkowników to osoby starsze, mające problemy ze wzrokiem. Niektóre modele mają dodatkowo kolorowe wskaźniki, które czynią odczyt pomiaru jeszcze łatwiejszym. Informują one o prawidłowym, podwyższonym lub wysokim ciśnieniu. Warto sprawdzić również, czy urządzenie pokazuje na ekranie także inne użyteczne informacje, takie jak sygnalizowanie arytmii serca, źle założonego rękawa czy konieczności powtórzenia badania. Dzięki temu użytkownik będzie wiedział, kiedy warto skonsultować pomiary z lekarzem.

Kontrola-stanu-zdrowia-5

CONCEPT VO3000; GORENJE OT150LBW; CONCEPT VO4000; ADLER AD 8154

Wagi łazienkowe

Wagi łazienkowe (osobowe) można podzielić na mechaniczne i elektroniczne. Oba rodzaje mają swoich zwolenników. Wagi mechaniczne przede wszystkim nie wymagają zasilania, jednak podają jedynie podstawową masę ciała. Zazwyczaj wyposażone są w okrągłą tarczę, wyskalowaną aż do maksymalnego obciążenia, bardzo często w dwóch rodzajach miar, np. anglosaskich kamieniach oraz kilogramach. Cyfry zazwyczaj są duże i czytelne, brak jednak np. podświetlenia, które przydaje się w różnych warunkach. Wagi mechaniczne świetnie nadają się do szybkiego ważenia grup osób jedna po drugiej. Podstawowe wagi elektroniczne również pozwalają jedynie na pomiar masy ciała. Często jednak są wyposażone np. w podświetlany ekran. Coraz częściej konsumenci decydują się na bardziej zaawansowane modele, które mierzą także skład masy ciała, czyli zawartość tłuszczu, wody czy mięśni w organizmie oraz przesyłają za pomocą Bluetooth wyniki pomiarów do aplikacji na telefon. Cenione są przede wszystkim z a dużą precyzję i szybkość ważenia, a coraz częściej także wygląd, który już jakiś czas temu stał się ich mocną stroną. Najczęściej są zasilane wbudowanym akumulatorem lub bateriami.

Podstawowym parametrem technicznym każdej wagi jest jej nośność, czyli maksymalne obciążenie. Powinna być ona dobrana do potrzeb domowników. Maksymalne obciążenie w wagach do użytku domowego może wynosić nawet 200 kg, choć częściej spotykane są urządzenia, w których jest to 150 kg. Przeciążona waga wyświetli odpowiedni komunikat. Duże znaczenie ma oczywiście dokładność pomiaru – standardowo jest to 100 g. To wartość wystarczająca dla większości użytkowników. Są jednak specyficzne sytuacje, gdzie wymagana jest dokładniejsza waga, np. na zawodach sportowych. Zwłaszcza jeśli z wagi ma korzystać osoba o solidnej sylwetce, warto zwrócić uwagę na rozmiar podestu urządzenia, żeby było ono wygodne w użytkowaniu.

Kontrola-stanu-zdrowia-7

Waga łazienkowa może charakteryzować się atrakcyjnym wzornictwem szklanego panelu. (Fot. Zelmer)

Funkcje analityczne w wagach

Innowacyjne rozwiązania to często jedno z kryteriów zakupu konkretnego urządzenia – nie inaczej jest w wypadku wag, które mimo prostych zasad działania potrafią zaskoczyć. Jedną z ważniejszych opcji jest możliwość zapisywania wyników ważących się osób. Wbudowana pamięć wewnętrzna zapamiętuje dane kilku lub nawet kilkunastu osób i pozwala na personalizację profilu. Urządzenie może zapamiętać np. imię danego użytkownika, jego wiek, płeć, masę czy datę ostatniego pomiaru. Ponadto wyliczy BMI czy dzienną dawkę kalorii. Niektóre z modeli z pamięcią wyposażone są nawet w wejście USB, które umożliwia przesyłanie zebranych danych z wagi na komputer. Pozwala to na długoterminową analizę kondycji fizycznej użytkownika oraz często także na interpretację przesyłanych wyników. Ciekawym rozwiązaniem są modele z możliwością podłączenia do Internetu. Moduł radiowy i specjalny kabel pozwalają na łatwą, automatyczną transmisję wartości pomiarowych. Co więcej, użytkownik w każdej chwili ma dostęp do tych danych dzięki użyciu aplikacji mobilnych (np. z systemami iOS lub Android) i za pośrednictwem podanej przez producenta strony internetowej. Urządzenia tego typu gwarantują bezprzewodową i bezpieczną transmisję danych do modułu radiowego oraz ich bezpieczny zapis w chmurze.

Kontrola-stanu-zdrowia-9

OROMED Oro Scale Bluetooth; ZELMER ZBS1010; CAMRY CR 8171w; ZELMER ZBS1012

Cechy termometrów elektronicznych

Termometry elektroniczne nie są skomplikowanymi urządzeniami, warto jednak, wybierając sprzęt, zwrócić uwagę na kilka parametrów i cech. Znaczenie ma rozmiar ekranu – powinien on być czytelny, tak żeby informacje były podawane w przystępny sposób. Termometry elektroniczne mierzące temperaturę metodą tradycyjną zazwyczaj nie mają podświetlenia, więc odczyt wartości w przyciemnionym pokoju może być trudny. W modelach bezdotykowych i dousznych podświetlenie jest powszechne. Bardzo często jego kolor dostosowuje się do temperatury pomiaru, np. przy odpowiedniej wartości będzie zielone, a gdy temperatura ciała jest podwyższona, wskaźnik będzie czerwony. Dla komfortu użytkowania znaczenie ma czas pomiaru. W modelach tradycyjnych jest to ok. 10 sekund. Pomiar bezdotykowy jest zaś błyskawiczny i nie trwa dłużej niż sekundę. Ważna jest też dokładność pomiaru, w zależności od modelu wynosi ona zazwyczaj od 0,1 do 0,2 ºC. Termometry elektroniczne pozwalają więc na precyzyjne określanie temperatury ciała. Warto także zwrócić uwagę na zakres temperatury, w jakim pracuje termometr, zwłaszcza jeśli będzie służył także do badania temperatury przedmiotów. Termometry bezdotykowe są relatywnie lekkie i niewielkie, masa urządzenia w zależności od modelu powinna wynosić do 200 g.

Kontrola-stanu-zdrowia-11

Termometr powinien mieć czytelny wyświetlacz z kolorowym wskaźnikiem temperatury. (Fot. Oromed)

Funkcje w termometrach

Kilka funkcjonalnych rozwiązań sprawia, że termometry elektroniczne są bardzo praktycznymi sprzętami, które warto mieć w domowej apteczce. Ważną funkcją jest z pewnością historia wyników pomiarów. Urządzenie zapisuje wyniki nawet ponad 30 ostatnich pomiarów temperatury ciała. Dzięki temu możemy na bieżąco śledzić, jak się ona zmieniała, i sprawdzić na przykład, czy gorączka ustępuje, zamiast notować wyniki na kartce. Większość urządzeń ma, oczywiście, możliwość zmiany jednostki pomiaru ze stopni Celsjusza na Fahrenheita, co pozwala użytkować je na całym świecie bez konieczności żmudnego przeliczania jednostek. Termometry elektroniczne są zasilane najczęściej bateriami. W modelach bezdotykowych są to zazwyczaj 2 baterie AAA lub AA, a w tradycyjnych jedna CR2032. Wyświetlacz może mieć wskaźnik, który pokazuje stan naładowania baterii. Oczywiście, zalecamy wybór dobrej jakości baterii alkalicznych lub wydajnych akumulatorków. Powszechnie stosowanym rozwiązaniem jest opcja oszczędzania energii. Po określonym czasie bezczynności, np. 30 sekundach, urządzenie wyłącza się automatycznie.

Ciekawym rozwiązaniem jest termometr z funkcją hologramu. Oprócz wyświetlania wyniku na ekranie emitowana jest wiązka światła, która prezentuje uzyskaną wartość na sprawdzanej powierzchni. To bardzo wygodne rozwiązanie. Większość termometrów bezdotykowych dysponuje dwoma trybami pracy. Pierwszy z nich służy, oczywiście, do pomiaru temperatury ciała. Drugi jest przeznaczony do badania przedmiotów. To bardzo przydatna na co dzień funkcja, np. gdy przygotowujemy mleko dla niemowląt i chcemy sprawdzić jego temperaturę. W zestawie z termometrem często jest dołączone etui, które przydaje się w podróży.

Kontrola-stanu-zdrowia-13

OROMED Oro Control Smart; OROMED Oro-Baby Color

2024-02-05
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket