Zmywarki wolnostojące o szerokości 45 cm i nablatowe

Zmywarki wolnostojące

Kompaktowy sprzęt wolnostojący to niezwykle praktyczne rozwiązanie, nie tylko do niewielkiej przestrzeni, ale wszędzie tam, gdzie nie chcemy przeprowadzać generalnego remontu, a unowocześnić naszą kuchnię. Jednymi z takich sprzętów są kompaktowe i nablatowe zmywarki. (Fot. Amica)

Zmywarki wolnostojące, nawet te o szerokości 45 cm czy nablatowe, to bardzo wszechstronne urządzenia, które nie wymagają wielu przyłączeń, ani też specjalistycznego sprzętu do montażu. Z gabarytami zmywarek wiążą się ich pojemności. Warto jednak wiedzieć, że kompaktowa zmywarka może być również funkcjonalna, jak normalnogabarytowa.

Gdzie sprawdzą się takie zmywarki?

Zmywarki kompaktowe czy nablatowe mogą zostać wstawione do kuchni z dnia na dzień. Jeśli tylko dysponujemy odpowiednim przyłączem wodociągowym i źródłem energii elektrycznej, wystarczy, że z dolnego ciągu szafek wystawimy tę z szufladami i już możemy cieszyć się komfortem automatycznego zmywania w sprzęcie o szerokości 45 cm. Z kolei zmywarka nablatowa wymaga dodatkowo wolnego miejsca na kuchennym blacie.

Powszechne przekonanie, że wymiary zmywarki powinny być dobierane do liczby użytkowników, nie jest do końca prawdziwe. Przykładowo, zmywarka o szerokości 60 cm w firmie, w której nie ma kuchni, a zmywa się jedynie filiżanki, nie ma sensu. Nie ma też sensu zmywarka o szerokości 45 cm dla singla, który lubi gotować i posiada niezliczoną liczbę patelni i garnków. Domek na działce czy niewielkich rozmiarów kuchnia to z kolei miejsce idealne dla modelu kompaktowego czy nablatowego.

Co to zmywarka nablatowa?

Nablatowa, czyli jaka? Zmywarka nablatowa to taka, która zgodnie z nazewnictwem z powodzeniem zmieści się na blacie kuchennym i możemy zainstalować ją w każdej, nawet najmniejszej kuchni. Taka jest właśnie jej rola – zmywanie automatyczne przy jak najmniejszej ingerencji w funkcjonalną przestrzeń kuchni.

Wolnostojące, nablatowe urządzenia gospodarstwa domowego to takie, które są ponadstandardowo niższe, wyższe lub węższe. Będzie to np. lodówka typu kostka, mały piekarnik, a także zmywarka, którą możemy postawić na blacie. Wszystkie te urządzenia łączy jeden wspólny mianownik – zmieszczą się wszędzie tam, gdzie przestrzeń jest towarem deficytowym.

Zmywarki-wolnostojace-o-szerokosci-45-cm-i-nablatowe-5

AMICA DFM52F7qS; SIEMENS iQ300 SK26E822EU; BOSCH SKS51E32EU

Pojemność zmywarki o szerokości 45 cm

Na rynku dostępne są modele, które mieszczą nawet 15 kompletów naczyń, niemniej zmywarki o szerokości 45 cm pozwalają zwykle na pozmywanie 9 lub 10 kompletów. Mniejsze, a jednocześnie mniej pojemne konstrukcje 45-centymetrowe doskonale sprawdzą się do montażu zarówno w mniejszych kuchniach czy aneksach kuchennych, jak i dużych przestrzeniach łączonych z salonem. Nie ma jednak na to jednej, żelaznej zasady.

Zmywarki o szerokości 45 cm dostępne są zarówno jako modele z panelem odkrytym, jak i ukrytym. W praktyce jest to mniejszy format zmywarki standardowej. Szerokość 45 cm pozwala zaaranżować urządzenie w wąskiej wnęce. Wysokość tradycyjnych „czterdziestekpiątek” wynosi zazwyczaj 82 – 87 cm (opcjonalna możliwość regulacji).

Pojemność zmywarki nablatowej

Zmywarka kompaktowa, w zależności od modelu, z powodzeniem pomieści około 6 – 7 kompletów naczyń. Jej wymiary to ok. 45 cm wysokości, ok. 55 cm szerokości oraz ok. 50 cm głębokości. Z gabarytami zmywarki wiąże się jej pojemność, która często mierzona jest w kompletach naczyń. Warto dodać, że pojemność to rzecz umowna. Wystarczą trzy niewielkie garnki i pojemność liczona kompletami będzie już w praktyce znacznie mniejsza.

Zmywarki-wolnostojace-o-szerokosci-45-cm-i-nablatowe-9

SIEMENS SR23EI24ME; GORENJE GS520E15W; AMICA DFM48C9EONViID

Kompaktowe zmywanie naczyń

Producenci oferują szerokie spektrum rozwiązań, które odpowiedzialne są za efektywne, skuteczne i komfortowe zmywanie naczyń, również w wersji kompaktowej. Wiele z nich jest standardem, ale istnieją też rozwiązania nowatorskie. Nablatowe zmywarki wolnostojące są przede wszystkim bardzo mobilne. Niewielkie gabaryty sprawiają, że możemy je właśnie postawić na blacie w kuchni lub na specjalnie wydzielonej szafce. Jeśli np. wybieramy się na dłuższy wypoczynek na działkę, na której dysponujemy przyłączem wodociągowym i elektrycznym, zabranie takiej zmywarki ze sobą będzie bardzo dobrym pomysłem. Jest niewielka i lekka, co sprzyja jej transportowaniu. Gabaryty gwarantują łatwe przewożenie i przechowywanie, a przede wszystkim możliwość użytkowania w nawet niewielkich przestrzeniach.

Wyposażenie komory zmywania

Istotnym elementem każdej zmywarki jest kosz. Często są to całe wymyślne systemy koszy i ich ustawień. I to od nich zależą wygoda użytkowania, a także pojemność zmywarki. Zawsze należy dokładnie je obejrzeć. Kosze są mało docenianym elementem zmywarki, a tak naprawdę odgrywają bardzo ważną rolę i wykonują nie mniej ważną pracę. To na nich układa się naczynia, aby ramiona spryskujące mogły swobodnie obracać się i rozprowadzać wodę. Ich konstrukcja, modułowość oraz wyposażenie (np. kosz na sztućce) decydują o pojemności zmywarki oraz komforcie załadunku i rozładunku. Należy pamiętać, że coraz częściej ważnym uzupełnieniem koszy jest szuflada na sztućce. Na rynku istnieją zmywarki z jednym, dwoma lub trzema koszami, ale nie dotyczy to urządzeń kompaktowych. W tych modelach standardowym wyposażeniem jest jeden kosz, na którym układamy zarówno talerze, jak i szklanki. Dodatkowym wyposażeniem zmywarki nablatowej mogą być np. dodatkowa nakładka, na której układa się sztućce, a także specjalne stojaki do wyparzania butelek.

2024-01-28
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket