Pralki i pralkosuszarki poniżej 9 kg

Pralki i pralkosuszarki

Ładowność to jeden z głównych parametrów, branych pod uwagę podczas zakupu sprzętu pralniczego. Ale przecież to nie wszystko. Pralki i pralkosuszarki do 9 kg oferują rozmaite rozwiązania i funkcje, które z jeden strony dbają o dobre rezultaty prania i suszenia, a z drugiej również o energooszczędność sprzętu. (Fot. Bosch)

Pralki i pralkosuszarki do 9 kg to bardzo szeroka grupa asortymentowa. Nawet jeśli skupimy się wyłącznie na sprzęcie normalnogabarytowym, czyli takim, którego szerokość i głębokość wynoszą około 60 cm. Urządzenia te oferują rozmaite systemy i funkcje, a także opatentowane rozwiązania, o których watro wiedzieć i które mogą być przydatne podczas codziennego użytkowania.

Pojemność pralki i pralkosuszarki

Temat skupia się wokół pojemności, zatem od tego zaczniemy. Urządzenia pralnicze, których pojemność nie przekracza 9 kg, mogą być oferowane jako 6-, 7-, 8- i 9-kilogramowe. Oznacza to, że w tej grupie asortymentowej znajdziemy urządzenia o czterech różnych parametrach. To, jaki wybierzemy, zależeć będzie od potrzeb rodziny. W wypadku pralki ma mniejsze znaczenie niż w wypadku pralkosuszarki, ponieważ pomimo wielofunkcyjności tego urządzenia pojemności będą się od siebie różniły. W praktyce pralkosuszarka o pojemności 9 kg upierze w jednym cyklu 9 kg tkanin, ale wysuszy już tylko 5 lub 6 kg. Wynika to z wydajności urządzenia. Dlatego tak ważne jest, by dobrze przemyśleć zakup pralkosuszarki pod względem pojemności. Ten sprzęt to oszczędność przestrzeni, ale musi odpowiadać również na potrzeby domowników.

Pralki-i-pralkosuszarki-ponizej-9-kg-3

GORENJE WNHEI74SAS/PL; SHARP KD-NHH9S8GW3-PL; CONCEPT PP6508i

Wsad suszenia zawsze mniejszy

Warto wiedzieć, że od pojemności pralkosuszarki będzie zależała jej ostateczna wydajność pod względem użyteczności w danym gospodarstwie domowym. Jeśli mieszkamy sami, w zupełności wystarczy nam sprzęt o pojemności prania do 6 kg oraz suszenia do 3 kg. Czteroosobowa rodzinna potrzebuje większego wsadu i powinna zdecydować się na bęben o pojemności prania od 7 do 9 kg oraz suszenia w przedziale od 5 do 7 kg. Ten parametr powinien być dopasowany do potrzeb użytkownika, a zatem do częstości prania i ilości pranej i suszonej odzieży. Mniejsza pojemność suszenia w pralkosuszarce oznacza, że tylko część wsadu, który został uprany, zostanie następnie wysuszony. To dobre rozwiązanie np. do suszenia w sprzęcie grubszych ubrań, a cieńszych na suszarce wolnostojącej. Pomimo mniejszej pojemności suszenia, jest to nadal jest urządzenie, które warto rozważyć jako sprzęt pralniczy dla wieloosobowej rodziny.

Pralki-i-pralkosuszarki-ponizej-9-kg-5

Urządzenia pralnicze o pojemności do 9 kg mogą być wyposażone w szereg praktycznych funkcji, wśród których warto wymienić oszczędzający czas i pieniądze system automatycznego dozowania. (Fot. Amica)

Pralkosuszarka – czy to dobry pomysł?

To oczywiście zależy od naszych potrzeb. To urządzenie typu dwa w jednym doskonale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie mamy ograniczoną przestrzeń, np. w małych łazienkach czy innych pomieszczeniach pralniczych. Jeśli mamy możliwość umiejscowienia w domu pralki i suszarki, warto się nad tym zastanowić. Jeśli nie, zainwestujmy w pralkosuszarkę, która upierze ubrania, a przy okazji część z nich automatycznie wysuszy. Pralkosuszarki, podobnie jak pralki, mogą być wyposażone w najnowocześniejsze systemy i funkcje, które wpływają na komfort użytkowania, a także na oszczędzanie energii elektrycznej i wody. Producenci tego sprzętu prześcigają się w oferowaniu coraz to nowszych udogodnień, a także zaskakują funkcjonalnością i prostotą obsługi.

Pralki-i-pralkosuszarki-ponizej-9-kg-7

AMICA AD2C93KiStVAD; BOSCH WGB2440EPL

Automatyczne programy specjalne

Profesjonalnie zaprojektowane urządzenia skonstruowane są tak, by ułatwić codzienną pracę z nimi i wyeliminować zbędną regulację funkcji i składowych programu. Programy automatyczne zrewolucjonizowały rynek pralniczy. Stały się nieocenionym udogodnieniem, oszczędnością czasu, a także energii i detergentów. Wnikliwe badania i obserwacje sprawiły, że dzisiejsze algorytmy prania (ustawienia fabryczne) są doskonale dopasowane do rodzaju czy struktury włókna i rozmaitych zabrudzeń. W pralkach reguluje się takie parametry jak prędkość obrotów bębna (tzw. wirowanie), temperatura prania, liczba płukań i czas prania. Programy automatyczne stosowane w pralkach i pralkosuszarkach dobierane są najczęściej do różnego rodzaju tkanin. Dzięki temu nie musimy się zastanawiać nad wyborem np. temperatury prania. Obecnie z panelu s terowania lub n a smartfonie, wybieramy program prania, a urządzenie automatycznie dobierze wszystkie parametry. Wiele sprzętów dobierze je również do wielkości załadunku i stopnia zabrudzenia tkanin. To powoli przestaje być nowością, a staje się standardem wymaganym przez użytkowników.

Pralki-i-pralkosuszarki-ponizej-9-kg-9

Fot. Miele

Zdalne sterowanie staje się standardem

Coraz częściej producenci pralek i pralkosuszarek wyposażają te urządzenia w bezprzewodowe sterowanie. To samo dotyczy również innych sprzętów w segmentu AGD. Te modele urządzeń wyposażone są w łączność Wi-Fi lub Bluetooth, co pozwala na bezprzewodową, zdalną konfigurację parametrów ich pracy. Dzięki aplikacjom mobilnym wysyłamy polecenia, a sprzęt pralniczy je odbiera. Możemy na odległość wybrać program prania, regulować prędkość wirowania, ustawiać opcje dodatkowe, a nawet monitorować zużycie energii. Wystarczy zamontować pralkę w domu i sparować ją z domową siecią Wi-Fi, a aktywowania lub dezaktywowania pracy urządzenia będziemy mogli dokonywać z poziomu smartfonu lub tabletu. Oprócz funkcji zdalnego sterowania pralki i pralkosuszarki mogą być wyposażone w praktyczną możliwość tzw. diagnozy serwisowej, która dzięki aplikacji pozwala kontrolować stan urządzenia i informować o wszelkich błędach i nieprawidłowościach. Takie rozwiązanie oferuje możliwość szybkiego rozpoznania błędu lub awarii, nawet bez konieczności przyjazdu serwisanta.

2023-12-27
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket