Sprzątanie bez ograniczeń – odkurzacze bezprzewodowe

Sprzątanie bez ograniczeń

Wzrost wydajności i swoboda użytkowania to cechy, które sprawiają, że coraz częście j decydujemy się na odkurzacze akumulatorowe. Urządzenie jest zawsze gotowe do pracy i pomaga w mig zarówno uporać się z niewielkimi zabrudzeniami, jak i posprzątać cały dom, a gdy trzeba, można zabrać je do garażu i wyczyścić auto. (Fot. Zelmer)

Większość rynkowej oferty stanowią odkurzacze akumulatorowe pionowe. To najpopularniejszy rodzaj konstrukcji. Wartą wspomnienia cechą jest zazwyczaj modułowa budowa. Jednostka ssąca może zostać wypięta z bazy lub odpięta od rury. To pozwala wykorzystać ją jako odkurzacz ręczny. Żeby urządzenie nie było zbyt ciężkie, zbiorniki na zanieczyszczenia nie mają tak dużej pojemności jak te w tradycyjnych odkurzaczach, zazwyczaj jest to maksymalnie 1 l. Odkurzacze bezprzewodowe w przeważającej części wykorzystują technikę cyklonową, co oznacza, że nie ma potrzeby wymiany worka.

Wyjątek stanowią niektóre modele odkurzaczy uniwersalnych – do pracy także w warsztacie i ogrodzie. Mają one zazwyczaj konstrukcję kubełkową i duże kółka, co pozwala na ich wszechstronne użycie na praktycznie każdej powierzchni, również poza domem. Ciekawostkę stanowią modele kompaktowe, w których jednostkę bazową po prostu trzymamy w jednej ręce, a w drugiej wąż ze ssawką.

Wśród odkurzaczy bezprzewodowych należy wspomnieć również o modelach ręcznych. Mają one niewielkie rozmiary i są przeznaczone do usuwania drobnych zabrudzeń. Niektóre są dostarczane np. ze stacją bazową, żeby mogły być zawsze gotowe do pracy. Do części odkurzaczy ręcznych producenci dołączają również przedłużki, które pozwalają na czyszczenie przy ich pomocy również podłóg, jednak ze względu na mniejszą wydajność bardziej nadają się one do doraźnego sprzątania niż czyszczenia całego mieszkania, w przeciwieństwie do modeli pionowych.

Sprzatanie-bez-ograniczen-odkurzacze-bezprzewodowe-1

ADLER AD 7048; THOMAS Aqua Floor Cleaner; PETRA PF01195VDEEU7; BEDLRAY BEL0776TT; GORENJE SVC252FMBK

Napięcie i pojemność akumulatorów

Pojemność akumulatorów jest wyrażana w amperogodzinach (Ah). Im jest większa, tym urządzenie może dłużej pracować. Standardem są baterie o pojemności do 2 Ah. Bardzo rzadko dostępne są dodatkowe akumulatory o zwiększonej pojemności. Najczęściej producent oferuje po prostu wymienne ogniwa o tej samej wydajności. Czas pracy zależy m.in. od trybu wydajności. Zazwyczaj producenci podają deklarowany czas pracy dla trybu najmniejszej wydajności, która w wielu wypadkach jest w zupełności wystarczająca do czyszczenia podłóg twardych. Warto wybrać sprzęt, który na zasilaniu bateryjnym działa przynajmniej pół godziny. Przy wykorzystaniu szybkiej ładowarki często wystarczy godzina, żeby uzupełnić energię akumulatora, jednak w większości modeli potrzeba na to przynajmniej 3 godzin. Akumulator zasilający odkurzacz ma określone napięcie, które obok natężenia prądu wpływa na moc odkurzacza, a co za tym idzie – także wydajność. W praktyce większość typowych odkurzaczy akumulatorowych jest zasilana napięciem od 18 do 36 V. Niektórzy producenci podają moc silnika odkurzacza akumulatorowego, jednak jest to rzadkość. W modelach o największej wydajności wynosi ona ponad 500 W.

Sprzatanie-bez-ograniczen-odkurzacze-bezprzewodowe-3

Możliwość wymiany akumulatora pozwala na łatwiejsze czyszczenie dużych powierzchni po dokupieniu drugiej baterii. (Fot. Concept)

Wymiana i ładowanie akumulatora

Specyficzna konstrukcja odkurzaczy akumulatorowych sprawia, że znajdziemy w nich kilka rozwiązań, które mogą znacznie wpłynąć na użyteczność sprzętu. W każdym odkurzaczu możemy wymienić akumulator, jednak w niektórych modelach będzie to wymagało rozkręcenia obudowy i może spowodować utratę gwarancji. Niektórzy producenci stosują jednak baterie łatwe do wymiany, często są to tzw. akumulatory slajdowe, podobne do stosowanych w elektronarzędziach. Wystarczy je wsunąć w port i po chwili usłyszymy charakterystyczne kliknięcie, świadczące o poprawnym zamontowaniu. Takie odkurzacze są może mniej smukłe, jednak poza tym łatwa wymiana baterii to same zalety. Wyobraźmy sobie, że czas pracy urządzenia to 40 min, a dokupując drugi akumulator, możemy go wydłużyć praktycznie dwukrotnie. Zdarza się także, że baterie mogą być wykorzystane do zasilania innych sprzętów, np. wkrętarek czy podkaszarek do trawy. To rozwiązanie charakterystyczne np. dla firmy Bosch. To, jak długo odkurzacz powinien pracować na baterii, zależy od potrzeb użytkownika. Zazwyczaj jest to przynajmniej, ok. 30 min, co pozwoli w pełni posprzątać mniejsze mieszkanie. Jeśli oczekujemy dłuższego czasu pracy, warto wybrać sprzęt z lepszą baterią, która pozwoli na 45 czy nawet 60 min pracy. Ewentualnie można dokupić drugi akumulator.

Ważną kwestią jest także sposób ładowania. Odbywa się ono po podłączeniu ładowarki do odkurzacza lub bezpośrednio do akumulatora. Jak nietrudno się domyślić, to drugie rozwiązanie jest wygodniejsze, ponieważ jest połączone z możliwością łatwej wymiany baterii. Możemy wtedy także korzystać z odkurzacza, wykorzystując dodatkowy akumulator, podczas gdy ten pierwszy będzie się ładował. Bardzo często w zestawie z odkurzaczem dołączona jest stacja bazowa. Można ją powiesić na ścianie czy szafie i po zakończeniu pracy umieścić w niej odkurzacz oraz akcesoria, np. ssawki i szczotki. Stacja bazowa nie jest ładowarką, lecz zdarza się, że ma uchwyt do wyprowadzenia przewodu zasilającego ładowarki. Dzięki temu po umieszczeniu w niej odkurzacza możemy go wygodnie ładować, żeby był zawsze gotowy do pracy. W przypadku bardziej zaawansowanych odkurzaczy z funkcją mycia podłóg stacja bazowa poza ładowaniem może również służyć do czyszczenia mopa. To znacznie ułatwia użytkowanie sprzętu. Po odłożeniu do stacji zanieczyszczenia z mopów są natychmiast usuwane, a nasadki osuszane.

Sprzatanie-bez-ograniczen-odkurzacze-bezprzewodowe-5

HISENSE HVC6464A; ZELMER ZSVC822 Stefan; SHARP SA-VP4001AQ; CONCEPT VP6200 Iconic Aqua Flex; MPM MOD-38

Sterowanie i funkcje

Praktycznie wszystkie modele akumulatorowe są wyposażone w przynajmniej dwustopniową regulację siły ssania. W praktyce do odkurzania podłóg twardych, jak panele i płytki, a także wykładzin wystarczający będzie nawet podstawowy, oszczędny tryb pracy. To także zasługa specjalnych szczotek stosowanych w odkurzaczach akumulatorowych. Korzystanie z trybu o dużej wydajności może być przydatne przy czyszczeniu np. dywanów typu shaggy. W zależności od modelu odkurzacza najczęściej urządzenia wyposażone są we wskaźniki diodowe lub wyświetlacz umieszczony na jednostce głównej. Zazwyczaj informują one o tym, który tryb pracy jest włączony. Bardziej zaawansowane modele mają także procentowy wskaźnik stanu naładowania akumulatora. Dzięki niemu wiemy dokładnie, kiedy należy naładować odkurzacz. Innym przydatnym rozwiązaniem jest informacja o konieczności wyczyszczenia filtra w odkurzaczu. W prostszych urządzeniach, gdy akumulator jest bliski rozładowania, informuje o tym najczęściej wskaźnik diodowy, zazwyczaj w kolorze czerwonym.

W najlepszej klasy odkurzaczach akumulatorowych stosuje się tzw. silniki bezszczotkowe prądu stałego (BLDC). Wyeliminowanie z konstrukcji silnika szczotek, które zużywają się, pozwoliło na osiągnięcie znacznie większej trwałości oraz na zmniejszenie rozmiarów i poprawienie efektywności energetycznej. Dlatego zużywają mniej energii, co ma duże znaczenie w sprzęcie akumulatorowym, oraz są niemalże bezawaryjne. Często stosowanym w odkurzaczach bezprzewodowych rozwiązaniem jest elektroszczotka z dodatkowym oświetleniem LED. Ma ono kilka zalet. Przede wszystkim pozwala dokładniej sprzątać w miejscach o ograniczonej widoczności, np. pod meblami. Oprócz tego doświetla dokładnie podłogę i poprawia widoczność zgromadzonych zanieczyszczeń.

Sprzatanie-bez-ograniczen-odkurzacze-bezprzewodowe-7

Odkurzacze bezprzewodowe znakomicie radzą sobie również z czyszczeniem aut. (Fot. Bosch)

Tryby automatyczne oraz łączność smart

Niektóre modele odkurzaczy są wyposażone w tzw. tryb auto, umożliwiający dostosowanie wydajności do rodzaju podłogi. Urządzenie w trakcie pracy monitoruje, jak duży opór stawia czyszczona powierzchnia. Tym samym na gładkich podłogach, np. gresie czy panelach, siła ssania i prędkość obrotowego wałka są redukowane dla oszczędności energii, jednocześnie zapewniają skuteczne czyszczenie. Gdy odkurzacz wjedzie na inną powierzchnię, np. wykładzinę lub dywan, siła ssania oraz prędkość szczotki zostaną zwiększone, żeby uzyskać lepszą skuteczność pracy. Bardzo zaawansowane modele wykorzystują również czujnik przepływu powietrza. W oparciu o dane zebrane przez niego jeszcze dokładniej mogą dostosować wydajność niezbędną do skutecznego odkurzania.

Współpraca z aplikacją na telefon jest kolejnym trendem występującym w odkurzaczach bezprzewodowych. Przede wszystkim za jej pomocą możemy przeglądać statystyki pracy, np. rozmiar odkurzonej powierzchni, zużycie energii, a także wybierać tryby pracy czy zlecić opróżnienie pojemnika na kurz. Mamy także dostęp do porad konserwacyjnych i możemy na bieżąco śledzić stan urządzenia. Co ważne, odkurzacze bezprzewodowe mogą się stale rozwijać. Aktualizacje oprogramowania umożliwiają optymalizację zużycia energii oraz uzyskanie lepszej efektywności sprzątania na podstawie nawyków użytkownika oraz zebranych informacji.

Sprzatanie-bez-ograniczen-odkurzacze-bezprzewodowe-9

THOMAS Quickstick Turbo Plus; BOSCH BCS711XXL; MIELE Triflex HX2 Pro; CONCEPT VP6120 Iconic Animal Flex

Wyposażenie odkurzaczy

Odkurzacze akumulatorowe do pomocy w walce z zabrudzeniami zaprzęgają całą gamę końcówek. Prezentujemy najważniejsze z nich:

 • obrotowa szczotka z napędem – to podstawowy element wyposażenia. Zazwyczaj wałek szczotki jest pokryty włosiem, gumą lub miękkim materiałem do polerowania podłóg. Sprawdza się bardzo dobrze w czyszczeniu dywanów i podłóg twardych, skutecznie usuwając kurz i drobne zanieczyszczenia;
 • turboszczotka z włosiem – sprawdza się w odkurzaniu grubych dywanów, skutecznie usuwa z nich zanieczyszczenia, a także sierść czy włosy;
 • obrotowa minielektroszczotka – przeznaczona jest przede wszystkim do odkurzania tapicerowanych mebli czy materacy. Bardzo dobrze usuwa sierść zwierząt;
 • ssawka szczelinowa – zasady jej działania nie trzeba tłumaczyć, świetnie radzi sobie z odkurzaniem zakamarków, może być wyposażona w nasadkę z włosiem;
 • szczotka uniwersalna z włosiem – jest przeznaczona do czyszczenia bardziej uporczywych zabrudzeń, a przy tym delikatna dla powierzchni;
 • szczotka do kurzu – szczotka z miękkim włosiem, idealna do odkurzania książek na półce czy narożników z pajęczyn bez obawy o zarysowanie powierzchni;
 • ssawka do tapicerki – nieruchoma ssawka przeznaczona do delikatnego czyszczenia mebli takich jak sofy czy fotele;
 • szczotka do materacy – specjalna szczotka, przy pomocy której możemy czyścić materace i meble tapicerowane. Wbudowane światło UV pozwala eliminować roztocza;
 • nasadka mopująca – jest wyposażona w zbiornik na detergent i wodę. W trakcie sprzątania możemy je dozować na dołączony mop i jednocześnie odkurzać oraz myć podłogę;
 • nasadka do polerowania – jest wyposażona w obrotowe pady, przy pomocy których można czyścić twarde podłogi na sucho lub mokro;
 • teleskopowa rura – dużą wygodę zapewnia teleskopowa rura ssąca. W typowych odkurzaczach to standard, w modelach bezprzewodowych jest raczej rzadko stosowana. Dzięki teleskopowej konstrukcji można łatwo dostosować jej długość do swojego wzrostu;
 • rura z przegubem – czasami jest określana jako flex. Rura z mechanizmem przegubowym pozwala na łatwiejsze i wygodniejsze odkurzanie w trudno dostępnych miejscach, np. pod meblami;
 • stacja czyszcząca – w zależności od modelu służy do ładowania odkurzacza oraz czyszczenia nasadek mopujących lub opróżniania zbiornika na zanieczyszczenia;
 • zestaw samochodowy – zazwyczaj jest wyposażony w niewielką ssawkę i rurę, które znacznie ułatwiają sprzątanie zakamarków auta.

Sprzatanie-bez-ograniczen-odkurzacze-bezprzewodowe-11

AMICA VM 8100 Leste; BOSCH BCS8225POW; SAMSUNG VS20B75AER1; CONCEPT VP6130 Iconic Animal Smart Flex

Mycie i odkurzanie jednocześnie

Coraz częściej producenci odkurzaczy bezprzewodowych swoje urządzenia wyposażają również w funkcję mycia podłóg. Dzięki niej powierzchnie mogą być jednocześnie mopowane i odkurzane, co wydatnie skraca czas czyszczenia. Najefektywniejszym rozwiązaniem jest system wykorzystujący obrotowy wałek czyszczący z napędem, pokryty tkaniną podobną do mikrofibry. Podczas pracy urządzenia rolka jest zwilżana czystą wodą z dodatkiem detergentu. Następnie w trakcie odkurzania i mycia podłoga jest polerowana i osuszana, a brudna woda odsysana do dodatkowego zbiornika wraz z kurzem i innymi zabrudzeniami. Wydajny środek czyszczący i siła tarcia obrotowego mopa sprawiają, że takie odkurzacze radzą sobie nawet z uporczywymi zabrudzeniami podłóg.

Kolejną opcją jest dołączenie specjalnej przystawki mopującej, która jest wyposażona w zbiornik na wodę z płynem czyszczącym oraz wymienne ściereczki czyszczące. Nakładka jest mocowana za elektroszczotką odkurzacza. Po napełnieniu zbiornika, w trakcie czyszczenia podłogi wciskamy przycisk, np. stopą, żeby lekko zwilżyć ściereczkę czyszczącą. Można więc jednocześnie odkurzać oraz myć podłogę. W praktyce skuteczność mycia zależy od siły nacisku i zastosowanych środków. Usuwanie uporczywych zabrudzeń może być trudne. Ściereczki czyszczące są zazwyczaj wielokrotnego użytku i po użyciu wystarczy je wyprać. Niektórzy producenci rozróżniają pady czyszczące na te przeznaczone do delikatnych powierzchni, jak podłogi drewniane, i te do twardszych – gresu itp.

Innym sposobem na mycie podłóg jest zastosowanie obrotowych padów czyszczących. W tym wypadku jednak nie są one odkurzane. Odpowiada za to specjalna wymienna końcówka, która może być również wyposażona w spryskiwacz do zwilżania zabrudzeń. Dzięki mechanicznemu ruchowi padów czyszczących lepiej radzi sobie z usuwaniem uporczywych zabrudzeń. Innym spotykanym rozwiązaniem jest wałek czyszczący, który przed myciem podłóg napełniamy wodą. Obracając się, delikatnie zwilża powierzchnię. Niektóre modele odkurzaczy bezprzewodowych mogą również zbierać niewielkie ilości płynów. Informacje o tym są zawarte w specyfikacji.

Sprzatanie-bez-ograniczen-odkurzacze-bezprzewodowe-13

SAMSUNG VS20R9076T7; AMICA VM 8200 Leste Aqua; MIELE Triflex HX1 Facelift Active; BOSCH BBS611MAT

Konserwacja odkurzacza

Jak wspomnieliśmy, standardem w odkurzaczach bezprzewodowych jest zastosowanie techniki cyklonowej. Oznacza to brak worka i obecność jedynie zbiornika na kurz. Oprócz tego urządzenie jest zazwyczaj wyposażone w filtr wstępny, separujący większe zanieczyszczenia, oraz filtr wylotowy. Jako ten ostatni, w zależności od klasy urządzenia, producenci zazwyczaj stosują filtry EPA12 lub w najlepszych modelach HEPA13, zapewniające bardzo dobrą filtrację nawet drobnych zanieczyszczeń.

Warto pamiętać, że ze względu na mniejsze rozmiary samych odkurzaczy bezprzewodowych również filtry są w nich zdecydowanie mniejsze niż w modelach tradycyjnych. Dlatego tak ważne jest ich regularne czyszczenie oraz mycie. Niektóre modele powiadomią o tym specjalnym wskaźnikiem. Ewentualnie warto je czyścic profilaktycznie według zaleceń producenta, np. co 2 tygodnie. Zazwyczaj filtry są wielokrotnego użytku i można je myć w wodzie, a następnie osuszyć. Tak samo warto co jakiś czas przemyć zbiornik na zanieczyszczenia, jeśli pozwala na to producent. Należy jednak pamiętać, żeby dokładnie go osuszyć. Niektóre modele odkurzaczy wyposażone są w specjalne stacje czyszczące. Opróżniają one automatycznie pojemnik odkurzacza z zanieczyszczeń, które trafiają do worka. Dzięki temu nie mamy kontaktu z zabrudzeniami.

Skuteczność pracy odkurzacza w dużym stopniu zależy od stosowanych szczotek. Dlatego je również należy utrzymywać w nienagannym stanie. Przede wszystkim pamiętajmy, żeby czyścic wałki elektroszczotki. Jeśli są one materiałowe, można je myć, oprócz tego usuwajmy włosy czy kłęby kurzu, które mogłyby blokować ich pracę. Dzięki temu sprzęt będzie służył długo.

War to pamiętać również o dbaniu o akumulator. Baterie litowo-jonowe nie wymagają specjalnej uwagi. Szkodzą im przede wszystkim skrajne temperatury oraz przechowywanie w stanie rozładowania. Dlatego w okresie letnim nie wystawiajmy odkurzacza na długą ekspozycję promieni słonecznych. Lepiej przechowywać go w zacienionym miejscu i nie w okolicy grzejnika. Gdy zaś skończymy sprzątanie i akumulator jest rozładowany, najlepiej podłączyć go do ładowarki. Długie przechowywanie w stanie głębokiego rozładowania może dorowadzić do uszkodzenia baterii. Warto o tym pamiętać, np. przed dłuższymi wyjazdami.

2023-12-06
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket