Praktyczne i kompaktowe zmywarki nablatowe

Praktyczne i kompaktowe

Zmywarki nablatowe sprawdzą się zarówno w niewielkiej kuchni, jak i biurze czy małej gastronomii. Mogą zostać zainstalowane w dowolnym miejscu z dostępem do wymaganych przyłączy i instalacji. Jakie funkcje oferują? Sprawdziliśmy. (Fot. Concept)

Nablatowe, czyli jakie? Zmywarki nablatowe to takie, które zgodnie z nazewnictwem z powodzeniem zmieszczą się na blacie kuchennym i możemy zainstalować je w każdej, nawet najmniejszej kuchni. Taka jest właśnie ich rola – zmywanie automatyczne przy jak najmniejszej ingerencji w funkcjonalną przestrzeń kuchni.

Kompaktowe i praktyczne

Kompaktowe urządzenia gospodarstwa domowego to takie, które są ponadstandardowo niższe, wyższe lub węższe. Będzie to lodówka o niestandardowej szerokości, pralka, której głębokość pozwoli zmieścić się w wąską łazienkową szczelinę, a także zmywarka, którą możemy postawić na blacie. Wszystkie te urządzenia łączy jeden wspólny mianownik – zmieszczą się wszędzie tam, gdzie przestrzeń jest towarem deficytowym.

Praktyczne-i-kompaktowe-zmywarki-nablatowe-2K23-3

AMICA DFM52F7qS; CANDY CDCP 8

W standardowej ofercie producenta AGD

Kompaktowe zmywarki, które z powodzeniem zmieszczą się na blacie kuchennym, cieszą się dużą popularnością wśród użytkowników. Doceniają je nie tylko single i małe rodziny, ale też właściciele domków letniskowych, pensjonatów, a także akademików. Kompaktowe sprzęty gospodarstwa domowego już na dobre zagościły w ofertach większości producentów pralek, zmywarek czy lodówek. Cieszą się dużą popularnością ze względu na niewielkie wymagania przestrzenne, co wcale nie ujmuje im funkcjonalności. W lodówkach z powodzeniem można trzymać wysokie garnki, a komory podzielone są na specjalne strefy przechowywania. Pralki, pomimo mniejszych gabarytów, są w stanie pomieścić w bębnie nawet 10 kg wsadu. Z kolei zmywarki wyposażone są w praktyczne kosze, w których nawet kieliszki są bezpieczne podczas zmywania.

Praktyczne-i-kompaktowe-zmywarki-nablatowe-2K23-5

Sterowanie i sposób załadunku detergentu w zmywarkach nablatowych są intuicyjne i prezentują się podobnie,
jak w wypadku urządzeń kompaktowych czy pełnogabarytowych. (Fot. Siemens)

Kompaktowe zmywanie naczyń

Producenci oferują szerokie spektrum rozwiązań, które odpowiedzialne są za efektywne, skuteczne i komfortowe zmywanie naczyń, również w wersji kompaktowej. Wiele z nich jest standardem, ale istnieją też rozwiązania nowatorskie. Nablatowe zmywarki wolnostojące są przede wszystkim bardzo mobilne. Niewielkie gabaryty sprawiają, że możemy je właśnie postawić na blacie w kuchni lub na specjalnie wydzielonej szafce. Jeśli np. wybieramy się na dłuższy wypoczynek na działkę, na której dysponujemy przyłączem wodociągowym i elektrycznym, zabranie takiej zmywarki ze sobą będzie bardzo dobrym pomysłem. Jest niewielka i lekka, co sprzyja jej transportowaniu. Gabaryty gwarantują łatwe przewożenie i przechowywanie, a przede wszystkim możliwość użytkowania w nawet niewielkich przestrzeniach.

Praktyczne-i-kompaktowe-zmywarki-nablatowe-2K23-7

SIEMENS iQ300 SK26E822EU

Pojemność zmywarki nablatowej

Zmywarka kompaktowa, w zależności od modelu, z powodzeniem pomieści około 6 – 7 kompletów naczyń. Jej wymiary to ok. 45 cm wysokości, ok. 55 cm szerokości oraz ok. 50 cm głębokości. Z gabarytami zmywarki wiąże się jej pojemność, która często mierzona jest w kompletach naczyń. Warto dodać, że pojemność to rzecz umowna. Wystarczą trzy niewielkie garnki i pojemność liczona kompletami będzie już w praktyce znacznie mniejsza.

Praktyczne-i-kompaktowe-zmywarki-nablatowe-2K23-9

Fot. Bosch

Gdzie zamontować zmywarkę nablatową?

Nablatowa zmywarka wolnostojąca może zostać wstawiona do kuchni z dnia na dzień. Jeśli tylko dysponujemy odpowiednim przyłączem wodociągowym i źródłem energii elektrycznej – wystarczy, że postawimy ją po prostu na kuchennym blacie i już możemy cieszyć się komfortem automatycznego zmywania. To bardzo wszechstronne urządzenie, które nie wymaga wielu przyłączeń ani też specjalistycznego sprzętu do montażu. Mniejsze, a jednocześnie mniej pojemne, konstrukcje doskonale nadadzą się do montażu zarówno w mniejszych kuchniach czy aneksach kuchennych, jak i dużych przestrzeniach łączonych z salonem. Nie ma jednak na to jednej, żelaznej zasady.

Ekonomiczne zużycie wody

To, ile pobiera wody dana zmywarka, zależy od jakości komponentów i parametrów, w jakich pracuje. Nie możemy liczyć na to, że jeśli zmywarka o standardowych wymiarach zużywa średnio 10 l na cykl, zużyje ich o połowę mniej w przypadku zmniejszonych gabarytów. Takie są jej parametry i już. Jedyną możliwością redukcji związanych z tym kosztów może być wybór takich systemów, żeby zapewniły łatwą kontrolę nad procesem zmywania. Należy zacząć od podstaw. Im mniej wody, tym lepiej – zarówno dla środowiska, jak i portfela. Nie zawsze jednak mała ilość wody potrzebnej do umycia określonej ilości naczyń wpłynie pozytywnie na samą jakość ich umycia. Dlatego producenci oferują różnorakie systemy, które minimalizują jej pobór. Mowa m.in. o automatycznym dostosowaniu poboru wody do zabrudzenia naczyń. Czujnik mierzy przepływ wody i dobiera automatycznie parametry cyklu. Na panelu sterowania dostępne są także funkcje lub programy oznaczone symbolem „Eco”. Wydłużają one cykl zmywania i redukują ważne współczynniki. Informacja o tym, ile urządzenie zużywa wody do jednego standardowego cyklu zmywania, a także w ciągu całego roku, znajduje się na etykiecie energetycznej. Od 1 marca 2021 r. jest informacją obligatoryjną, którą producent ma obowiązek jasno komunikować konsumentom.

2023-12-03
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket