Kompletne linie wzornicze

Kompletne

Kompletne linie wzornicze urządzeń AGD to z jednej strony praktyczne funkcje, a z drugiej spójność stylistyczna. Najwięksi producenci sprzętów gospodarstwa domowego oferują użytkownikom tego typu rozwiązania. (Fot. Amica)

Spójne wzornictwo sprzętów domowych pozwala stworzyć jednolity efekt. Zwykle linia urządzeń ma swoją nazwę, która jest jednocześnie określeniem handlowym. W skład linii może wchodzić wiele urządzeń, a im jest ich więcej, tym zestaw jest bardziej praktyczny.

Kompletne-linie-wzornicze-1

SAMSUNG Linia Infinite Line; GORENJE Linia Gorenje by Ora Ïto; FRANKE Linia Mythos

Moda na zestawy urządzeń AGD

Nie tylko ostateczni użytkownicy, ale również projektanci i architekci są bardziej skłonni sięgnąć po kompletną linię urządzeń AGD, niż kompletować zestawy z różnych produktów. Taka linia nie dosyć, że dopełnia się funkcjonalnie, to harmonijnie współgra ze sobą wzorniczo. Tego typu zestawy są bardzo popularne, ponieważ nie tylko są czegoś częścią, ale przede wszystkim są projektowane w zgodzie z aktualnymi trendami i w odniesieniu do zaspokojenia potrzeb użytkowników w zakresie funkcjonalności, kompatybilności energooszczędności. Kompletne linie wzornicze to trend pojawiający się nie tylko wśród sprzętów gospodarstwa domowego, ale również sprzętu elektronicznego audio i wideo. Ich wszechstronne zastosowanie można zaobserwować także w dekoracjach, armaturze kuchennej czy łazienkowej, zastawie stołowej czy nawet ubraniach!

Kompletne-linie-wzornicze-3

Kompletne linie wzornicze bardzo często umożliwiają komunikację bezprzewodową między poszczególnymi urządzeniami,
co sprawia, że ich codzienna obsługa jest wygodna i komfortowa.

Praktyczny zestaw sprzętów

W ofercie sklepów czy producentów znajdziemy szereg kompletnych linii wzorniczych zawierających od kilku do nawet kilkunastu sprzętów gospodarstwa domowego – tak do zabudowy, jak i wolnostojących czy też drobnego AGD. To, co wybieramy jako użytkownicy, zawęża się w zasadzie do określenia gabarytów, kolorystyki i funkcjonalności. W praktyce, kompletując sprzęt, możemy korzystać z oferty niemal każdego producenta, na przykład kupując płytę jednej marki, okap drugiej, a piekarnik i lodówkę jeszcze trzeciej i czwartej. Tak wyposażona kuchnia może i będzie stylizowana, chociażby ze względu na sam jej projekt czy zastosowane w sprzęcie materiały czy kolory, jednakże spójną linią już nie będzie.

Kompletne-linie-wzornicze-5

CONCEPT Linia Sinfonia; ASKO Linia Elements; AMICA Linia X-Type

Spójność wzornicza i stylistyczna

Gotowe zestawy urządzeń, czyli takie, które wchodzą w skład tej samej serii, dają gwarancję, że nie będzie rozbieżności stylistycznych, technicznych czy funkcjonalnych. Co więcej, zastosowanie linii pozwala bez problemów wymienić w przyszłości sprzęt na inny lub uzupełnić linię o nowe, dodatkowe funkcjonalnie urządzenia. To się nazywa gotowa oferta. Przykładowo, kompletna linia urządzeń strefy gotowania może zawierać piekarnik i okap, ale również dodatkowo płytę, a także piekarnik, kuchenkę mikrofalową, ekspres do kawy, a nawet szufladę grzewczą czy winiarkę. Sprzęty te nie dosyć, że pasując wzorniczo wyglądają bardzo efektownie, to producenci oferują również komunikację bezprzewodową miedzy nimi, dla jeszcze lepszego wykorzystania ich funkcji i komfortowej obsługi.

Kompletne-linie-wzornicze-7

Fot. Siemens

Czym jest linia wzornicza?

Linia wzornicza w segmencie AGD jest linią produktów o tej samej bądź bardzo podobnej stylistyce. Dotyczy to przede wszystkim stylistyki elementów wykończeniowych, dodatków, ozdobnych detali, dekoracji, a niekiedy wręcz całych frontów urządzeń. Z jednej strony jest to wynikiem wciąż rosnącej świadomości w określaniu własnych potrzeb, a z drugiej – dużego wyboru sprzętów na rynku. Chcemy, aby okap pasował do lodówki, a lodówka do kuchenki mikrofalowej. Wartość estetyczna, ale także użytkowa takiej przestrzeni kuchennej zdecydowanie wzrasta. Co ważne, coraz chętniej wybieramy takie zestawy, ponieważ są efektowne, prestiżowe i niezwykle funkcjonalne. Paradoksalnie, kupujemy je także dlatego, że wybór opcji, funkcji czy konkretnych już modeli jest o wiele łatwiejszy niż w tradycyjnym gąszczu rozproszonych produktów AGD, których – jak wszyscy wiemy – jest na rynku masa. W pewnym sensie w spójnej linii wzorniczej producent podaje nam to, co ma najlepszego i najciekawszego, „na tacy”.

Kompletne-linie-wzornicze-9

SIEMENS Linia iQ700

Wpływ trendów na linie wzornicze

Linie wzornicze sprzętów gospodarstwa domowego, dokładnie tak samo jak linie wzornicze mebli czy ubrań, ulegają modyfikacjom i transformacjom w zależności od zmieniających się trendów. Trendy wyznaczają projektanci wnętrz, architekci, stylizatorzy, a także malarze, muzycy i różnego rodzaju twórcy. Zmiana trendów jest również mocno zauważalna podczas transformacji ustrojowych w danym państwie. Dużą popularnością cieszą się obecnie tak zwane nowoczesne linie wzornicze. Cechują je proste linie, oszczędne formy i subtelne detale. Do tego nie brakuje dotykowych wyświetlaczy, na których znajduje się wyłącznie ikonografika, bez zbędnych napisów czy instrukcji. W ślad za prostą konstrukcją idą prosta obsługa i użytkowanie oraz elastyczność w dopasowaniu do wystroju wnętrza. Oznacza to, że wybrany zestaw sprzętów gospodarstwa domowego do zabudowy, zwłaszcza z linii n owoczesnych, będzie równie dobrze wyglądał w kuchni ciemnej, jak i jasnej czy z elementami naturalnymi, jak cegła, drewno lub beton. Ta ponadczasowość, pomimo znacznego zaawansowania technicznego, sprawia, że pod względem wzorniczym są to urządzenia pasujące do każdego projektu.

Kompletne-linie-wzornicze-11

Kompletna linia wzornicza w kuchni to idealne połączenie urządzeń, które odpowiadają zarówno gustom,
jak i potrzebom użytkownika, a do tego wpisują się w przestrzeń kuchenną.

Nowości wzornicze wypierają standardy

Duży wpływ na popularyzację nowych kolorów, faktur i wzorów mają projektanci, styliści, międzynarodowe targi konsumpcyjne, choćby Ambiente, oraz konkursy, a wśród nich słynne na świecie „ Red D ot” czy „ iF”. Dzięki popularyzacji nowości nabieramy ochoty na posiadanie nowych rozwiązań w codziennej przestrzeni kuchennej. Coraz częściej wiąże się to z generalnym remontem, zmianą stylu wyposażenia wnętrza oraz jego kolorystyki. Urządzeń codziennego użytku, również w segmencie dużego AGD, nie kupuje się już „raz na całe życie”. Zmieniają się moda, upodobania, a style się mieszają. Na rynku znajdziemy zarówno serie nowoczesne, jak i klasyczne, w stylu etno, retro, vintage czy skandynawskim. Co więcej, producenci, wychodząc naprzeciw wciąż rosnącym oczekiwaniom klientów w zakresie personalizacji produktów, oferują również sprzęty do dowolnej aranżacji oraz dekoracji. Mimo to pewne elementy s ą dla linii zawsze wspólne – najczęściej mają one tę samą stylistykę, bryłę, kolory czy wstawki.

Kompletne-linie-wzornicze-2-23

Miele Generacja 7000

Wciąż popularne linie retro

Producenci urządzeń AGD, również tych do zabudowy, nie zapominają o użytkownikach, którzy urządzają swoje kuchnie w stylu rustykalnym, vintage czy też retro. Utrzymane w tej stylistyce modele rozmaitych sprzętów, poza pięknym wyglądem i solidnym wykonaniem, są równie praktyczne i funkcjonalne, jak te klasyczne bądź łączące różne style i epoki z teraźniejszością. Doskonale przy tym pasują do wysublimowanych, stylizowanych wnętrz. Dla przykładu modele nawiązujące do aranżacji rodem z ubiegłego stulecia cechują się przede wszystkim prostotą (zarówno w budowie, jak i w obsłudze) i wykorzystują charakterystyczne, np. beżowe lub bladożółte, odcienie, a niekiedy również elementy drewniane czy mosiężne lub stylizowane na kolor starego złota.

Kompletne-linie-wzornicze-15

Fot. Amica

2023-12-02
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket