Pralki i suszarki do zabudowy

Pralki i suszarki

Moda na zamykanie sprzętów gospodarstwa coraz częściej nie dotyczy już tylko piekarnika, lodówki czy płyty grzewczej. Taki rodzaj montażu z powodzeniem przenosi się również na sprzęty pralnicze. Dzięki temu pralka czy suszarka automatyczna spełnia swoją funkcję, a przy tym staje się niewidoczna dla otoczenia. (Fot. Bosch)

Zabudowa sprzętów pralniczych sprzyja oszczędności cennej przestrzeni w małej łazience, a w kuchni sprawia, że stają się niewidoczne dla otoczenia. Co równie istotne, montaż w zabudowie sprawia, że praca pralki, pralkosuszarki czy suszarki ulega znacznemu wyciszeniu.

Pralki-i-suszarki-do-zabudowy-1

AMICA AWBI6122LCB; SHARP ES-NIB714BWC

Gdzie zabudować pralkę, a gdzie suszarkę?

Modele pralek i suszarek przeznaczone do zabudowy w ciągu szafek kuchennych, łazienkowych lub w dowolnej wnęce mają średnio 82 – 85 cm wysokości, ok. 52 – 55 cm głębokości i ok. 60 cm szerokości. Ich zabudowa wymaga dokładnego zapoznania się ze schematem montażowym i warto ją dokładnie zaplanować już na etapie projektowym. Zazwyczaj sprzęty pralnicze montowane są w łazienkach lub też pomieszczeniach pralniczych, które docelowo pełnią też funkcję suszarni czy pomieszczenia do prasowania ubrań, a także ich składowania. Nie ma jednak żadnych przeciwskazań, aby pralkę czy suszarkę zabudować w dowolnym miejscu w domu czy mieszkaniu. Jeśli decydujemy się na oba sprzęty pralnicze, czyli pralkę i suszarkę, warto znaleźć im taką przestrzeń, aby były jak najbliżej siebie. To praktyczne rozwiązanie oszczędzające przestrzeń i czas.

Przemyślana zabudowa sprzętów pralniczych

W wypadku projektowania nowej łazienki czy suszarni bądź zmiany dotychczasowej aranżacji należy przemyśleć kilka ważnych aspektów. Przykładowym może być to, żeby pralka czy suszarka nie kolidowała z innymi elementami pomieszczenia. Zwróćmy uwagę, żeby drzwiczki bębna urządzenia otwierały się na odpowiednią stronę. O ile modele wolnostojące są bardzo elastyczne w montażu, o tyle sprzęt do zabudowy wymaga odpowiedniej wiedzy projektowej i instalatorskiej. Na etapie projektowym warto również przemyśleć, czy w gospodarstwie domowym będziemy korzystać wyłącznie z pralki, czy bardziej komfortowym rozwiązaniem będą oddzielne urządzenia: pralka i suszarka bębnowa.

Pralki-i-suszarki-do-zabudowy-5

Prawidłowa zabudowa sprzętu pralniczego, to z jednej strony spójność stylistyczna przestrzeni,
a z drugiej cicha praca, która pozwala na pracę pralki czy suszarki również nocą. (Fot. Amica)

Pralka i suszarka w praktycznym tandemie

Decydując się na praktyczny tandem w zabudowie typu pralka i suszarka, warto wziąć pod uwagę przestrzeń, którą powinniśmy dysponować, żeby oba urządzenia mogły zostać odpowiednio przyłączone do niezbędnych zewnętrznych instalacji, a przy tym zachowały wokół wolną przestrzeń, niezbędną do prawidłowej pracy. Pralkę i suszarkę, przy zachowaniu pewnych aspektów, możemy łączyć w taki sposób, żeby z jednej strony pralniczy tandem spełniał oczekiwania domowników w zakresie prawidłowej pracy, a z drugiej, zajmował tyle przestrzeni, ile stanowi niezbędne minimum do prawidłowego działania.

Funkcjonalna aranżacja przestrzeni

Ogólnie modele do zabudowy wpływają bardzo korzystnie na aspekty wizerunkowe i wykorzystują efektywnie powierzchnię. Należy zabudowywać je wszędzie tam, gdzie jest na to miejsce lub gdzie warunki na to pozwalają. Warto w tym miejscu dodać, że dostępnych jest na rynku kilka modeli urządzeń kompaktowych, które można montować na ścianie. Mają one mniejszą pojemność, ale w ogólnym rozrachunku zwiększają elastyczność aranżacji w mieszkaniach dla singli czy tych o mniejszej kubaturze. Bardzo efektywne, ale i efektowne jest zestawienie dwóch urządzeń obok siebie lub bezpośrednio na sobie. To szczególnie praktyczne dla osób, które zastanawiają się nad zakupem zarówno pralki, jak i suszarki. Zestawienie ułatwia przekładanie odzieży, ale i samą organizację prania i suszenia. Przy montażu w słupku stosuje się praktyczny łącznik, który nie tylko maskuje połączenie urządzeń. Po wysunięciu swoistej półki można na niej położyć kosz z bielizną czy detergenty.

Pralki-i-suszarki-do-zabudowy-9

BOSCH WIW28542EU; AMICA AWBI714BLCB

Obok siebie czy w słupku?

Urządzenia wielofunkcyjne cieszą się dużym powodzeniem głównie ze względu na oszczędność miejsca. Takie rozwiązania są szczególnie polecanie do małych przestrzeni, niewielkich łazienek, niestandardowych umiejscowień. Jednym z takich nowatorskich zastosowań może być np. wykorzystanie przestrzeni pod schodami. Dysponując odpowiednią przestrzenią, możemy zdecydować się na zakup oddzielnych sprzętów, czyli pralki i suszarki. Wtedy też możemy je dowolnie zestawiać, zarówno obok siebie, jak i jeden sprzęt na drugim. Ustawienie w tak zwanym słupku również oszczędza przestrzeń, a odpowiednia aranżacja daje użytkownikowi dodatkowe możliwości. Z kolei ustawienie obok siebie pozwala na wykorzystanie przestrzeni nad urządzeniami, gdzie możemy zamontować specjalne półki i przechowywać tam detergenty lub odkładać wysuszone ręczniki.

Sprzęt do zadań specjalnych

Jeśli nie dysponujemy zbyt dużą przestrzenią na sprzęt pralniczy, możemy rozważyć zakup pralkosuszarki. Pralkosuszarka sprawdzi się zarówno w gospodarstwie domowym singla, jak i wieloosobowej rodziny, niemniej warto wtedy dobrać parametry sprzętu tak, żeby odpowiadały naszym potrzebom. Chodzi tu głównie o pojemność bębna dla cyklu prania i suszenia oraz dodatkowe programy, dzięki którym np. usuniemy z ubrań sierść domowych pupili lub alergeny. W przypadku modeli do zabudowy, jeśli tylko dysponujemy odpowiednią przestrzenią, możemy zdecydować się na dwa oddzielne urządzenia, czyli pralkę i suszarkę. To rozwiązanie z pewnością oszczędzi czas, ponieważ oba urządzenia mogą pracować równocześnie.

Pralki-i-suszarki-do-zabudowy-13

W sprzętach pralniczych do zabudowy jednym z ważnych parametrów, na który warto zwrócić uwagę,
jest liczba dostępnych programów automatycznych i rodzaj panelu sterowania. (Fot. Bosch)

Zabudowa frontu – zalety i wady

Sprzęty pralnicze do zabudowy występują wyłącznie w wersji ładowanej od frontu. Oznacza to, że przód pralki, pralkosuszarki czy suszarki bębnowej powinien być zawsze dostępny, a drzwiczki bębna powinny bez przeszkód otwierać się na całą szerokość. W takim wypadku użytkownik ma do dyspozycji dwie możliwości zabudowy – z meblowymi drzwiczkami frontowymi lub bez nich. Zarówno pełna zabudowa, jak i rezygnacja z frontu nie ma większego wpływu na prawidłowe działanie sprzętu, pod warunkiem że zabudowa meblowa nie ogranicza otwierania drzwiczek bębna.

Opcja bez frontu meblowego sprawi, że urządzenie będzie widoczne w zabudowie. Z jednej strony to rozwiązanie jest komfortowe, ponieważ domownicy mają nieograniczony dostęp do pralki czy suszarki, ale warto mieć na uwadze, że będzie to miało wpływ na ostateczny efekt wizualny, nie tylko zabudowy w okolicach urządzenia, ale również całego pomieszczenia, w którym usytułowany będzie sprzęt pralniczy.

Praktyczna zabudowa frontu

Rozwiązanie z zastosowaniem frontu meblowego jest częściej stosowane. Szczególnie wtedy, gdy sprzęt pralniczy usytuowany jest w kuchennej zabudowie. Takie same fronty w całej zabudowie dają bardzo ciekawy i spójny stylistycznie efekt wizualny. To samo dotyczy zabudowy łazienkowej, gdzie użytkownicy coraz częściej decydują się na meble na tak zwany wymiar, w których montowane są armatura łazienkowa, rozmaite szafki i szuflady, a dodatkowo również sprzęt typu pralka czy suszarka bębnowa. W tym wypadku niezwykle ważne jest zachowanie przestrzeni, która pozwoli na nieograniczone otwarcie drzwiczek sprzętu pralniczego na całą ich szerokość. To samo dotyczy pojemnika na detergenty.

2023-12-02
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket