Akcesoria do ekspresów do kawy

Akcesoria

Metod parzenia kawy jest wiele – przelewowa, ciśnieniowa, cold brew, dripper czy kawiarka to tylko kilka sposobów na uzyskanie ulubionego napoju. Niezależnie od preferowanej metody kluczem są odpowiednie, świeżo mielone ziarna. Dlatego tak ważne jest dobranie również odpowiednich akcesoriów do przygotowania kawy. (Fot. Tchibo)

Spośród podstawowych akcesoriów można wymienić młynek czy spieniacz do mleka. Jednak to niejedyne warte uwagi urządzenia. Wbrew pozorom nawet do modeli automatycznych można dobrać przydatne akcesoria, np. chłodziarkę do mleka czy ogrzewacz do filiżanek. Dzięki temu kawa będzie zawsze podana w odpowiednich warunkach.

Akcesoria-do-ekspresow-do-kawy-1

ADLER AD 4495; ZELMER ZMF0550; TCHIBO 157781; CAMRY CR 4443

Rodzaje młynków do kawy

Jeśli korzystamy z ekspresu przelewowego lub kolbowego, to z pewnością warto zakupić młynek do kawy, aby zawsze korzystać ze świeżo zmielonych ziaren – tylko w ten sposób zachowamy pełnię aromatu przygotowanego napoju. Na rynku znajdziemy młynki udarowe z ostrzami i żarnowe. Zalety modeli udarowych to przede wszystkim przystępna cena i niewielkie rozmiary. Dobrze radzą sobie z mieleniem ziaren kawy, jednak nie ma możliwości regulacji stopnia zmielenia, która jest przydatna, jeśli często parzymy kawę różnymi metodami. Oprócz tego w trakcie pracy ostrza nagrzewają się, a to może wpływać na smak kawy, przez co będzie bardziej gorzka. Jeśli więc korzystamy z dobrych ziaren, to zwyczajnie szkoda mleć je w młynkach udarowych. Młynek udarowy warto wybrać, gdy zależy nam przede wszystkim na małych rozmiarach, a kawę pijamy okazjonalnie. Oprócz tego można go wykorzystać np. do mielenia ziół czy orzechów. Oczywiście, ważne jest, by go dokładnie czyścić, żeby mielone wcześniej produkty nie wpływały na smak kawy.

Dostępne są młynki ręczne i elektryczne zasilane akumulatorami oraz sieciowo. Jeśli sprzęt będzie użytkowany głównie w domu, dobrze sprawdzi się młynek sieciowy, który będzie zawsze gotowy do pracy. Modele ręczne i akumulatorowe polecamy osobom, które cenią sobie mobilność. Dzięki różnym metodom parzenia kawy, np. aeropress, aby cieszyć się jej znakomitym smakiem, nie musimy korzystać z ekspresu. Młynek bezprzewodowy sprawdzi się np. pod namiotem czy na kempingu. Warto wybrać model, który jest ładowany przez port USB – to uniwersalny standard, więc młynek doładujemy np. ładowarką telefonu czy powerbankiem.

Akcesoria-do-ekspresow-do-kawy-3

Opcja regulacji grubości mielenia w młynku żarnowym pozwala na jej dostosowanie do rodzaju ziaren i sposobu parzenia kawy. (Fot. Tchibo)

Młynki żarnowe

Dla wymagających kawoszy najlepszym wyborem są modele żarnowe. Ziarna są w nich ścierane pomiędzy żarnami. Odległość żaren można regulować, co pozwala na uzyskanie różnego stopnia zmielenia. Ich dokładna liczba zależy od konkretnego modelu urządzenia, ale młynki żarnowe mogą mieć nawet kilkadziesiąt różnych stopni ustawień mielenia, dzięki czemu bez problemu uzyskamy kawę odpowiednią zarówno do ekspresu kolbowego, jak i przelewowego. Po zmieleniu kawa trafia bezpośrednio do pojemnika, można przygotować od razu np. 200 g zmielonej kawy. Młynek może być również wyposażony w wagę, więc łatwo zaprogramujemy np. zmielenie kilku gramów kawy wprost do kolby, w sam raz na poranne espresso. W zależności od stopnia zaawansowania młynka będzie on wyposażony w pokrętło z regulacją grubości mielenia lub nawet programator elektroniczny oraz wyświetlacz. To najbardziej zaawansowane urządzenia. Na ekranie możemy zaprogramować, jaka porcja kawy ma zostać zmielona oraz na jaką grubość. Jeśli mielemy kawę w większych ilościach, warto wyposażyć się w pojemnik próżniowy do jej przechowywania. Dzięki niemu zmielona kawa dłużej zachowuje aromat, a zatem i walory smakowe.

Akcesoria-do-ekspresow-do-kawy-5

TCHIBO 126854; JURA Hot & Cold; AMICA FD 3011

Spieniacze do mleka

Wartym uwagi urządzeniem jest spieniacz do mleka. Przede wszystkim pomoże on uzyskać lekką i kremową mleczną piankę lub po prostu podgrzać mleko. Jest więc dobrym wyborem, jeśli korzystamy z ekspresu kolbowego, przelewowego lub automatycznego do kawy czarnej. Dzięki niemu możemy poczuć się jak domowy barista. W trakcie podgrzewania nie przypala mleka. Oprócz tego przy jego pomocy możemy spienić również zimne mleko, np. żeby dodać je do deserów czy mrożonej kawy. Sprawdzi się także w przygotowywaniu pianki z napojów roślinnych, np. sojowych. Funkcja podgrzewania mleka pozwala wykorzystać je np. do przygotowywania gorącego kakao czy płatków. Niektóre elementy urządzenia można myć w zmywarce, więc czyszczenie nie stanowi problemu.

Kupując spieniacz, powinniśmy zwrócić uwagę na jego pojemność, ta zazwyczaj wynosi do ok. 300 ml w przypadku podgrzewania mleka i ok. 200 ml dla przygotowywania pianki. Niektóre modele wyposażone są w programy automatyczne, np. cappuccino czy latte, co pozwala przygotować piankę o strukturze odpowiedniej dla danego napoju. Dzięki funkcji automatycznego wyłączenia proces spieniania odbywa się samodzielnie, a nam pozostaje czekać na gotowy efekt. Czyszczenie spieniacza ułatwi możliwość mycia w zmywarce, dlatego wybierając sprzęt, zwróćmy uwagę, czy producent na to pozwala.

Akcesoria-do-ekspresow-do-kawy-7

Spieniacz do mleka pozwoli przygotować także np. kakao. Będzie również dobrym uzupełnieniem ekspresu przygotowującego kawę czarną. (Fot. Zelmer)

Pojemniki i chłodziarki na mleko

Dla smakoszy kawy mlecznej chłodziarka do mleka jest niezbędnym dodatkiem. Jakie mleko pieni się najlepiej? Schłodzone do temperatury 4 °C oraz pełnotłuste. Zaleta chodziarki to fakt, że pozwala na bieżąco utrzymać właściwy stan mleka, w przeciwieństwie do np. karafki. Biorąc pod uwagę, jak mocno projektanci przykładają się również do wzornictwa nowoczesnych ekspresów, to chłodziarka jest rozwiązaniem znacznie bardziej estetycznym niż np. stojący karton mleka. Chodziarka jest również łatwa w czyszczeniu. Wykonany ze stali szlachetnej pojemnik możemy po prostu umyć w zmywarce. Na rynku dostępne są zarówno chłodziarki, do których trzeba przelewać mleko, jak i takie, w których umieszczamy cały karton. Atutem jest również gotowość do działania. Wystarczy włączyć ekspres i wybrać ulubioną kawę, nie musimy wyciągać z lodówki pojemnika z mlekiem i go podłączać. To polecane rozwiązanie, jeśli ekspres jest wykorzystywany głównie do kawy mlecznej.

Dla wielu osób dobrym wyborem będzie również próżniowy pojemnik na mleko. Konstrukcja podobna do termosu sprawia, że jest w stanie utrzymać niską temperaturę nawet przez cały dzień. Dzięki łatwemu czyszczeniu zachowanie higieny nie zajmuje dużo czasu.

Akcesoria-do-ekspresow-do-kawy-9

TCHIBO 152072; SALTER EK5030; JURA Cool Control 1.0 l

Podgrzewacze filiżanek

Kawa musi być podawana w odpowiedniej temperaturze. Napar może bardzo szybko wystudzić się, jeśli zostanie podany w chłodnym naczyniu. Dlatego producenci bardzo często wyposażają ekspresy w podgrzewacz. Zazwyczaj jest to tacka umieszczona na górze obudowy, na której zmieścimy kilka szklanek lub filiżanek. W branży gastronomicznej stosuje się duże, samodzielne podgrzewacze, które zmieszczą nawet kilkanaście naczyń. Na rynku konsumenckim produkty takie oferują tylko najbardziej wyrafinowanie marki, np. JURA. Podgrzewacze są dostępne w różnych rozmiarach, dzięki czemu możemy wybrać model idealnie dopasowany do naszych potrzeb, np. na 6 filiżanek lub więcej, jeśli często podajemy kawę gościom.

Akcesoria-do-ekspresow-do-kawy-11

CONCEPT NM4100 Nordic; SALTER EK5134; ZELMER ZCG7925

Odpowiednio zmielona kawa – młynek JURA P.A.G.

Młynek JURA Professional Aroma Grinder (P.A.G.) bazuje na rozwiązaniach stosowanych w automatycznych ekspresach do kawy producenta. Dzięki dopracowanej geometrii młynka uzyskuje on optymalną krzywą mielenia. Gwarantuje to bardzo głęboki aromat, niezmiennie dobrą jakość mielenia oraz uzyskanie idealnego smaku przez cały okres trwałości młynka. Atutem jest łatwa obsługa – wystarczy nacisnąć ergonomiczny przycisk, żeby młynek do kawy zaczął precyzyjnie pracować. Zwolnienie przycisku powoduje jego zatrzymanie. W praktycznej miarce można w każdej chwili zobaczyć ilość mielonej kawy. Do wyboru jest siedem stopni mielenia, które zapewniają optymalne rezultaty mielenia dla pożądanego specjału. Młynek do kawy P.A.G. jest stylowy i kompaktowy. Dlatego bez problemu zmieści się w każdym miejscu. Dzięki prostemu wzornictwu, dobrej jakości materiałom i precyzyjnemu wykonaniu urządzenie wpisuje się w asortyment produktów JURA, tworząc harmonijny komplet z ekspresem ONO.

Odpowiednio zmielona kawa

Idealna mleczna pianka – Amica FD 4011 Fomis

Specjalny system mieszający zapewnia nie tylko idealną konsystencję pianki – jego przemyślana konstrukcja ułatwia też utrzymanie urządzenia w czystości. Mieszadło nie jest bowiem przytwierdzone do podłoża, a obraca się dzięki specjalnemu systemowi magnesów. Spieniacz Amica FD 4011 Fomis jest niezwykle łatwy w obsłudze, wystarczy wlać mleko, nacisnąć przycisk i w kilka chwil przygotuje je w odpowiedni sposób. Do dyspozycji oddano takie tryby jak ciepła pianka, idealny przy przygotowywaniu mlecznej kawy, zimna pianka, gdy latem mamy ochotę na orzeźwiającą kawę z lodem, oraz podgrzewanie mleka, który pozwoli szybko zagrzać mleko do płatków czy na kakao. Wystarczy tylko włączyć urządzenie, a spieniacz sam wykona swoją pracę. Kiedy mleko osiągnie temperaturę ok. 70°C, element grzejny zostanie automatycznie odłączony, a mieszadło przestanie się obracać. Dzięki temu nie musimy pamiętać o wyłączaniu spieniacza. Maksymalna pojemność w trybie podgrzewania wynosi 250 ml, a w przypadku spieniania 150 ml. Wyposażony w ergonomiczny uchwyt kubek spieniacza z łatwością ustawimy na podstawie grzewczej. Równie szybko możemy go zdjąć w celu umycia. Dzięki ukrytemu w podstawie czujnikowi urządzenie rozpoznaje, czy kubek jest na swoim miejscu.

Idealna mleczna pianka
2023-11-08
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket