ELECTRO-SYSTEM , REMONDIS

Programy edukacyjne wspierające zbiórkę zużytego sprzętu [promocja]

Programy edukacyjne wspierające zbiórkę zużytego sprzętu

Ostanie kilka lat dla branży zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego to kolejne wzrosty poziomów zbierania wynikające z zapisów ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym elektronicznym. Obecnie jest to 65 proc. średniorocznej masy wprowadzonej na rynek polski w 3 ostatnich latach przez producentów i importerów.

Okres pandemii sprzyjał remontom, a co za tym idzie – wymianie starych urządzeń elektrycznych i elektronicznych na nowe. Na rynku pojawiło się również wiele nowych produktów, które są pierwszymi tego typu w danym gospodarstwie domowym, czyli nie idzie za tym wymiana starego urządzenia tego samego rodzaju (np. panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, suszarki do ubrań, ekspresy do kawy).

Branża elektroodpadów w ostatnich latach

Od kilkunastu miesięcy mamy do czynienia ze znaczącymi spadkami sprzedaży nowych urządzeń, co wiąże się z tym, że rzadziej pozbywamy się tych starych. To wszystko sprawia, że organizacje odzysku, które działają w imieniu wprowadzających, zobowiązane są do realizacji bardzo wysokich poziomów zbierania w sytuacji ograniczonej podaży. Głównymi kanałami pozyskiwania zużytego sprzętu są organizacje handlowe oraz systemy gminne.

Placówki handlowe mają obowiązek przyjęcia zużytego sprzętu od klientów, którzy dokonują zakupu nowych urządzeń.

Gminy mają obowiązek bezpłatnego przyjmowania elektrośmieci w Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Niestety, najczęściej PSZOK-i znajdują się w znacznej odległości od miejsca naszego zamieszkania, a godziny ich otwarcia są mocno ograniczone.

Niebezpieczeństwo podczas wystawek gminnych

Dodatkowo samorządy mają obowiązek organizowania tzw. wystawek. Elektroodpady wystawione przed dom w trakcie tego typu zbiórek są najczęściej plądrowane przed przyjazdem wybranej przez gminę firmy wywozowej, w wyniku czego przed naszymi posesjami powstają miniwysypiska składające się z części pozostałych po nielegalnym demontażu zużytego sprzętu. Za sprawą nielegalnego demontażu zużytych urządzeń oraz pozbywania się ich w niewłaściwych miejscach do otaczającego nas środowiska naturalnego trafia wiele niebezpiecznych substancji oraz marnotrawimy surowce naturalne, które można odzyskać z elektroodpadów.

Programy-edukacyjne-wspierajace-zbiorke-zuzytego-sprzetu-2

REMONDIS Electrorecycling we współpracy z organizacją odzysku ELECTRO-SYSTEM realizuje szereg programów zbiórkowych,
które są potrzebne społecznie i niosą korzyści zarówno dla lokalnych społeczności, jak i dla środowiska.

Flagowy projekt edukacyjny eko-PROFIT – REcycling to się opłaca!

W obliczu opisanej powyżej sytuacji rynkowej przygotowaliśmy rozwiązania, które pozwoliły na stworzenie dodatkowych kanałów pozyskania zużytego sprzętu oraz dalszego wzrostu świadomości ekologicznej społeczeństwa w tym zakresie. Eko-PROFIT to ogólnopolski program edukacji ekologicznej stworzony przez Organizację Odzysku ELECTRO-SYSTEM i zakład przetwarzania REMONDIS Electrorecycling, w którym uczestnicy mają realny wpływ na ochronę środowiska. Poprzez organizację zbiórek elektrośmieci pozyskują środki finansowe i nagrody dla swoich organizacji, grup, sołectw, instytucji lub firm. W ramach programu uczestnicy w zamian za zebrane elektroodpady otrzymują wynagrodzenie na swoją statutową działalność. Organizacja zbiórek wpływa na podnoszenie świadomości ekologicznej okolicznych mieszkańców oraz na powstanie dodatkowych miejsc do pozbycia się elektroodpadów.

Zebrane przez uczestników elektrośmieci trafiają do recyklingu w zakładzie przetwarzania elektroodpadów REMONDIS Electrorecycling, gdzie dochodzi do neutralizacji niebezpiecznych substancji oraz odzysku surowców naturalnych.

Programy-edukacyjne-wspierajace-zbiorke-zuzytego-sprzetu-4

Maciej Gąkowski - dyrektor ds. rozwoju rynku

Z elektrośmieci w prawidłowym procesie recyklingu można odzyskać cenne surowce, ale z drugiej strony stanowią one źródło potencjalnie niebezpiecznych dla ludzi i środowiska substancji. Elektroodpady powinny trafiać do legalnego systemu zbierania, a potem do zakładów przetwarzania zużytego sprzętu, gdzie zostaną poddane procesom odzysku i recyklingu. Nie wystawiajmy elektroodpadów do altanek śmietnikowych lub przed dom. Nie mamy pewności, co się z takim urządzeniem stanie, gdzie i w jaki sposób zostanie rozmontowane. Sprzęt powinien trafić do systemu zbierania, a dzięki firmie ELECTRO-SYSTEM mamy z roku na rok coraz więcej możliwości legalnego pozbycia się elektrośmieci.  

2023-11-07
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket