AMICA

Edukuje w zakresie niemarnowania żywności [promocja]

Edukuje w zakresie niemarnowania żywności

Nieprzerwanie od 1979 r., 16 października obchodzony jest Światowy Dzień Żywności. Ma on na celu pogłębienie świadomości związanej z globalnymi problemami żywnościowymi i wzmocnienie poczucia solidarności w walce z głodem i niedożywieniem. Taki sam cel przyświeca projektowi edukacyjnemu „Lodówka na Medal”, w który zaangażowała się Grupa Amica we współpracy z Bankiem Żywności SOS w Warszawie, Fundacją Santander Bank Polska SA oraz innymi partnerami z branży AGD.

W ramach projektu „Lodówka na Medal” wiosną 2022 r. wyprodukowano specjalne tablice magnetyczne oraz zrealizowano warsztaty w szkołach, podczas których uczniowie uczyli się zasad odpowiedniego przechowywania żywności. Wówczas wraz ze startem projektu zainaugurowano również grę online z samouczkiem w zakresie przeciwdziałania marnowaniu żywności.

Współpraca z Bankiem Żywności

Jednym z powodów marnowania żywności w gospodarstwach domowych jest jej nieprawidłowe przechowywanie. Najczęściej wyrzucane są produkty, które wymagają warunków chłodniczych, np. nabiał, wędliny, niektóre warzywa i owoce. Stąd pomysł na projekt „Lodówka na Medal”, w którym skupiamy się właśnie na tym urządzeniu – uczymy, jak właściwie przechowywać żywność w lodówce. W tym celu przygotowaliśmy specjalną grę online, z której korzystać mogą zarówno dzieci, jak i dorośli. Dodatkowo wolontariusze Fundacji Santander prowadzą warsztaty edukacyjne w wybranych szkołach podstawowych w całej Polsce – mówi Joanna Galek

Edukuje-w-zakresie-niemarnowania-zywnosci-1

Angażowanie różnych grup wiekowych

Grupa Amica od ponad trzech lat regularnie współpracuje z bankami żywności, a także prowadzi własną kampanię edukacyjną „Przechowuję, nie marnuję” i angażuje się w pomoc organizacjom zlokalizowanym na terenie całej Polski, m.in. przekazując chłodziarkozamrażarki. W obszarze społecznym natomiast kontynuuje kampanię „Amica for others”, która skupia działania skierowane do seniorów, personelu medycznego oraz niosących pomoc potrzebującym.

Edukuje-w-zakresie-niemarnowania-zywnosci-3

Warsztaty na temat niemarnowania jedzenia

Przykładem działań prowadzonych przez Grupę Amica w ramach projektu edukacyjnego „Lodówka na Medal” są również warsztaty na temat niemarnowania jedzenia, jego odpowiedniego przechowywania oraz właściwego odżywiania przy jednoczesnej trosce o planetę. Jedne z nich odbyły się podczas wrześniowej akcji „Wspólnie POZmieniajmy”. Wówczas w warsztatach marki Amica odbywających się na poznańskiej Wildzie licznie udział wzięły zarówno dzieci, młodzież, jak i seniorzy. Pokazuje to, że chęć poszerzania wiedzy w zakresie odżywiania i przechowywania jedzenia jest nadal niezwykle silna, bez względu na wiek odbiorców.  

Edukuje w zakresie niemarnowania żywności 6

Anna Rakowska - menadżerka ds. projektów pracowniczych i społecznych

Marnowanie jedzenia niesie za sobą szereg skutków, zaczynając od ekonomicznych, poprzez ekologiczne, na etycznych kończąc. Wpływa ono nie tylko na poziom życia społecznego, ale również odzwierciedla stan naszej planety. Poprawa jakości życia to jeden z elementów, który doskonale wpisuje się w wartości Grupy Amica i który konsekwentnie realizujemy. Projekt „Lodówka na Medal” to jeden z przykładów naszej działalności w tym zakresie, a naszym celem jest dotarcie do wszystkich osób – niezależnie od wieku – które mogą być zupełnie nieświadome skali tego problemu.

2023-11-06
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket