Automatyczne suszarki bębnowe

Automatyczne

Bębnowe suszarki do ubrań są jednymi z najbardziej zaawansowanych sprzętów gospodarstwa domowego. Wśród niezliczonych zalet wyliczyć należy przede wszystkim energooszczędność i funkcjonalność, a także zachowanie estetyki wnętrza. (Fot. Siemens)

Automatyczna suszarka do ubrań powoli, ale skutecznie staje się standardem w naszych gospodarstwach domowych. Jeszcze kilka lat temu potencjalni użytkownicy z dystansem podchodzili do jej zakupu. Pierwszym z powodów było przeświadczenie, że zużywa dużo energii. Drugi powód dotyczył przekonania, że suszenie ubrań w automatycznym urządzeniu je niszczy.

Automatyczne-suszarki-bebnowe-1

MIELE TEF775WP; HISENSE DHQA903VT/PL

Najbardziej popularne suszarki

Obecnie wśród najchętniej kupowanych tego typu sprzętów wymienić należy suszarki kondensacyjne z pompą ciepła. Suszenie kondensacyjne polega na skropleniu się wody z suszonej odzieży do specjalnego pojemnika. W praktyce urządzenie pobiera powietrze z pomieszczenia i ogrzewa je za pomocą grzałki. Następnie wdmuchuje gorące powietrze do bębna i w ten sposób suszy tkaniny. Schłodzenie powietrza wiąże się ze skropleniem wilgoci w specjalnie zaprojektowanym do tego miejscu w suszarce.

Automatyczne-suszarki-bebnowe-3

Fot. Bosch

Jak suszymy ubrania?

Bez wyposażenia domu czy mieszkania w automatyczny sprzęt również wysuszymy ubrania, ale warto mieć na uwadze, że będzie to czasochłonne i z pewnością zajmie więcej przestrzeni, niż się spodziewamy. W okresie wiosny i lata, kiedy temperatura panująca na zewnątrz jest wyższa, a w dodatku dysponujemy balkonem, tarasem lub ogrodem, jest to wygodne. Niemniej w okresie jesienno- zimowym suszenie ubrań domowymi sposobami może przysporzyć wielu niedogodności.

Automatyczne-suszarki-bebnowe-5

GAGGENAU WT260110; LG RC90V9JV2W

Tradycyjne suszenie na dworze

Najstarszym sposobem suszenia ubrań jest wywieszenie ich na zewnątrz. Przy tej metodzie jesteśmy całkowicie zależni od warunków atmosferycznych, które mogą wspomóc, ale również uniemożliwić szybkie i skuteczne wyschnięcie ubrań. Pomocne będą, oczywiście, słońce, ciepły wiatr i mróz, a utrudniające – deszcz, mżawka i wilgoć. Ubrania w tym wypadku rozwieszane są na specjalnych suszarkach – rozkładanych w razie potrzeby lub zainstalowanych na stałe.

Pomocnym urządzeniem w suszeniu ubrań stała się odrębna wirówka. Była popularna zwłaszcza w okresie użytkowania pralek wirnikowych. Obecnie każda pralka automatyczna wyposażona jest w program wirowania, a liczba obrotów bębna na sekundę podczas tego programu jest jednym z kluczowych parametrów podczas wyboru sprzętu.

Automatyczne-suszarki-bebnowe-7

Suszarki automatyczne można obsługiwać nie tylko przy pomocy rozbudowanych paneli sterownia,
ale również poprzez smartfon i tablet z użyciem dedykowanej przez producenta aplikacji. (Fot. Siemens)

A może pozostać przy rozkładanej suszarce?

Rozkładane suszarki do ubrań mają, oczywiście, wiele zalet. Są lekkie, a zatem również mobilne. W zależności od potrzeb możemy ustawić je w łazience, pokoju, na balkonie czy na tarasie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że ubrania będą schły od kilku do kilkunastu godzin, a widok suszarki, na której rozłożona jest bielizna, w salonie niekoniecznie będzie wpisywał się w wystrój wnętrza. Odpowiedzią na potrzeby związane z krótkim czasem suszenia, oszczędnością przestrzeni, a także dbałością o tkaniny będzie automatyczna suszarka bębnowa do ubrań.

Automatyczne-suszarki-bebnowe-9

BOSCH WQG2410GPL; MIELE TWV780WP Passion

Od wirówki do suszarki automatycznej

Pierwszym elektrycznym urządzeniem wspomagającym suszenie ubrań była bez wątpienia wirówka. Do tej pory rozmaite rodzaje wirówek są dostępne na rynku i cieszą się niemałym powodzeniem, ponieważ w dalszym ciągu znajdują się użytkownicy, których potrzeby ten sprzęt w zupełności spełnia. Wraz z pojawieniem się na rynku pralek automatycznych wirówki wolnostojące zostały zastąpione programem wirowania, w który wyposażona była pralka.

Kolejnym krokiem technicznym wspomagającym suszenie wypranych ubrań była automatyczna suszarka. Pierwsze sprzęty nazywane były wywiewowymi, ewakuacyjnymi lub wentylacyjnymi, a do ich prawidłowego działania należało je podłączyć do sieci wentylacyjnej. Takie podłączenie nie zawsze było możliwe, więc producenci zaczęli poszukiwać nowych rozwiązań. Tak nastała era suszarek kondensacyjnych, które obecnie są głównym rodzajem tych sprzętów.

Automatyczne-suszarki-bebnowe-11

Suszarki automatyczne pomimo zaawansowania technologicznego są intuicyjne w obsłudze dzięki dużym,
czytelnym panelom sterowania wyposażonym w wyświetlacze. 

Na czym polega kondensacja?

Kondensacja to inaczej zmiana stanu skupienia z postaci gazowej w ciekłą. Stąd nazwa suszarki, ponieważ pranie suszone jest ciepłym powietrzem, które w połączeniu z wilgocią z tkanin skrapla się. Urządzenie w ten sposób pozbywa się pary wodnej, a precyzyjnie mówiąc, gorącego powietrza. Nie musimy go podłączać do systemu wentylacji, ponieważ skropliny trafiają do specjalnie do tego przeznaczonego zbiornika. Ich usuwanie następuje w dwojaki sposób i zależy od modelu sprzętu. Pierwszym sposobem jest podłączenie urządzenia do sieci kanalizacyjnej. Opróżnianie zbiornika odbywa się automatycznie, bez jakiejkolwiek ingerencji czy zaangażowania użytkownika. Drugi sposób to manualny, w którym to użytkownik okresowo opróżnia zbiornik. Taki sposób może wydawać się mniej komfortowy, ale za to brak konieczności stosowania specjalnych podłączeń sprawia, że urządzenie może stać w dowolnym miejscu w domu czy mieszkaniu, a do sprawnego działania potrzebuje jedynie bliskości gniazdka elektrycznego.

Automatyczne-suszarki-bebnowe-13

MPM MPM-90-SH-41; CONCEPT SP6308

Nowoczesna pompa ciepła

Suszarki z pompą ciepła pracują w tak zwanym zamkniętym obwodzie. W uproszczeniu możemy powiedzieć, że pompa ciepła zapewnia recykling energii. W tym procesie gorące powietrze zostaje schłodzone i ponownie wykorzystane. To wypływa na znaczne zmniejszenie poboru energii. Dodatkowo pompa ciepła pośrednio umożliwia szybkie i skuteczne suszenie ubrań w niższej temperaturze niż w suszarkach, w których ich nie zastosowano. Suszenie w niskiej temperaturze jest dużo bezpieczniejsze dla zachowania jakości tkanin.

Automatyczne-suszarki-bebnowe-15

Fot. Bosch

Gdzie postawić suszarkę?

To kolejna zaleta tego sprzętu. Wolnostojąca suszarka bębnowa może być ustawiona wszędzie tam, gdzie uznamy, że dla naszej wygody jest to odpowiednie miejsce. Jedynym ograniczeniem mogą być sprzęty podłączane do instalacji kanalizacyjnej, w których zbiornik skraplającej się podczas suszenia wody opróżnia się automatycznie. Są również modele opróżniane manualnie i w nich umiejscowienie wymagane do sprawnego działania ogranicza się jedynie do bliskości źródła energii elektrycznej.

Automatyczne-suszarki-bebnowe-17

SIEMENS WQ33G2CXPL; ASKO T608HX.S

Montaż oszczędzający przestrzeń

Najpopularniejszym i najpraktyczniejszym sposobem montażu wydaje się umiejscowienie suszarki w bezpośredniej bliskości pralki automatycznej. Wtedy po skończonym cyklu prania wyjęte z pralki ubrania przekładamy bezpośrednio do suszarki. Oszczędza to czas przenoszenia bielizny do innego pomieszczenia, a także plecy użytkownika, ponieważ mokre pranie waży zdecydowanie więcej niż suche. Popularne są sposoby montażu w tak zwanym ciągu, czyli pralka obok suszarki, ale również w słupku, gdzie suszarka montowana jest na pralce automatycznej. Drugi ze sposobów jest szczególnie polecany do niewielkich przestrzeni, małych łazienek i mniejszych pomieszczeń pralniczych. Wszystkie elementy sterujące na sprzęcie są wygodnie dostępne od frontu, wiec nie ma obaw, że nie dosięgniemy do programatora czy będziemy mieli trudność z wyjęciem wysuszonych tkanin.

2023-11-04
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket