Automatyczne-suszarki-bebnowe-2-20

Słupek pralniczy to częste rozwiązanie połączenia pralki i suszarki w niewielkich przestrzeniach. (Fot. Amica)

Z pralką, a może oddzielnie?

Z instalacyjnego punktu widzenia nie ma żadnego konkretnego powodu, żeby automatyczna suszarka do ubrań stała w bezpośrednim sąsiedztwie pralki. Zarówno pralka, jak i suszarka są urządzeniami niezależnymi i mogą być umiejscowione w innych częściach domu. Z praktycznego punktu widzenia warto zauważyć, że wyjmowanie mokrych ubrań z pralki, która stoi w łazience, a następnie ich przenoszenie do miejsca, w którym stoi suszarka, może okazać się niewygodne, a przy tym czasochłonne i uciążliwe. Oba urządzenia pochodzące od tego samego producenta lub podobne gabarytowo będziemy mogli dowolnie zestawić i konfigurować tak, żeby odpowiadało to naszym potrzebom, oczekiwaniom, a przede wszystkim możliwościom, zarówno personalnym, jak i przestrzennym. Z praktycznego puntu widzenia najlepszym rozwiązaniem dla pracy i użytkowania tych sprzętów jest postawienie ich w łazience lub specjalnym pomieszczeniu wydzielonym jako pralniosuszarnia. Jeśli uznamy, że najwygodniejszy dla nas będzie montaż pralki i suszarki w kuchni, przedpokoju czy pod schodami i będziemy dysponowali odpowiednimi podłączeniami, nie ma ku temu technicznych przeciwwskazań.

Automatyczne-suszarki-bebnowe-2-23

SHARP KD-NHH8S8GW3-PL; AMICA AD3S72LHB

Gdzie sprawdzi się suszarka automatyczna?

Suszarka sprawdzi się w każdym gospodarstwie domowym. Jej zalety wynikające z funkcjonalności i skuteczności doceni zarówno singiel, jak i wieloosobowa rodzina, a nawet właściciel niewielkiego pensjonatu. Urządzenie jest tak wszechstronne, że nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o użytkowników. Ważne, żeby wybrać taki sprzęt, który będzie odpowiadał naszym potrzebom. Najnowsze modele tych urządzeń wyposażone są w szereg funkcji nie tylko usprawniających proces suszenia, ale również prasowania, składania i składowania ubrań, firan, zasłon, koców czy ciężkich narzut. Jest to niebywała oszczędność czasu, który musielibyśmy spędzić przy desce do prasowania. Niektóre rodzaje ubrań czy innych tkanin nie wymagają prasowania, niemniej w przypadku koszul, wizytowych bluzek czy firan oraz zasłon musimy brać tę czynność pod uwagę. Nie wymyślono jeszcze suszarki, która jednocześnie suszy i prasuje ubrania, niemniej automatyczne suszenie ułatwia i znacznie przyspiesza proces prasowania.

Automatyczne-suszarki-bebnowe-2-25

Automatyczne suszenie a prasowanie

Niektóre modele wyposażone są w specjalne funkcje, których zadaniem jest właśnie ułatwienie prasowania oraz segregacji i składowania prania w szafach. Do najbardziej praktycznych zaliczyć możemy tak zwaną funkcję „do szafy”, podczas której stosowany jest taki stopień suszenia, który zapewni wysuszenie ubrań na tyle, abyśmy mogli wprost z bębna suszarki umieścić je na półkach. Kolejną wartą zauważenia funkcją jest tak zwany program „mniej zagnieceń”, który, jak wskazuje nazwa, dba o to, żeby ubrania po wyjęciu z bębna były jak najmniej pogniecione. Funkcję wspomagają specjalne obroty bębna, które odbywają się w regularnych odstępach, nawet po zakończonym cyklu pracy. Tę funkcję można porównać do praktycznego programu opóźniającego start, podczas którego pralka czy suszarka włączają się w zaprogramowanym czasie, aby skończyć pracę, gdy będziemy mogli zająć się wyjęciem tkanin. W suszarce, jeśli mamy pewność, że nie będziemy mogli wyjąć wysuszonych rzeczy od razu, warto włączyć właśnie opcję „mniej zagnieceń”.

Automatyczne-suszarki-bebnowe-2-27

GORENJE MAD830; KERNAU KFD 9603

Odpowiedni sprzęt dla alergików

Automatyczne suszarki z pewnością docenią alergicy, młodzi rodzice i właściciele domowych pupili. Zadaniem pary wodnej podanej pod koniec cyklu suszenia jest nie tylko usunięcie powstałych podczas suszenia zagnieceń, ale również nieprzyjemnych zapachów, co w praktyce oznacza też eliminację drobnoustrojów. Suszarka jest również pogromcą zwierzęcej sierści gromadzącej się na ubraniach, narzutach czy pościeli.

Automatyczne-suszarki-bebnowe-2-29

Suszarki kondensacyjne suszą ubranie gorącym powietrzem, a po schłodzeniu go odprowadzają wodę do pojemnika, co oznacza,
że do prawidłowego działania wystarczy podłączyć sprzęt jedynie do instalacji elektrycznej. (Fot. Miele)

Ładowność i pojemność – czy to ma znaczenie?

Jaka pojemność suszarki do ubrań jest najlepsza? Częsta odpowiedź brzmi: „jak największa”. Nie jest to do końca dobre rozwiązanie i zwykle wynika z chęci sprzedaży modeli o dużej pojemności. Optymalna pojemność to taka, która dostosowana jest do częstości prania i suszenia oraz ilości odzieży. W wypadku kilkuosobowej rodziny z dziećmi, która dodatkowo pierze i suszy koce czy zasłony, urządzenie o największej pojemności ma rację bytu. Dla mniejszych rodzin, singli czy osób piorących i suszących niewielkie swetry i ręczniki nie ma sensu wybierać zbyt pojemnej suszarki. Ważnym aspektem jest przy tym dostosowanie pojemności pralki do suszarki. Pamiętajmy, że do suszarki o np. suchym wsadzie 8 kg nie możemy włożyć 8 kg upranej, mokrej odzieży, a zwykle połowę tego. Ładowność określa maksymalną wielkość suchego wsadu do suszenia, jaką deklaruje producent. Często nazywana jest także pojemnością znamionową bębna lub maksymalnym załadunkiem. Podawana jest na etykiecie efektywności energetycznej i wyrażana w kilogramach. W suszarkach do użytku domowego ładowność wynosi zwykle od 7 do nawet 10 kg.

Pojemność bębna nie powinna jednak być głównym determinantem przy wyborze suszarki. Pamiętajmy, że duża ilość ubrań w bębnie suszarki na jeden cykl suszenia nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem. Tkaniny w procesie suszenia nie mają miejsca, aby się swobodnie rozwinąć, przez co stają się zwiniętym kłębkiem, który później jest trudny do rozprostowania.

Automatyczne-suszarki-bebnowe-2-31

SAMSUNG DV90T8240SE

„Inteligentne” programy suszenia dla wygody

Mnogość oferowanych programów w suszarkach do ubrań jest bardzo duża i zróżnicowana w zależności od modelu i producenta. Wiele suszarek, nawet różnych producentów, ma zbliżone programy i funkcje, różniące się w praktyce indywidualną nazwą. Fabrycznie, w zależności od producenta, oferowanych jest 15 – 16 automatycznych programów suszenia, które dodatkowo można wzbogacić o spersonalizowane ustawienia użytkownika. Do wyboru mamy programy suszenia ciepłym, zimnym powietrzem oraz odświeżanie. Możemy również dobierać poziom suszenia: bardzo suche, standardowe, do prasowania. Użytkownik może ustawić czas cyklu suszenia oraz dodatkowo skorzystać z opcji „mniej zagnieceń”. W ten sposób mamy możliwość ustalenia i zaprogramowania własnego trybu suszenia, a następnie możemy go na stałe zapisać w ulubionych. Wysuszone pranie może mieć różny poziom wilgotności. Zazwyczaj do wyboru są trzy stopnie suszenia: „do szafy”, „na wieszak”, „do łatwego prasowania”. W ostatnim wypadku ubrania, pościel czy zasłony pozostaną lekko wilgotne. Warto zwrócić uwagę na funkcję ograniczenia zagnieceń. Wiele suszarek na koniec procesu suszenia włącza ten tryb, żeby tkaniny nie były zgniecione, jeżeli nie wyjęliśmy ich z suszarki zaraz po zakończeniu jej pracy. Suszarka co kilkanaście minut obraca bęben, żeby tkaniny nie leżały w tym samym miejscu oraz jedna na drugiej. Dla osób, które nie chcą się zastanawiać nad doborem parametrów suszenia, przydatne będą programy automatyczne ustawione pod konkretne rodzaje prania: koszule, ręczniki, pościel, kołdry, poduszki, kurtki. Można wybierać także programy w oparciu o rodzaj materiału: bawełna, syntetyki, pierze i puch, syntetyczne, wełna, jedwab, jeans.

Automatyczne-suszarki-bebnowe-2-33

Fot. Gorenje

Przydatne patenty szybko zyskują zwolenników

Duże sprzęty gospodarstwa domowego, zwykle takie, które odznaczają się nowoczesnymi funkcjami i są pionierami w swoim segmencie, na początku są uznawane za fanaberię dla ludzi, którzy mają dużo pieniędzy. Tak było na przykład ze zmywarkami do naczyń. Nie tak dawno jeszcze takim sprzętem była również szuflada grzewcza czy automatyczna suszarka do ubrań. Dokładnie w tym miejscu są teraz urządzenia susząco-odświeżające, potoczne zwane szafami suszącymi. Nie jest ich na rynku zbyt wiele, ale z każdym rokiem zyskują na popularności z powodu ułatwiania codziennego życia w tym zakresie. To nowoczesne sprzęty, dzięki którym w domowym zaciszu możemy suszyć i odświeżać ubrania, które dotąd mogły być poddane tym zabiegom jedynie w profesjonalnych pralniach.

Automatyczne-suszarki-bebnowe-2-35

Fot. Amica

Silnik inwerterowy staje się standardem

Suszarki automatyczne są na tyle nowoczesnym i innowacyjnym sprzętem pralniczym, że trudno nie doszukiwać się w nich najnowocześniejszych rozwiązań. Jednym z nich jest cichy, bezszczotkowy silnik inwerterowy. To w tych urządzeniach gospodarstwa domowego został zastosowany na samym początku. Obecnie wyposażane są w niego również pralni, zmywarki, a nawet lodówki. Oprócz oszczędzania energii jego niebywałą zaletą jest cicha praca. To za sprawą specjalnych magnezów, które zastąpiły szczotki umieszczanie w tradycyjnych silnikach urządzeń pralniczych. Brak szczotek oznacza brak tarcia, stąd silnik pracuje o wiele ciszej. Suszenie nocą nie jest już problemem, ponieważ praca suszarki nie zakłóci snu domowników.

2023-11-04
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket