Zamrazarki-skrzyniowe-i-szufladowe-2-20

Fot. Gorenje

Zamrażarki skrzyniowe wciąż popularne

Zamrażarki skrzyniowe występują jako samodzielne, jednobryłowe modele wolnostojące. Z jednej strony możemy dopatrywać się tu niedogodności, ponieważ produkty nie są układane w szufladach, a znajdują się w jednej komorze. Są jednak zwolennicy takiego przechowywania, np. wtedy gdy urządzenie jest przeznaczone do mrożenia tej samej kategorii produktów (owoców, warzyw, ryb, mięsa). Temperatura mrożenia jest bardzo niska i sięga zwykle –26 °C, choć są modele, w których można mrozić w znacznie zimniejszych warunkach (np. -32 °C). Dzięki temu żywność można przechowywać nawet przez kilkanaście miesięcy, a w skrajnych wypadkach nawet dwa lata. Warto wiedzieć, że choć za granicę bezpiecznej temperatury przy tzw. głębokim mrożeniu uznaje się próg -16 °C, to jednak wpływ na czas przechowywania żywności ma nie tylko jej rodzaj, ale i sposób pierwotnego pakowania.

Zamrazarki-skrzyniowe-i-szufladowe-2-23

AMICA FS196.3; GORENJE FH401CW

Pojemność zamrażarki skrzyniowej

Zamrażarki skrzyniowe często spotykane są w restauracjach, hotelach, sklepach, gospodarstwach agroturystycznych, ale również coraz częściej w gospodarstwach domowych. Są pojemne, wygodne i praktyczne. Wielu producentów sprzętu chłodniczego ma w swoich ofertach nie tylko duże pojemnościowo urządzenia do głębokiego mrożenia, ale również kompaktowe zamrażarki, które z powodzeniem zmieszczą się w przestrzeni kuchennej. Zamrażarki skrzyniowe mogą być dodatkowo wyposażone w specjalne kosze ułatwiające segregację poszczególnych rodzajów artykułów. W zależności od szerokości mogą pomieścić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset litrów. Pojemność najmniejszych nie przekracza 90 l, a największe pomieszczą nawet ponad 400 l. Pojemność przekłada się na szerokość urządzenia, która waha się od 50 do nawet 130 cm. Ten parametr powinien być determinantem doboru sprzętu do potrzeb. Jeśli tylko dysponujemy odpowiednią przestrzenią i preferujemy przechowywanie produktów przez mrożenie, wybierzmy dużą, pojemną zamrażarkę. Jeśli jednak ma ona służyć jako np. dodatek do domowej lodówki, z powodzeniem wystarczy kompaktowy sprzęt o pojemności około 90 l i szerokości nieprzekraczającej 55 cm.

Zamrazarki-skrzyniowe-i-szufladowe-2-25

Zależnie od wymiarów urządzenia dostępna jest różna liczba szuflad o rozmaitej pojemności,
w tym tzw. big box, czyli duża szuflada, która pomieści nawet większe porcje mięsa. (Fot. Miele)

Czyszczenie zamrażarki

Mycie zamrażalnika rozpoczynamy od ustalenia jego rodzaju. Jeśli jest to tradycyjne urządzenie statyczne, należy podłożyć miskę i pozbyć się zbędnego lodu na ściankach i szufladach zamrażarki. Zanim przejdziemy do praktycznego rozmrażania, jeżeli lodówka nie jest wyposażona w system No Frost, wyjmujemy z komory zamrożone produkty. Ponieważ są w fazie głębokiego mrożenia, musimy zadbać o to, żeby w miarę możliwości jak najdłużej utrzymać tę temperaturę. Wkładamy żywność do miski i przekładamy ją wkładami chłodzącymi, które utrzymają temperaturę przez kilka godzin. Dodatkową izolacją może być przykrycie produktów czystym grubym ręcznikiem.

Ważne jest, żeby do usuwania nagromadzonego lodu nie używać żadnych ostrych narzędzi. W ten sposób możemy uszkodzić powierzchnię, a w skrajnych przypadkach nawet zepsuć urządzenie. Nie należy też stosować gorącej wody, która szybko rozmrozi sprzęt. Po usunięciu lodu i szronu dokładnie myjemy wnętrze zamrażarki delikatną ściereczką nasączoną ciepłą wodą z dodatkiem detergentu. Urządzenia z systemem No Frost lub automatycznym rozmrażaniem nie wymagają ręcznego rozmrażania. Po umyciu osuszamy i wietrzymy komorę.

Zamrazarki-skrzyniowe-i-szufladowe-2-27

SAMSUNG RZ32A748522; MIELE FNS 4882 D; SIEMENS iQ300 GS36NVIEP

Nie wszystko można i należy zamrażać

Chłodzenie żywności to innymi słowy obniżanie temperatury w przestrzeni, w której znajdują się produkty. W chłodziarkach stosuje się temperaturę w granicach od 0 do ok. 10 °C. Mrożenie umożliwia dłuższe przechowywanie żywności niż jej chłodzenie. Polega ono na szybkim schłodzeniu produktu do bardzo niskiej temperatury i utrzymaniu jej poniżej -18 °C w czasie całego okresu przechowywania. Mrożenie produktów spożywczych pozwala na ich przechowywanie w zamrażarce nawet przez kilkanaście miesięcy. Proces ten wstrzymuje rozwój i działanie drobnoustrojów powodujących psucie żywności i wywołujących zatrucia. Warto wiedzieć, że zimno lodówki czy zamrażarki, co prawda, jest niezbędne w gospodarstwach domowych, niemniej nie jest wskazane dla pewnych grup warzyw i owoców. Przykładem warzyw szybciej tracących świeżość pod wpływem niskich temperatur są pomidory, ogórki czy papryka. Producenci żywności coraz częściej umieszczają na opakowaniu informacje dotyczące tego, w jakich warunkach powinniśmy dany produkt przechowywać.

Zamrazarki-skrzyniowe-i-szufladowe-2-29

Fot. Gorenje

2023-11-04
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket