Zmywarki wolnostojące o szerokości 45 cm

Zmywarki wolnostojące

Zmywarka, nawet ta o szerokości 45 cm, to bardzo wszechstronne urządzenie, które nie wymaga wielu przyłączeń ani też specjalistycznego sprzętu do montażu. Z gabarytami zmywarki wiąże się jej pojemność, która często „mierzona” jest w kompletach naczyń. To na szczęście rzecz umowna. (Fot. Amica)

Zmywarka wolnostojąca o szerokości 45 cm może zostać wstawiona do kuchni z dnia na dzień. Jeśli tylko dysponujemy odpowiednim przyłączem wodociągowym i źródłem energii elektrycznej, wystarczy, że z dolnego ciągu szafek wystawimy tę z szufladami i już możemy cieszyć się komfortem automatycznego zmywania.

Dla kogo zmywarka o szerokości 45 cm?

Powszechne przekonanie, że wymiary zmywarki powinny być dobierane do liczby użytkowników, nie jest do końca prawdziwe. Oto przykłady. Zmywarka o szerokości 60 cm w firmie, w której nie ma kuchni, a zmywa się jedynie filiżanki, nie ma sensu. Nie ma też sensu zmywarka o szerokości 45 cm dla singla, który lubi gotować i posiada niezliczoną liczbę patelni i garnków. Domek na działce to zaś miejsce idealne dla modelu kompaktowego i małej kuchni. Z gabarytami zmywarki wiąże się również jej pojemność, która często „mierzona” jest w kompletach naczyń. Pamiętajmy jednak, że pojemność to rzecz umowna. Wystarczą trzy duże garnki i pojemność liczona kompletami zmniejsza się o 50 proc.

Zmywarki-wolnostojace-o-szerokosci-45-cm-3

AMICA DFM44C7EOqBID; BOSCH SPS6ZMI29E

Jak wiele naczyń pomieści kompaktowa zmywarka?

Na rynku dostępne są modele, które mieszczą nawet 15 kompletów naczyń, niemniej zmywarki o szerokości 45 cm pozwalają zwykle na pozmywanie 9 lub 10 kompletów. Mniejsze, a jednocześnie mniej pojemne konstrukcje 45-centymetrowe doskonale sprawdzą się do montażu zarówno w mniejszych kuchniach czy aneksach kuchennych, jak i dużych przestrzeniach łączonych z salonem. Nie ma jednak na to jednej, żelaznej zasady.

Zmywarki o szerokości 45 cm dostępne są zarówno jako modele z panelem odkrytym, jak i ukrytym. W praktyce jest to mniejszy format zmywarki standardowej. Szerokość 45 cm pozwala zaaranżować urządzenie w wąskiej wnęce. Wysokość tradycyjnych „czterdziestekpiątek” wynosi zazwyczaj 82 – 87 cm (opcjonalna możliwość regulacji).

Zmywarki-wolnostojace-o-szerokosci-45-cm-5

O pojemności zmywarki świadczyć będą nie tylko gabaryty komory zmywania,
ale przede wszystkim wewnętrzne wyposażenie, takie jak kosze, szuflady i miejsca na delikatne naczynia.

Wyposażenie komory zmywania

Istotnym elementem każdej zmywarki jest kosz. Często są to całe wymyślne systemy koszy i ich ustawień. I to od nich zależą wygoda użytkowania, a także pojemność zmywarki. Zawsze należy dokładnie je obejrzeć. Kosze są mało docenianym elementem zmywarki, a tak naprawdę odgrywają bardzo ważną rolę i wykonują nie mniej ważną pracę. To na nich układa się naczynia, żeby ramiona spryskujące mogły swobodnie obracać się i rozprowadzać wodę. Ich konstrukcja, modułowość oraz wyposażenie (np. kosz na sztućce) decydują o pojemności zmywarki oraz komforcie załadunku i rozładunku. Należy pamiętać, że coraz częściej ważnym uzupełnieniem koszy jest szuflada na sztućce.

Zmywarki-wolnostojace-o-szerokosci-45-cm-7

SIEMENS SR23EI24ME

Jeden, dwa, a nawet trzy kosze na naczynia

Na rynku istnieją zmywarki z jednym, dwoma lub trzema koszami. Zazwyczaj kosze te wyposaża się w obracane kółka lub specjalne prowadnice, które pozwalają na sprawne wysuwanie i wsuwanie elementu. Lekkie konstrukcje koszy pozwalają także na wyciąganie ich w całości z naczyniami, żeby postawić je np. na blacie. Jednoelementowe kosze spotyka się dziś głównie w zmywarkach kompaktowych i starszych modelach. Kilkupoziomowe zmywanie z dodatkowym koszem zapewnia umycie większej liczby naczyń. Coraz częściej w zmywarkach stosuje się specjalną szufladę na sztućce. Zwykle jest ona umieszczona na samej górze zmywarki i umożliwia wygodne i przejrzyste rozłożenie widelców, noży czy łyżek. Jej kilkucentymetrowa wysokość pozwala także na ustawienie na jej obszarze nawet niskich filiżanek, np. do espresso. Jeśli użytkownik chce indywidualnie zarządzać wnętrzem zmywarki, może taką szufladę wyciągnąć i włożyć np. wysokie garnki czy inne nieporęczne elementy zastawy.

Zmywarki-wolnostojace-o-szerokosci-45-cm-9

Fot. Gorenje

Dodatkowe wyposażenie koszy

Kosze wyposażone są także w wiele udogodnień, które odpowiadają za bezpieczne zmywanie, za podtrzymywane naczyń czy też odseparowanie ich od siebie. Mowa przede wszystkim o bocznych skrzydłach (wspornikach i uchwytach kieliszków), które służą nie tylko do podtrzymywania nóżek kieliszków, ale także są półkami, na których można układać dodatkowe filiżanki, nakrętki od słoików czy inne elementy o niedużych rozmiarach. Skrzydła, wykonane zwykle z trwałego tworzywa sztucznego, można swobodnie złożyć, jeśli nie są użytkowane, dzięki czemu zwiększa się przestrzeń w bocznym obszarze kosza. Ponadto producenci oferują systemy oddzielające naczynia od siebie. Przegródki mogą być na stałe zamocowane w koszu, ale mogą także być indywidualnie składane, żeby dostosować szerokość do rozmiaru i głębokości naczynia. Ponadto na wystających kolcach mogą być zastosowane gumowe nakładki, które utrzymują stabilnie naczynia, bez ryzyka przewrócenia i potłuczenie się szkła w komorze zmywania. uszkodzenie drewnianego elementu.

2023-11-03
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket