Zmywarki-wolnostojace-o-szerokosci-45-cm-2-20

Ważnym parametrem zmywarki wolnostojącej jest głośność pracy. Informację o tym parametrze producent zamieszcza na etykiecie energetycznej. (Fot. Amica)

Kompaktowe i energooszczędne

Wybór urządzenia pracującego w dobrych parametrach klasy efektywności energetycznej jest już początkiem oszczędzania. Ustawowo producenci mają obowiązek dołączyć do urządzenia informację, w jakiej klasie pracuje urządzenie (na etykiecie energetycznej). Aktualna skala efektywności przewiduje siedem klas, z których najlepsza jest obecnie klasa A, a najniższa to G. Ten parametr powinien być wzięty pod uwagę już przy początkowym wyborze urządzenia. Przyjmuje się, że zmywarki, które pracują w parametrach klasy A, są o blisko 40 proc. bardziej energooszczędne niż zmywarki klasy G. Oszczędności nie są zauważalne po roku czy po dwóch. Na zyski (z uwagi na większy wydatek na samo urządzenie) należy poczekać od kilku do kilkunastu lat. Ale ważny jest fakt, że obcujemy z nowoczesnym technicznie urządzeniem.

Zmywarki-wolnostojace-o-szerokosci-45-cm-2-23

KERNAU KFDW 4642 X; GORENJE GS520E15W

Jak energooszczędnie zmywać naczynia?

Oprócz wyboru urządzenia w najlepszej klasie energetycznej warto oszczędzać już od początku użytkowania zmywarki. Po pierwsze, nie należy aktywować zmywania z połową naczyń w komorze. Lepiej jest zapełniać komorę stopniowo i włączyć dopiero, gdy zmywarka będzie całkowicie wypełniona naczyniami. Wybór krótkiego czasu zmywania, nazywanego przez producentów programami krótkimi, turbo albo speed, nie przekłada się na oszczędność. To tylko złudne myślenie, że im szybciej i krócej się coś myje, tym mniej prądu urządzenie pobiera. Takie zmywanie jest porównywalne do jazdy samochodem. Im szybciej chcemy dojechać w dane miejsce, tym więcej paliwa spalimy. Lepiej jest więc wybierać długie, ekonomiczne cykle zmywania.

Zmywarki-wolnostojace-o-szerokosci-45-cm-2-25

Fot. Gorenje

Ważne, żeby oszczędzała wodę

Im mniej wody, tym lepiej – zarówno dla środowiska, jak i naszych portfeli. Nie zawsze jednak mała ilość wody potrzebnej do umycia określonej ilości naczyń wpłynie pozytywnie na samą jakość ich umycia. Dlatego producenci oferują różnorakie systemy, które minimalizują jej pobór. Mowa m.in. o automatycznym dostosowaniu poboru wody do zabrudzenia naczyń. Czujnik mierzy przepływ wody i dobiera automatycznie parametry cyklu. Na panelu sterowania dostępne są także funkcje lub programy oznaczone symbolem „Eco”. Wydłużają one cykl zmywania i redukują ważne współczynniki. Ciekawszym rozwiązaniem jest wyposażanie modelu w ekonomiczne zbiorniki gromadzące wodę z ostatniego, najczystszego cyklu płukania. Pozawalają one zaoszczędzić rocznie kilka litrów wody. Woda ze zbiornika zostaje wykorzystana na początku cyklu mycia, najczęściej w fazie mycia wstępnego.

Informacja o tym, ile urządzenie zużywa wody do jednego standardowego cyklu prania, a także w ciągu całego roku, znajduje się na etykiecie energetycznej. Od 1 marca 2021 r. jest informacją obligatoryjną, którą producent ma obowiązek jasno komunikować konsumentom.

Głośność pracy urządzeń wolnostojących

W praktyce przeszkadzające czy irytujące nas dźwięki w zmywarce nie są w większości pochodną konstrukcji zmywarki czy jej wyciszenia. Zwykle jest to wynik złego jej wypoziomowania, niefachowej zabudowy (w tym odpływu i podłączenia do syfonu) oraz nieumiejętnego rozmieszczenia naczyń. Trzeba przy tym pamiętać, że zmywarka podczas mycia i odpompowywania wody generuje określony hałas (nie ma urządzeń absolutnie cichych). Co więcej, hałas jest wartością logarytmiczną, a więc o ile algebraiczna różnica między 40 a 60 dB wynosi jedyne „dwadzieścia”, w praktyce emitowany hałas jest w tym wypadku, już fizycznie patrząc, 100 razy większy. Ale uspakajamy: nie oznacza to, że my go usłyszymy jako 100 razy głośniejszy. Hałas bowiem, będąc falą, różnie rozkłada się w przestrzeni i pomieszczeniu. W praktyce zmywarka czy w ogóle sprzęt AGD pracuje w zupełnie innych warunkach. Zmiana programu, rodzaj podłoża, nierównomierne ustawienie czy usytuowanie produktu blisko ścian lub przeszkód może wygenerować „dodatkowe” decybele.

2023-11-03
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket