SILICON POWER

Pamięć DDR5 XPower Zenith RGB [test]

Pamięć DDR5 XPower Zenith RGB

Popularność modułów DDR5 rośnie z uwagi na upowszechnienie takich platform jak AMD AM5 oraz Intel LGA1700. Pamięć ta odznacza się dużą częstotliwością taktowania oraz wydajną pracą. Jej ceny są również coraz przystępniejsze. Tym razem mieliśmy okazję przetestować komplet pamięci marki Silicon Power.

Zestaw składa się z dwóch modułów o pojemności 16 GB, które mają możliwość pracy w trybie dwukanałowym. Łączna pojemność 32 GB wydaje się dziś optymalnym wyborem pod względem ceny, wydajności oraz wymagań współczesnych aplikacji i gier. Wszystkie zestawy Silicon Power XPower Zenith Gaming są wyposażone w aluminiowe radiatory o białym lub czarnym kolorze (fot. 1). Ich wysokość to 38,5 mm, dlatego warto sprawdzić, czy nie będą kolidowały z bardziej rozbudowanymi systemami chłodzenia powietrzem. Dodatkowo dostępne są modele z podświetlaniem RGB (fot. 2), co z pewnością jest zaletą dla miłośników modyfikowania swoich komputerów. Testowany komplet o oznaczeniu SP032GXLWU560FDF to wariant w czarnym kolorze ze wspomnianym podświetleniem. Częstotliwość taktowania pamięci wynosi do 5600 MHz, w trybach XMP oraz EXPO, a opóźnienia CAS Latency to 40-40-40-76 (5600). Za platformę testową posłużył „pecet” z procesorem AMD Ryzen 5 7600, płytą główną Asrock B650M Pro RS oraz kartą graficzną AMD Radeon RX 6600 oraz systemem Windows 11. Instalacja pamięci nie sprawiła żadnych problemów i wystarczyła krótka chwila, by komputer się uruchomił. Domyślnie pamięci pracują z częstotliwością 4800 MHz, jednak wystarczy chwila na konfigurację UEFI, aby uruchomić je w trybie AMD EXPO, w którym taktowanie wzrasta do 5600 MHz. Niezależnie od ustawień we wszystkich testach pamięci pracowały stabilnie i nie miały problemu z uzyskaniem standardowych parametrów pracy (fot. 3). Wydajność została sprawdzona w kilku aplikacjach – popularnym benchmarku 3D Mark, teście Cinebench R23 Multicore, grach „CyberPunk 2077” oraz „Call of Duty Modern Warfare 2” za pomocą wbudowanych benchmarków. Testy w grach przeprowadzono w rozdzielczości Full HD, wykorzystując ustawienia niskie lub minimalne bez wykorzystania techniki FSR. Wyniki zostały zestawione w tabeli.

Pamiec-DDR5-XPower-Zenith-RGB-1

Pamięci RAM Silicon Power z serii XPower Zenith to dobry wybór dla każdego użytkownika, który poszukuje solidnych modułów w przystępnej cenie. Prezentują się atrakcyjnie, zapewniają stabilną pracę oraz dobrą wydajność w grach i aplikacjach. Atutem jest również wieczysta gwarancja. Moduły są dostępne pojedynczo jak i w ze zestawach – 2 × 8 GB, 2 × 16 GB i 2 × 32 GB.

Pamiec-DDR5-XPower-Zenith-RGB-3

Fot. 1

Pamiec-DDR5-XPower-Zenith-RGB-4

Fot. 2

Pamiec-DDR5-XPower-Zenith-RGB-5

Fot. 3

2023-10-30
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket