Telewizory-dla-graczy-2023-2-20

Bezprzewodowy gamepad i słuchawki to wygoda przy graniu. (Fot. Hisense)

Telewizory NanoCell z matrycą IPS

W wyświetlaczach NanoCell zadaniem nanokryształów jest filtrowanie kolorów podstawowych: R (czerwonego), G (zielonego), B (niebieskiego). W wyniku filtrowania uzyskuje się czyste, żywe, nasycone barwy. W wyświetlaczach NanoCell jest stosowna matryca LCD IPS ze znacznie szerszymi kątami niż w VA. Obraz ma mniejszy kontrast, ale nie występuje problem zmniejszenia jasności i nasycenia kolorów, jeśli nie siedzi się na wprost. Telewizory NanoCell polecane są, gdy w grze uczestniczy dwóch lub więcej graczy. Przy grach wymagających podzielonego ekranu duży obraz (65 – 75 cali) powoduje, że obaj gracze będą mieli duże pole widzenia bez pogorszenia jakości obrazu.

Telewizory-dla-graczy-2023-2-23

HISENSE 65UXKQ

OLED – doskonała czerń

Trzeci rodzaj wyświetlaczy – OLED wykorzystuje także LED-y, ale organiczne (Organic LED). Zaletami obrazu OLED w porównaniu do LCD są wzorcowy poziom czerni i nieskończony kontrast, ponieważ każdy piksel obrazu można wyłączyć. Czas reakcji matrycy OLED jest znacznie krótszy niż w LCD. Kąt patrzenia na ekran może być dowolny, nie następuje pogorszenie kontrastu. Ograniczeniem jest znacznie mniejsza jasność obrazu w trybie HDR, przez co zalecane jest oglądanie filmów w zaciemnionym pokoju. Najgroźniejsze dla wyświetlaczy OLED jest tzw. wypalenie pikseli. To stały ślad przy długotrwałym wyświetlaniu tego samemu obrazu, ale są systemy zmniejszające ten problem.

Telewizory-dla-graczy-2023-2-25

Panel dla graczy LG Game Optimizer w telewizorach serii C3 OLED evo 4K umożliwia kontrolowanie wielu ustawień gry. (Fot. LG)

Oszczędzajmy wzrok

Gracze powinni zwrócić uwagę na wyświetlacze z funkcją oszczędzającą wzrok. Ciągły kontakt z różnymi wyświetlaczami, które emitują światło niebieskie (High Energy Visible Light – HEV Light), może być szkodliwy dla oczu. Światło niebieskie samo w sobie jest zjawiskiem naturalnym. Wytwarza je Słońce. Dawkowane z umiarem działa bardzo pozytywnie, m.in. korzystnie wpływa na koncentrację i dobre samopoczucie. Szkodliwy jest, niestety, jego nadmiar. Może przysporzyć problemów zdrowotnych: spowodować zapalenie spojówki czy rogówki lub przyczynić się do powstawania zespołu suchego oka, a nawet doprowadzić do zwyrodnienia plamki żółtej. Chociaż obecne standardy dla wyświetlaczy urządzeń elektronicznych dopuszczają promieniowanie światła niebieskiego na poziomie 50 proc., ekrany LG OLED emitują go tylko 30 proc. W najlepszych telewizorach można włączyć filtr światła niebieskiego.

Telewizory-dla-graczy-2023-2-27

TECHNISAT TechniVision UHD55A

HGiG – HDR w grach

Funkcja HGiG (HDR Gaming Interest Group) to odpowiednik HDR dla obrazu gier. W grach z zawansowaną grafiką obraz będzie zawierał więcej szczegółów na dużym ekranie telewizora niż na zwykłym monitorze. Dzięki funkcji HGiG nie trzeba regulować odbiornika telewizyjnego, aby uzyskać obraz o jakości zgodnej z oryginałem. Przede wszystkim pojawi się więcej szczegółów w ciemnych i jasnych scenach oraz wiele odcieni kolorów, które nie były osiągalne dla zwykłych ekranów do gier. Natomiast w dynamicznych scenach rozświetlających punktowo obraz, np. wybuchach, źródłach światła, pojawią się dodatkowe wrażenia świetlnych efektów.

Telewizory-dla-graczy-2023-2-29

Do grania w zespole polecane są telewizory LG OLED i NanoCell z matrycą IPS nie pogarszającą obrazu pod kątem. (Fot. LG)

Dźwięk – dodatkowe emocje

Telewizor ma lepszy dźwięk od zwykłego monitora dzięki jakości głośników i dekodowaniu dźwięku Dolby Atmos. W najlepszych telewizorach montowany jest głośnik niskotonowy, który wzmocni niskie tony, np. związane z wybuchami. Można skorzystać z opcji wirtualnego dźwięku przestrzennego 5.1 przy wykorzystaniu głośników telewizora, np. systemu DTS Virtual:X. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie soundbara w wersji Dolby Atmos. Warto szukać telewizorów z markowymi systemami audio, takich firm jak Harman Kardon, JBL, Onkyo, Bowers & Wilkins, które są sygnowane logiem marki, co jest gwarancją lepszej jakości dźwięku.

Telewizory-dla-graczy-2023-2-31

LG 75QNED813RE

Słuchawki do grania

Wiele jest sytuacji, w których zestaw głośnikowy telewizora musimy zastąpić słuchawkami, aby nie zakłócać spokoju domownikom. Największe znaczenie mają dwa czynniki: jakość mikrofonu oraz pozycjonowanie dźwięku. Można wykorzystać dodatkowy mikrofon zewnętrzny, ale znacznie wygodniejszy będzie zestaw słuchawkowy. Przydatne będą rozwiązania redukujące szum powstały od odgłosów ulicy czy otoczenia stanowiska komputerowego, np. pracującego w upalne dni wentylatora. Wbrew pozorom nie tylko sprzęt wielokanałowy, ale i dobre stereofoniczne słuchawki dla graczy pozwalają uzyskać efekt przestrzenny. Skuteczne pozycjonowanie dźwięku jest niezbędne przede wszystkim w sieciowych strzelaninach. Dzięki niemu usłyszymy np. kroki przeciwnika, skąd dobiegają strzały czy źródła wybuchu. Nic nas więc nie zaskoczy podczas gry. Ważnym czynnikiem jest także komfort użytkowania. Większość słuchawek dla graczy to modele zamknięte. Nauszniki powinny być więc wygodne i wykonane z dobrej jakości materiałów. Dlatego zapewniają bardzo dobrą izolację od dźwięków otoczenia. Oczywiście, podczas długich sesji z grami dokuczliwy może być brak wentylacji. Jednak z drugiej strony, nawet od najlepszych gier warto zrobić raz na jakiś czas krótką przerwę.

Opóźnienia to wróg każdego gracza, dlatego w obawie przed nimi wielu rezygnuje z zakupu słuchawek bezprzewodowych, jak się jednak okazuje – niesłusznie. W wypadku sprzętu bezprzewodowego przede wszystkim powinniśmy stawiać na produkty uznanych marek i jak najlepszej jakości. W zestawie zazwyczaj dołączony jest adapter do portu USB, który komunikuje się ze słuchawkami. Nierzadko jest on kompatybilny nie tylko z pecetami, ale i konsolami. Do gier możemy także wykorzystać słuchawki Bluetooth, jednak pamiętajmy, że większość modeli była projektowana przede wszystkim z myślą o słuchaniu muzyki, a w tym nie przeszkadzają niewielkie opóźnienia.

Telewizory-dla-graczy-2023-15

TOSHIBA 50QA7D63DG

Android TV i Google TV

Do korzystania z gier nadają się bardzo dobrze telewizory Android TV, a ostatnio Google TV. Łatwo do nich dołączymy pada, wykorzystując łącze Bluetooth, które może zastąpić także pilota. Granie na Android TV działa tak samo jak na smartfonie. Gdy powiążemy swoje konto Google z telewizorem, zabawę na smartfonie możemy kontynuować na dużym ekranie. Google TV korzysta z systemów uczących Google i Asystenta Google, proponując treści, które mogą nas zainteresować. W sklepie Google Play znajdziemy bogatą ofertę gier.

Gry w chmurze

Popularność zyskują gry w chmurze – gra jest przechowywana na zewnętrznym serwerze, a nie w pamięci telewizora. Wystarczy podłączyć kontroler, a w prostszych grach myszkę czy klawiaturę. GeForce Now to usługa gamingu w chmurze firmy Nvidia, umożliwiająca strumieniowanie gier z chmury w czasie rzeczywistym – bezpośrednio na laptop czy komputer stacjonarny i na wybrane telewizory marek Samsung i LG. GeForce Now oferuje 1500 gier, w tym 100 tytułów bezpłatnych.  

2023-10-29
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket