Sport na platformach

Sport

Oglądanie transmisji sportowych na żywo cieszy się bardzo dużą popularnością. Najwięcej widzów przyciąga rywalizacja zawodników na boiskach piłkarskich, siatkarskich, kortach tenisowych i wielu innych. Aby je oglądać, trzeba korzystać z ofert platform cyfrowych, które kupują prawa do ich transmisji. (Fot. TechniSat)

Największą ofertę kanałów sportowych znajdziemy na płatnych platformach telewizyjnych, które w ciągu kilku ostatnich lat przejęły prawa do transmisji większości sportowych konkurencji. Oferują różne pakiety kanałów sportowych dla swoich klientów. Do oglądania mamy do wyboru dekodery telewizji satelitarnej i internetowej. Popularne są też aplikacje na urządzeniach mobilnych i instalowane na telewizorach. Coraz częściej dekodery platform mają także dostęp do sieci internetowej (usługa Duo), by odbierać telewizję przez satelitę lub Internet od wybranych dostawców.

sport-na-platformach-1

TECHNISAT DigiPlus UHD S; TECHNISAT TechniBox UHD S

Telewizja internetowa – kanały sportowe TV

W dużych ośrodkach miejskich Internet jest standardem i ma coraz większą szybkość oraz stabilne działanie, co umożliwia wykorzystanie go do przekazu telewizyjnego, zastępując tradycyjną antenę DVB-T2 lub DVB-S2. Popularność zyskuje telewizja internetowa, która wykorzystuje sieć szerokopasmową jako źródło kanałów telewizyjnych streamowanych na żywo i usług VoD. Mimo że praktycznie cały kraj jest pokryty siecią nadajników internetu mobilnego, najlepszy dostęp do sieci jest w miastach (sieć kablowa „miedziana” lub światłowodowa). Przewagą tego typu telewizji są mniejsze koszty transmisji kanałów telewizyjnych dla nadawcy, a dla użytkownika brak anteny satelitarnej, która wymaga dachu czy balkonu oraz doświadczenia w instalacji. W domach korzystamy z Wi-Fi. Zagrożeniem dla jakości sygnału mogą być zakłócenia od sąsiadów i tłumienie ścian. Szybkość transferu się zmniejsza, jeśli kilku domowników korzysta z urządzeń mobilnych lub telewizora. Drugim zagrożeniem jest obciążenie sieci. Szczególnie jest to widoczne przy dużych imprezach masowych, gdy jednoczesny odbiór tego samego programu powoduje „zapchanie” serwerów, zmniejszenie szybkości transmisji i pikselizację lub zanik obrazu, co nie występuje praktycznie w telewizji DVB-S2 i DVB- -T2/HEVC. Występuje też opóźnienie sygnału w porównaniu z telewizją naziemną DVB-T2 od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund, co skutkuje, że bramkę obejrzeli już użytkownicy DVB-T2, a użytkownicy streamingu jeszcze nie. Opóźnienie wynika z drogi, jaką pokonuje sygnał z nadajnika wozu transmisyjnego do odbiorcy końcowego.

sport-na-platformach-3

Mecze PGE Ekstraligi żużlowej są dostępne na kanałach telewizyjnych Canal+ oraz Canal+ online. (Fot. Canal+)

Telewizja internetowa – instalacja

Są dwa rozwiązania techniczne telewizji internetowej – IPTV (Internet Protocol TV) i OTT (Over The Top). Telewizja IPTV, nazywana kablową, opiera się na systemie multicast, wykorzystującym zamkniętą sieć operatora internetowego, np. Orange, Netii, Plusa, UPC, tak jak jest to w wypadku telewizji kablowych. Drugi wariant telewizji internetowej – OTT to możliwość korzystania z sieci dowolnego operatora Internetu, z którym współpracuje dekoder OTT. Telewizja może być oglądana także na różnych urządzeniach mobilnych po zainstalowaniu aplikacji na smartfonie, tablecie, laptopie czy przez stronę WWW. W telewizji internetowej instalacja jest znacznie łatwiejsza, wystarczy dołączyć kabel ethernetowy z modemu do dekodera telewizora lub wybrać łącze Wi-Fi i korzystać z aplikacji w urządzeniach mobilnych, aby odbierać kanały telewizyjne na żywo i filmy VoD.

Szybkość internetu jest szczególnie ważna przy transmisjach 4K, kiedy wymagane jest 25 Mbit/s, w jakości SD (480p) – 1,1 Mbit/s HD (720p) – 2,5 Mbit/ s, HD (1080p) – 5 Mbit/s.

sport-na-platformach-5

Sport w Polsat Box Go i Canal+ online można oglądać na ekranie smartfona. (Fot. Canal+)

Telewizja satelitarna DVB-S2 i DVB-T2 HEVC – niezawodność

Największą ofertę kanałów sportowych oferują platformy satelitarne i telewizje kablowe. Telewizja satelitarna DVB-S2 to możliwość odbioru kanałów sportowych w rozdzielczości SD, HD i Ultra HD 4K HDR.

Mimo rozwoju nowych urządzeń do korzystania z rozrywki bezpośrednio z Internetu najwięcej klientów platform korzysta z odbiorników satelitarnych z możliwością dołączenia do sieci, aby oprócz oglądania telewizji na żywo korzystać też z bogatej oferty filmów VoD.

Największą zaletą odbiorników DVB-S2 jest niezawodność odbioru telewizji na całym terytorium kraju niezależnie od liczby odbiorników. Telewizja DVB-S2 jest niezastąpiona na terenach mało zurbanizowanych, leśnych, górskich, gdzie odbiór telewizji naziemnej jest utrudniony. Dla odbiorników satelitarnych głównym zagrożeniem przy odbiorze kanałów telewizyjnych jest dobranie za małej anteny (w warunkach polskich minimum 90 cm). Przy dużych opadach deszczu czy śniegu może to prowadzić do zaniku sygnału, ale pozostaje wtedy dostęp do usług sieciowych.

Pewność odbioru i najmniejsze opóźnienia zapewnia także telewizja naziemna DVB-T2/HEVC po dobraniu odpowiedniej anteny w zależności od odległości od nadajnika i ukształtowania terenu.

sport-na-platformach-7

Canal+ HD Sport 4 – piłkarska liga PKO Bank Polski Ekstraklasa. (Fot. Redakcja)

Kanały sportowe bez opłat

Zmagania sportowców można śledzić na kanałach satelitarnych bezpłatnych na najbardziej popularnych satelitach Astra 19,2 E i HotBird 13.0E , ale oferta jest skromna. Przykładowo można oglądać kanały Eurosport, Sport 1 w języku niemieckim, Rai Sport 1 i 2 włoskim Supertennis HD i inne.

sport-na-platformach-9

W dekoderze Polsat Box 4K i Polsat Box Lite 4K możemy korzystać z funkcji szybkiego cofania
lub odtwarzania do przodu (nawet x64) oraz zatrzymywania obrazu. (Fot. Redakcja)

Aplikacje na urządzenia mobilne i telewizor

Wiele osób używa urządzeń mobilnych. Klienci platform mogą z nich korzystać za darmo w ramach abonamentu lub po wykupieniu odpowiedniego pakietu po zainstalowaniu aplikacji. Do najpopularniejszych należą Canal+ online i Polsat Box Go.

sport-na-platformach-11

Canal+ online oferuje mecze polskich i europejskich lig piłkarskich. (Fot. Canal+)

sport-na-platformach-11-2

Strona Canal+ online Sport jest dostępna też na ekranie komputera. (Fot. Canal+)

Canal+ online sport

W serwisie sportowym Canal+ online znajdziemy następujące najważniejsze kanały sportowe: Canal+ Premium, Canal+ Sport, Canal+ Sport 2, 3, 4, 5, Canal+ Now, Canal+ 4K Ultra HD, Polsat Sport Premium 1 i 2, Polsat Premium 3, 4, 5, 6 PPV Super HD, Eleven Sports 1, 2, 3, 4, Eurosport 1, 2, Fight Klub HD, Sport Klub HD, Moto Wizja, TVN Turbo HD, TVP Sport HD, Fight Box HD, Extreme Sports.

Na tych kanałach zobaczymy największe wydarzenia sportowe w Polsce i za granicą w jakości HD i 4K, np. Ligę mistrzów UEFA, PKO Bank Polski Ekstraklasę, Premier League (liga angielska), La Liga EA Sports (hiszpańska liga), Ligue 1 Uber Eats (liga francuska), Serie A TIM, tenis WTA żużel, koszykówkę, piłkę ręczną, sporty walki, lekkoatletykę, sporty zimowe i wiele innych.

Usługa platformy Canal+, która łączy świat kanałów na żywo ze światem VoD nie wymaga umowy, dekodera ani anteny. Potrzebny jest jedynie dostęp do sieci internetowej. To nowoczesna usługa, z której można korzystać w dowolnym miejscu, czasie i na dowolnym urządzeniu, które jest połączone z Internetem.

Aplikacja Canal+ online dostępna jest na urządzeniach mobilnych (smartfon, tablet) z systemami Android (w wersji 5.0 lub nowszej) i iOS (w wersji 13 lub nowszej), komputerach osobistych z systemem Windows 7 lub nowszym oraz z systemem Mac OS X zaktualizowanym do najnowszej wersji. Kanały i treści w 4K są dostępne na telewizorach Sony (Android TV 2017 – 2023), Samsung (Tizen 2018 i nowsze), LG (2019 i nowsze), dekoderze Canal+ Box 4K, Amazon Fire TV Cube, Amazon Fire TV 4K Stick i NvidiaShield.

Do atrakcyjnych funkcji aplikacji Canal+ online można zaliczyć możliwość oglądania od początku transmisji (Start over), przewijanie, zatrzymywanie, wznawianie (Time Shift), kontynuowanie na innym urządzeniu, oglądanie czterech pozycji, np. wydarzeń sportowych, w czterech oknach (Multi-Live). Funkcja backward EPG daje możliwość odtworzenia materiału, który był emitowany do 7 dni wstecz. Przy oglądaniu wydarzeń sportowych można oglądać statystyki lub wybrać obraz z innej kamery, jeżeli jest taka możliwość (Expert mode).

sport-na-platformach-13

Dekoder 4K DualBOX+ z oprogramowaniem Canal+ online, menu i funkcje: Time Shift (do 2 h), Backward (do 8 h) i Start over. (Fot. Canal+)

Polsat Box Go Sport – cały sport w jednym miejscu

Pakiet Polsat Box Go Sport w aplikacji Polsat Box Go łączy wszystko, czego oczekuje fan sportu. To największe i najważniejsze wydarzenia i 20 najpopularniejszych kanałów sportowych w jednym miejscu - niemal wszystko, co jest na rynku, dostępne na wielu urządzeniach. Bardzo wygodna jest możliwość oglądania z 3-4-godzinnym opóźnieniem wybranych programów TV. Wśród dostępnych kanałów znajdziemy Polsat Sport Premium 1 i 2, Polsat Sport HD, Polsat Sport News HD, Polsat Sport Extra HD, Polsat Sport Fight HD, Polsat Games, Eleven Sports 1, 2, 3 i 4, Canal+ Sport3 HD, Canal+ Sport4 HD, Eurosport 1 i 2 HD, FightBox HD, Golf Channel Polska, Fast& Fun Box i inne.

sport-na-platformach-15

Polsat Box Go – usługa statystyki meczów. (Fot. Polsat Box)

sport-na-platformach-16

Pakiet Polsat Box Go Sport oferuje 20 kanałów sportowych. (Fot. Polsat Box)

sport-na-platformach-17

Kanał Polsat Box Fight HD na antenie telewizji Polsat Box. (Fot. Redakcja)

2023-10-29
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket