Akcesoria do urządzeń mobilnych

Akcesoria do urządzeń

Nasze telefony i tablety od dawna nie służą wyłącznie do komunikacji. Dziś to sprzęt niejednokrotnie wykorzystywany do pracy, a także źródło rozrywki czy wiadomości. O wielu możliwościach współczesnych urządzeń możemy nie wiedzieć, a w korzystaniu z nich pomogą odpowiednie akcesoria. (Fot. Silicon Power)

Współczesny telefon możemy np. podłączyć do monitora i bez trudu zastąpi nam w podstawowych pracach komputer. Tablety są z kolei powszechnie wykorzystywane nie tylko do prac biurowych, ale i np. obróbki zdjęć czy materiałów wideo. Dla ułatwienia tych wszystkich zadań warto wyposażyć się w dodatkowe akcesoria, które pozwolą wykorzystać pełnię możliwości urządzeń.

Ładowarka do telefonu

Coraz częściej w zestawie ze smartfonem znajdziemy sam przewód do ładowania, jednak brakować będzie tradycyjnej ładowarki. Dlatego warto wyposażyć się w odpowiednią, najlepiej kompatybilną z obsługiwanym przez sprzęt standardem szybkiego ładowania. Szybkość ładowania smartfona czy innego urządzenia mobilnego zależy od dwóch czynników – mocy ładowarki oraz pojemności wbudowanego akumulatora. Obecnie coraz częściej standardem są baterie o pojemności przynajmniej 4000, a nierzadko nawet 5000 mAh. To znacznie więcej niż jeszcze kilka lat temu, dlatego szybkie ładowanie jest niezbędne, żeby smartfon został naładowany w rozsądnym czasie, np. ok. 90 minut. Przy wykorzystaniu standardowej ładowarki USB o mocy 5 W czas ładowania wynosiłby nawet kilka godzin.

Wybierając ładowarkę odpowiednią do posiadanych urządzeń mobilnych, powinniśmy zwrócić uwagę na jej kompatybilność ze standardami szybkiego ładowania w użytkowanym sprzęcie. Ważna jest także liczba złączy USB – w niektórych modelach znajdziemy nawet 4 porty, więc z łatwością naładujemy kilka urządzeń jednocześnie. Należy jednak pamiętać, że jednoczesne ładowanie kilku urządzeń może ograniczyć działanie funkcji szybkiego ładowania. Ważna jest także ochrona urządzeń, którą zapewnia wielostopniowy system zabezpieczeń, obejmujący ochronę przed zwarciem, przepięciem i przegrzaniem. Właśnie z tego względu warto wybierać produkty renomowanych producentów oraz pochodzące z autoryzowanej dystrybucji. Coraz popularniejsze są ładowarki o dużej mocy korzystające z technologii GaN. Pozwala ona konstruować kompaktowe zasilacze o dużej mocy, nawet ponad 100 W. To znakomite rozwiązanie dla każdego, kto jednocześnie chciałby zasilić dużą mocą kilka urządzeń, np. telefon, tablet, a nawet laptop.

Akcesoria-do-urzadzen-mobilnych-3

SILICON POWER QS58; CREATIVE 140W GaN Charger

Zasilanie w terenie

Coraz więcej urządzeń zasilamy za pomocą złącza USB-C, dlatego rośnie popularność powerbanków, przy których pomocy możemy podładować sprzęt w terenie. Oprócz takich cech jak solidność obudowy w pierwszej kolejności należy zwracać uwagę na pojemność wbudowanego akumulatora, moc ładowania i liczbę dostępnych portów USB. Warto zdecydować się na powerbank z przynajmniej dwoma gniazdami USB, w tym jednym typu C. Dzięki temu można ładować np. dwa urządzenia jednocześnie. Im większa jest pojemność akumulatora, tym więcej razy będziemy mogli naładować sprzęt. Obecnie kompromisem między rozmiarami a dużą pojemnością są powerbanki o pojemności od 10 do 20 tys. mAh. Moc ładowania może wynosić nawet 100 W. Powerbanki oferujące taką wydajność są dobrym wyborem, jeśli mają zasilać np. komputery przenośne. W przypadku telefonów czy tabletów dobrym wyborem będą modele oferujące moc już ok. 18 W oraz kompatybilne ze standardem USB Power Delivery.

Akcesoria-do-urzadzen-mobilnych-5

CREATIVE Zen Air Dot; SAMSUNG Galaxy Buds FE

Stacja dokująca

Obecnie w nowoczesnych smartfonach standardem jest stosowanie portu USB-C. Jego zaletami są uniwersalność oraz możliwość przesyłu nie tylko danych, ale i sygnału AV. Niektóre smartfony są wyposażone w tryb pulpitu, który pozwala na korzystanie z nich niemal jak z tradycyjnego komputera. Funkcja ta jest dostępna w niektórych telefonach Samsunga (tzw. tryb Dex) czy firmy Huawei. Żeby wykorzystać ich pełnię możliwości, warto dokupić tzw. stację dokującą. Jest ona podłączana do portu USB-C telefonu i wyposażona w replikator złączy, np. HDMI lub Display-Port do podłączenia wyświetlaczy albo USB do klawiatury, myszy, nośników pamięci oraz innych akcesoriów. Zaletą stacji dokującej jest to, że może również zasilać smartfon, dzięki czemu nie trzeba obawiać się o jego rozładowanie. Wybierając odpowiedni model, warto zwrócić uwagę na moc ładowania, liczbę i typ dostępnych gniazd oraz maksymalną rozdzielczość i częstotliwość odświeżania obrazu obsługiwaną przez wyjście wideo.

Akcesoria-do-urzadzen-mobilnych-7

CREATIVE Muvo Go; SAMSUNG EP-TA220

Karty pamięci

Dodatkowe złącze kart pamięci, najczęściej microSD, wciąż występuje w niektórych telefonach i tabletach. Przy jego pomocy możemy znacząco zwiększyć ilość pamięci w urządzeniu, nawet o dodatkowe 512 GB. Jednak to niejedyne cechy, którymi powinniśmy się sugerować przy wyborze karty. Istotne są również szybkość zapisu i odczytu danych, zwłaszcza przy przechowywaniu wideo i zdjęć, oraz liczba operacji wejścia/ wyjścia na sekundę (IOPS), określana przez skalę App Performance Class. Szybkość zapisu jest określana w klasach wydajności, gdzie jedna klasa to 1 MB/s. Klient spotka się z kartami klasy 2, 4, 6 i 10. Oznaczenie to jest stosowane w starszych, mniej zaawansowanych kartach. Jeśli potrzebujemy większej szybkości, należy zwrócić uwagę na typ magistrali oraz jej klasę. Występują trzy rodzaje magistrali Ultra High Speed – UHS-I, UHS-II oraz UHS-III. Ich maksymalna przepustowość to odpowiednio: 104, 312 oraz 624 MB/s. Obok magistrali występują oznaczenia U1 oraz U3, które gwarantują szybkość zapisu karty wynoszącą przynajmniej 10 lub 30 MB/s. War to decydować się na karty oferujące szybkość zapisu i odczytu na poziomie przynajmniej 80 MB/s. Im większa jest ich szybkość, tym płynniej będzie pracować urządzenie, a Ty nie będziesz irytował się np. doczytywaniem plików.

Akcesoria-do-urzadzen-mobilnych-9

SILICON POWER MS70; SILICON POWER Superior microSDXC (A2)

Dysk do telefonu lub tabletu

Obecnie powszechnie wykorzystywanym standardem komunikacyjnym jest złącze USB-C, służące do ładownia urządzeń, a także transmisji danych. Coraz częściej jednak zarówno tablety, jak i telefony nie mają możliwości rozbudowy pamięci za pomocą kart. Wynika to m.in. ze stosowania wydajnych modułów UFS, które są wielokrotnie szybsze nawet od najlepszych kart microSD. Jednak dzięki złączu USB-C do telefonów czy tabletów możemy podłączać takie nośniki jak szybkie pendrive’y czy wydajne dyski SSD. To coraz popularniejsze rozwiązanie ma wiele zalet. Przede wszystkim możemy wykonywać kopie zapasowe danych z telefonu czy tabletu. To bardzo popularne w branży kreatywnej. Fotografowie czy montażyści przesyłają bezprzewodowo pliki z kamer czy aparatów np. na tablet, na którym dokonują ich wstępnej obróbki. Następnie materiały można skopiować na dysk lub pendrive, aby wykonać ich kopię zapasową. Oprócz tego aparaty i kamery coraz częściej mają możliwość bezpośredniego nagrywania materiałów na dysk SSD. Następnie nośnik można podłączyć do tabletu i pracować bezpośrednio na plikach.

Akcesoria-do-urzadzen-mobilnych-11

SILICON POWER Boost Charger QM25; SILICON POWER DS72

Mobilne audio

Dziś powszechnie korzystamy na naszych telefonach i tabletach z serwisów s treamingowych z muzyką i filmami, dlatego odpowiednie słuchawki czy głośnik to niezbędne wyposażenie. Jeszcze kilka lat temu słuchawki były stałym elementem zestawu. Dziś jednak rzadko znajdziemy je w pudełku. Oprócz tego coraz częściej smartfony i tablety są pozbawione złącza jack 3,5 mm, co wymusza stosowanie przejściówki, jeśli chcemy korzystać z transmisji przewodowej, lub użycia transmisji przez Bluetooth. Zdecydowanie najlepszym kompanem telefonu będą bezprzewodowe słuchawki typu TWS, czyli true wireless – dokanałowe lub douszne dostarczane w etui ładującym. Wybór różnych modeli jest ogromny, jednak przed zakupem warto zwrócić uwagę na obecność kilku praktycznych cech. Przede wszystkim jest to czas pracy na baterii. Może on wynosić np. 6 godzin, ale oprócz tego etui jest w stanie doładować słuchawki, np. czterokrotnie. Warto zdecydować się na model z funkcją trybu gry, który gwarantuje niewielkie opóźnienia podczas transmisji dźwięku. Jest on więc idealnie zsynchronizowany z obrazem. W przypadku słuchawek mobilnych bez wątpienia przydatną funkcją jest aktywna redukcja szumów, która izoluje nas od dźwięków otoczenia. Wybór głośników Bluetooth do telefonów jest ogromny. Bez trudu każdy znajdzie urządzenie idealnie odpowiadające jego wymaganiom. W przypadku mobilnego użytkowania i osób aktywnych z pewnością bardzo dobrze sprawdzą się modele ze wzmocnionymi obudowami, odpornymi na warunki użytkowania. Oczywiście, warto zwrócić uwagę na czas pracy na baterii, który powinien odpowiadać naszym potrzebom. Niektóre głośniki mają funkcję karaoke. Można do nich podłączyć mikrofon, co jest przydatne podczas np. spotkań ze znajomymi. Również w takich warunkach sprawdzi się funkcja łączenia głośników, np. w pary, dzięki czemu możemy skutecznie nagłośnić większe przestrzenie.

2023-10-27
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket