Domowe i zewnętrzne grzejniki promiennikowe

Domowe i zewnętrzne

W sezonie grzewczym szukamy różnych sposobów na dogrzanie pomieszczeń, a także tarasów czy balkonów, abyśmy mogli jeszcze więcej czasu spędzić na świeżym powietrzu. W takich warunkach komfort termiczny mogą zapewnić ogrzewacze promiennikowe. (Fot. Adler)

Na rynku znajdziemy wiele różnych modeli o odmiennej konstrukcji, przeznaczonych zarówno do użytku wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Dodatkowo dostępne są promienniki stojące i wiszące, o formie panelowej, okrągłej lub kolumnowej. Taka różnorodność sprawia, że bez trudu znajdziemy model, który najlepiej pasuje do konkretnego zastosowania.

Jak działa promiennik?

Bardzo dobrym rozwiązaniem są promienniki, które wytwarzają ciepło odpowiadające właściwościom Słońca. Swoje właściwości zawdzięczają promieniowaniu, a nie konwekcji ciepła w wyniku ogrzewania powietrza. Ogrzewacz promiennikowy wytwarza przyjemne i naturalne ciepło. Ponieważ energia promieniowania przekształca się w ciepło wyłącznie w momencie zetknięcia z ciałem stałym, ogrzewa ściany, ludzi, zwierzęta, a nie ogrzewa powietrza. Promienniki są przydatne wszędzie tam, gdzie potrzebny jest szybki efekt cieplny i gdzie nie ma stałych źródeł ciepła. Ciepło, które promieniuje, trafia bezpośrednio w tym kierunku, w który skierowany jest grzejnik, dlatego nie jest w stanie podnieść temperatury w całym pomieszczeniu. Technikę ogrzewania promiennikowego można wykorzystać zarówno wewnątrz mieszkań, jak i na zewnątrz.

Domowe-i-zewnetrzne-grzejniki-promiennikowe-3

RAVANSON OT-1500LED; YATO YT-99501; RAVANSON OT-1500B

Właściwości promieniowania

Podczerwień (infra red) to promieniowanie elektromagnetyczne o długości fal od 780 nm do 1 mm. Nazwa powstała nie względu na kolor światła, ale ze względu na umiejscowienie fal za kolorem czerwonym w zakresie światła widzialnego. Od długości fali zależeć będzie głębokość wnikania, czyli jak głęboko nagrzeje się organizm, podłoga, ściana, które będą ogrzewać powietrze. Ponad 90 proc. pobieranej energii elektrycznej jest oddawana w postaci ciepła (bardzo duża sprawność), a 10 proc. w postaci światła. Są też promienniki, które tylko grzeją (ceramiczne). Jak działa podczerwień w przyrodzie, można sprawdzić w mroźny, słoneczny dzień. Mimo że powietrze ma temperaturę poniżej zera, to Słońce sprawia, że odczuwamy znacznie wyższą temperaturę. W cieniu poczujemy temperaturę otoczenia.

Skóra ludzka pochłania 70 proc. promieniowania podczerwonego, 30 proc. jest odbijane. Ludzie odczuwają wtedy ciepło, zwiększa się ukrwienie skóry i krążenie krwi. Promieniowanie podczerwone łagodzi bóle stawów i mięśni, likwiduje stany zapalane, jest wykorzystywane w fizykoterapii. Nie ogrzewając powietrza, nie powoduje ruchu cząsteczek kurzu, więc jest korzystne dla alergików.

Domowe-i-zewnetrzne-grzejniki-promiennikowe-5

Gdy przestrzeń jest nieduża, warto rozważyć wybór sufitowego promiennika ciepła. (Fot. Trotec)

Typy grzejników

Domowe grzejniki promiennikowe działają bardzo szybko. Przebywając w zimnym pomieszczeniu, odczuwany ciepło natychmiast po ich włączeniu. W wypadku grzejników konwekcyjnych ciepłe powietrze przemieszcza się ku górze. Promiennik zawieszony przy suficie i skierowany pod kątem 45° będzie ogrzewał podłogę i miejsca tam, gdzie przebywamy. W domu promieniowanie podczerwone grzeje ludzi, zwierzęta, ściany i meble, a nieznacznie powietrze, które nie traci wilgoci. Dlatego też ciepło emitowane przez urządzenie dociera prawie bez żadnych strat do konkretnego miejsca. Zakumulowane ciepło w ścianach pomieszczenia jest znacznie dłużej oddawane do otoczenia. Eliminuje się problem wilgoci w murach i zapobiega rozwojowi grzybów. Promienniki zewnętrzne to urządzenia, które bardzo dobrze sprawdzają się na otwartych powierzchniach, werandach, w ogródkach restauracyjnych, na straganach, w pawilonach handlowych, domkach letniskowych, w obiektach przemysłowych, na stanowiskach pracy i w innych pomieszczeniach. Komfort cieplny uzyskiwany jest przy znacznie niższej temperaturze otoczenia niż w wypadku innych ogrzewaczy. Temperatura ogrzewania spada w miarę oddalania się od grzejnika.

Domowe-i-zewnetrzne-grzejniki-promiennikowe-7

ACTIVEJET APH-1520S; RAVANSON OT-1500S; CAMRY CR 7737

Rodzaje grzałek

W grzejnikach są wykorzystywane grzałki emitujące fale podczerwieni o różnej długości i natężeniu promieniowania oraz właściwościach fizycznych. Konsument ma do wyboru grzejniki z grzałkami halogenowymi, ceramicznymi, kwarcowymi lub hybrydowe. Grzejniki mogą przyjmować formę panelu wieszanego na ścianie. W grzejnikach halogenowych nazwa odpowiada źródłu ciepła, jakim są kwarcowo-halogenowe emitery z włóknem wolframowym rozgrzanym do temperatury 1500 – 2200 °C, napełnione gazem szlachetnym (halogen). Promieniowaniu towarzyszy światło. Ogrzewanie działa natychmiast po włączeniu urządzenia. Grzejnik generuje promienie podczerwone, które nagrzewają przedmioty (i to one oddają ciepło do pomieszczenia). Zasięg grzejników halogenowych nie jest zbyt duży i przeważnie wynosi do 10 m. Dzięki odbłyśnikowi ciepło trafia bezpośrednio w tym kierunku, w który skierowany jest grzejnik, dlatego nie jest w stanie zwiększyć temperatury w całym pomieszczeniu. Z tej przyczyny grzejniki halogenowe, choć wytwarzają ciepło błyskawicznie, najlepiej nadają się do dogrzewania punktowego, np. kiedy użytkownik przebywa w określonym miejscu, np. na kanapie, ogląda telewizję czy pracuje przy biurku. Trwałość tych elementów wynosi ok. 5000 – 8000 godzin.

Większą trwałość – do 10 000 godzin pracy mają promienniki karbonowe (włókno węglowe umieszczone w rurze kwarcowej), znane z wydajnego wytwarzania ciepła. Przyjemne ciepło jest odczuwane natychmiast po włączeniu, bez fazy rozgrzewania i jeszcze przed pojawieniem się czerwonego zabarwienia.

Domowe-i-zewnetrzne-grzejniki-promiennikowe-9

Stojący ogrzewacz promiennikowy może być doskonałym wyborem np. na taras. (Fot. Camry)

Odpowiednia moc promiennika

Aby stworzyć komfortowe warunki cieplne w pomieszczeniu, trzeba ogrzać ściany do temperatury min. 18 °C i powietrze do 20 – 24 °C. Moc grzejnika jest zależna od kubatury pokoju i izolacji cieplnej budynku.

Przyjmuje się, że w dobrze zaizolowanym, energooszczędnym budynku mieszkalnym o typowej wysokości pokoju 2,8 m zapotrzebowanie wynosi 85 – 100 W/m2, aby uzyskać temperaturę ok. 20 °C. Oznacza to, że w pomieszczeniu o powierzchni 20 m2 należy zamontować grzejnik o mocy 1700 – 2000 W. Jeżeli chcemy uzyskać temperaturę ok. 20 °C w nieocieplonych i słabo zaizolowanych pomieszczeniach, zapotrzebowanie wzrasta do 150 – 200 W/m2. Z punktu widzenia doboru optymalnej ceny do jakości w przeciętnym mieszkaniu najlepsze będą grzejniki konwektorowe lub olejowe, natomiast w półotwartych lub często narażonych na szybką utratę ciepła pomieszczeniach (sklepy, restauracje, magazyny) najlepsze będą grzejniki promiennikowe. Typowa moc grzejników wynosi od 1 do 3 kW. Grzałka może być podzielona na dwie lub trzy sekcje, co umożliwia szybkie zwiększenie lub zmniejszenie mocy. Nie należy ustawiać żadnych przeszkód (meble, grube zasłony) w odległości mniejszej niż 50 cm przed urządzeniem, gdyż zasłonięte grzejniki to 50 proc. straconego ciepła. Gdy wybieramy grzejnik do łazienki, chcemy, żeby temperatura wynosiła ok. 25 °C, a obudowa musi mieć ochronę przed bryzgami wodnymi (IP34).

Domowe-i-zewnetrzne-grzejniki-promiennikowe-11

RAVANSON QH-01; ADLER AD 7709; RAVANSON HH-01; YATO YT-99520

Przydatne funkcje

Niezależnie od konstrukcji grzejniki mają wspólne cechy użytkowe. Regulacja temperatury może być płynna lub skokowa, zmieniana na dzień czy w nocy. W droższych modelach jest termostat, utrzymujący temperaturę grzejnika o ustalonej wartości. Dokładność termostatu wynosi 2 – 3 °C. W grzejnikach są też montowane wyłączniki termiczne, chroniące urządzenie przed przegrzaniem. Ważna jest też funkcja wyłączenia zasilania w momencie przewrócenia grzejnika. W wyborze funkcji pomocny może być wyświetlacz LCD. Przydatny jest timer, który włączy i wyłączy grzejnik o określonej godzinie. Warto zwrócić uwagę na regulowany kąt nachylenia grzałki (np. 45°), który zmienia kierunek promieniowania, czyli miejsce grzania. W transporcie pomocny będzie uchwyt, a w typowo podłogowych grzejnikach kółka.

Pilot umożliwia sterowanie funkcjami grzejnika z fotela. W domkach letniskowych przydatne będą grzejniki z Wi-Fi – za pomocą aplikacji na smartfonie będzie można zdalnie obsługiwać urządzenie, ustawiać temperaturę czy timer włączający grzejnik przed przyjazdem użytkownika, żeby nagrzać pomieszczenie. Aplikacja umożliwia zarządzanie nawet kilkoma grzejnikami, a niektóre mają również możliwość kontroli innych urządzeń smart home. Może także prezentować zużycie energii, co łatwi kontrolę kosztów ogrzewania. Zaletą grzejników promiennikowych są małe koszty eksploatacji, mniejsze nawet o 65 proc. w stosunku do ogrzewania tradycyjnego.

Mobilne ogrzewanie – Mesko MS 7710

Kompaktowy grzejnik kwarcowy Mesko MS 7710 o mocy 800 W to niewielkie, ale bardzo wydajne urządzenie, dzięki któremu szybko zwiększymy temperaturę w pomieszczeniu. Grzejnik ma dwie lampy kwarcowe (o mocy 400 W każda), które mogą działać jednocześnie, oprócz tego możemy zdecydować o uruchomieniu tylko jednej z nich, jeśli nie ma potrzeby grzania z maksymalną mocą. Doskonale sprawdza się w chłodnych okresach poza sezonem grzewczym a także w miejscach stale niedogrzanych, do których dochodzi za mało ciepła z innych źródeł. Dla bezpieczeństwa grzejnik wyposażono w automatyczny system przerywający pracę w razie przewrócenia urządzenia (na przykład w wyniku potrącenia przez psa czy dziecko).  

Mobilne ogrzewanie

Ogrzewanie z aplikacją – Concept QH4100

Ceramiczny grzejnik ścienny Concept QH4100 w czarnym kolorze ma szklany panel, co dodaje mu atrakcyjności. Nadaje się do ogrzewania pomieszczeń o powierzchni do 20 m2. Dzięki stopniowi ochrony IP22 jest odporny na wilgoć, więc można go używać również w łazience. Do wyboru są 2 poziomy mocy grzania, ma też funkcję wentylatora i regulowaną oscylację żaluzji dla wydajnej dystrybucji ciepła. Wyposażony jest w nowoczesny wyświetlacz LED ze wskaźnikiem temperatury oraz pilotem do wygodnego sterowania. Aby zapewnić bezpieczną pracę, zastosowano w nim zabezpieczenie przed przegrzaniem. Grzejnik jest wyposażony w praktyczny tygodniowy i ekonomiczny 24-godzinny programator. Z jego pomocą możemy ustawić żądany czas pracy na każdy dzień, w tym temperaturę. Jeśli aktywujemy funkcję otwartego okna, urządzenie wyłącza się automatycznie, gdy temperatura gwałtownie spada, oszczędzając w ten sposób zużycie energii. Atutem jest także możliwość sterowania za pomocą praktycznej aplikacji Concept Home.

Ogrzewanie z aplikacją
2023-10-25
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket