Domowe-oczyszczacze-powietrza-2-20

Opcja kontroli oczyszczacza za pomocą aplikacji mobilnej to wygodne rozwiązanie, które jest rynkowym standardem. (Fot. Haus & Luft)

Sterylizacja promieniowaniem UV-C

W walce z mikroorganizmami jest też skuteczne promieniowanie ultrafioletowe (UV – UltraViolet, czyli nadfioletowe), które zawiera fale elektromagnetyczne z zakresu długości od 100 do 400 nm. Szczególne właściwości wykazuje promieniowanie UV-C w zakresie fal o długości 220 – 280 nm. Maksimum skuteczności występuje przy 253,7 nm. Ważne jest natężenie promieniowania UV-C. Jego właściwości dezynfekcyjne znane są od dawna, stosowane jest w szpitalach czy zakładach przetwórstwa spożywczego. W oczyszczaczach powietrza są stosowane lampy LED. Skażone powietrze zasysane jest przez wentylator do wnętrza urządzenia, do komory z LED, gdzie przepływające powietrze poddane zostaje promieniowaniu UV-C i następnie wydostaje się na zewnątrz oczyszczone mikrobiologicznie.

Domowe-oczyszczacze-powietrza-2-23

SHARP UA-PE30E-WB; SAMSUNG AX32BG3100GGEU; RAVANSON AP-70W-PM

Usuwanie smogu i alergenów

Zanieczyszczenia smogowe są przede wszystkim usuwane za pomocą filtracji wieloetapowej mechanicznej. Są one wykrywane za pomocą czujników montowanych w oczyszczaczu. W oczyszczaczach najważniejsza jest informacja o poziomie pyłów PM2,5 w mieszkaniu. Czujnik jakości powietrza mierzy poziom zanieczyszczenia. Wartość może być podawana liczbowo i graficznie lub tylko graficznie. Sensor wykrywa drobne cząsteczki zanieczyszczeń, a urządzenie przetwarza zebrane dane, żeby automatycznie ustalić szybkość oczyszczania. Ponadto czujnik na bieżąco informuje o jakości powietrza dzięki 4-stopniowemu wskaźnikowi kolorów. Oczyszczacz może mieć dwa tryby wyświetlania zanieczyszczeń: indeks alergenów lub indeks cząsteczek PM2,5, który wskazuje bieżące s tężenie cząsteczek PM2,5 w pomieszczeniu. W droższych oczyszczaczach czujniki gazowe informują o TVOC – lotnych związkach organicznych.

Domowe-oczyszczacze-powietrza-2-25

Filtry w oczyszczaczach należy regularnie wymieniać, zgodnie z zaleceniami producenta. (Fot. Zelmer)

Kontrola wydajności oczyszczania

Oczyszczanie powietrza może być realizowane z różną szybkością wentylatora, który zasysa powietrze do oczyszczacza. Im jest większa, tym więcej powietrza w jednostce czasu zostanie oczyszczone. Przy pomocy panelu obsługowego można ustalać tryby pracy urządzenia. W trybie automatycznym szybkość wentylatora jest zależna od stężenia cząstek PM2,5, żeby jak najszybciej przefiltrować powietrze. Na ogół oczyszczacze mogą pracować na dwóch lub trzech prędkościach: wysokiej, średniej i niskiej, nazywanej przez niektórych producentów trybem cichym lub sleep. Modele bardziej zaawansowane mają najczęściej więcej poziomów pracy – do pięciu. W trybie automatycznym filtrowanie powietrza następuje, kiedy czujniki wykryją zbyt wysoki poziom zanieczyszczeń. Szybkość wentylatora ma wpływ na głośność urządzenia, która się zmienia. Przy najmniejszej wartości sen będzie niezakłócony, a płuca będą oddychać świeżym powietrzem. Oprócz opcji sterowania intensywnością nadmuchu w oczyszczaczu może być dostępna regulacja kierunku nawiewu. Rozwiązanie to polega na tym, że oczyszczone powietrze jest wydmuchiwane w wybraną przez użytkownika stronę. W zależności od rodzaju i zaawansowania modelu odbywa się to manualnie lub przy pomocy pilota.

Domowe-oczyszczacze-powietrza-2-27

SHARP UA-HG60E-L; HAUS & LUFT HL-OP-11/WiFi; BELDRAY EH3349

Sterowanie oczyszczaczem

Każdy oczyszczacz powietrza wyposażony jest w panel sterujący, który pozwala na kontrolę funkcji oraz parametrów pracy. Za jego pomocą możemy np. włączyć tryb automatyczny, nocny czy ustawić timer. W wybranych modelach znajduje się wskaźnik diodowy lub wyświetlacz. Wskazują one aktualny stan powietrza w pomieszczeniu. Sterowanie na odległość możliwe jest dzięki pilotowi, jednak jego funkcje coraz częściej przejmuje aplikacja na telefon, która jest znacznie praktyczniejszym rozwiązaniem. Przede wszystkim umożliwia ona kontrolę urządzenia z praktycznie dowolnego miejsca, wystarczy, że oczyszczacz jest podłączony do domowej sieci Wi-Fi. Dzięki temu możemy zdalnie uruchomić sprzęt, będąc w innym pomieszczeniu lub poza domem. W aplikacji jest także wyświetlana na bieżąco informacja o aktualnym stanie powietrza w pomieszczeniu. W razie jego pogorszenia możemy włączyć urządzenie lub zwiększyć intensywność pracy. Timer czy tryb nocny to funkcje, które również włączymy bez problemu za pomocą aplikacji. W niektórych modelach dostępne są również tryby harmonogramów, czyli opcja ustalenia, w które dni i o jakich godzinach ma pracować urządzenie. Oprócz tego aplikacja może raportować o stanie filtrów i poinformować, gdy zachodzi konieczność ich wymiany. Z kolei powiadomienie przypomni o konieczności uzupełnienia zbiornika na wodę, jeśli oczyszczacz ma również funkcję nawilżacza.

Domowe-oczyszczacze-powietrza-2-29

SAMSUNG AX47R9080SS; CONCEPT CA1030 Perfect Air; SHARP UA-HD50E-L

Certyfikaty i atesty

Praktycznie wszystkie oczyszczacze powietrza na rynku promowane są jako skuteczne przeciwko najbardziej dokuczliwym patogenom znajdującym się w powietrzu: alergenom, wirusom, bakteriom, grzybom etc. Wybierając zatem odpowiednie urządzenie, sprawdzajmy, jakimi certyfikatami dysponują producenci. Renomowanych producentów stać na przeprowadzenie kosztownych badań. Zgodnie z polskim prawem oczyszczacz powinien mieć certyfikat Państwowego Zakładu Higieny (PZH). Każdy klient ma prawo zapytać o taki atest przed zakupem, a jeśli urządzenie go nie ma, może to zgłosić do PZH. Najbardziej znane certyfikaty to:

  • PZH (Państwowy Zakład Higieny) – zajmuje się działalnością naukowo-badawczą; produkty z jego atestem są gwarancją bezpieczeństwa zdrowotnego.
  • BAF (The British Allergy Foundation) – to czołowa brytyjska organizacja medyczna non- -profit wspierająca i edukująca alergików oraz osoby z nietolerancją pokarmową.
  • T ÜV Rheinland Polska – polski oddział niemieckiego oddziału certyfikacji, zdobył pozycję eksperta w dziedzinie certyfikacji na krajowym rynku.
  • PTA (Polskie Towarzystwo Alergologiczne) – wydaje rekomendacje produktowe.
  • ECARF (European Centre for Allergy Research Foundation) – Fundacja Europejskiego Centrum Alergii.
  • EPA (United States Enviromental Protection Agency) – Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska.

2023-10-05
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket