ELECTRO-SYSTEM , REMONDIS

Wybór wiarygodnej organizacji jest najważniejszy [promocja]

Wybór wiarygodnej organizacji jest najważniejszy

Przyjęty w dyrektywie WEEE oraz polskiej ustawie o ZSEE sposób obliczania minimalnego poziomu zbiórki elektroodpadów wymaga od producentów i importerów nowych rozwiązań w zakresie zbierania coraz większych mas zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

(fot. dr Robert Wawrzonek Prezes Zarządu ELECTRO-SYSTEM Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A.)

W uproszczeniu minimalny poziom zbierania w poszczególnych grupach to 65 proc. średniorocznej masy wprowadzanej przez wprowadzającego w ostatnich trzech latach. I właśnie ta średnia w ostatnich latach rosła, w dużej mierze za sprawą lawinowego wprowadzania paneli fotowoltaicznych, ale także w wyniku pandemii, która napędziła sprzedaż, a więc i wprowadzenie na rynek, nowych urządzeń.

Jak do tego doszło?

Przede wszystkim nie jechaliśmy na wakacje, więc był to dobry czas, żeby zaoszczędzone środki przeznaczyć na remont kuchni czy łazienki. A to wiązało się z zakupem nowych urządzeń: lodówek, pralek, zmywarek, a także drobnego AGD, podobnie jak konieczność pracy zdalnej, wymagająca choćby komputerów i monitorów. Niestety, przyjęty model obliczania minimalnego poziomu zbierania ZSEE zawiera logiczny błąd, niezwykle niebezpieczny dla stabilności systemu w przypadku gwałtownego spadku ilości wprowadzanego na rynek sprzętu.

Obowiązki a opłaty produktowe

Trzeba przypomnieć bowiem, że przepisy przewidują dla wprowadzających nowy sprzęt na polski rynek dotkliwe sankcje za brak osiągniecia wymaganego poziomu zbierania. Opłata produktowa to 1800 zł za każdą nieuzbieraną tonę. I może nie brzmi to aż tak złowrogo, ale to milion osiemset tysięcy złotych za brak zbiórki „tylko” tysiąca ton! Nie brakuje tymczasem na polskim rynku wprowadzających, którzy mają obowiązki na poziomie kilkunastu czy wręcz kilkudziesięciu tysięcy ton. Obowiązki organizacji odzysku to już z kolei poziomy zbierania kilkudziesięciu tysięcy ton. Łatwo zatem oszacować, jak gigantyczne ryzyko finansowe związane jest z niewykonaniem obowiązków w zakresie osiągnięcia minimalnych poziomów zbierania. W tym aspekcie warto podkreślić, jak ważny jest wybór oferty organizacji – nie tylko najtańszej na rynku, ale także bezpiecznej pod względem ryzyka związanego z opłatą produktową.

Wybor-wiarygodnej-organizacji-jest-najwazniejszy-2

Postaw na sprawdzonego partnera w ZSEE

Organizacja odzysku ELECTRO-SYSTEM, należąca do Grupy RETHMANN, jednego z największych podmiotów działających na rynku globalnym w obszarze usług środowiskowych, z obrotem rocznym na poziomie blisko 25 mld euro, z pewnością w tym aspekcie jest najlepszym możliwym wyborem w Polsce. W naszej grupie w Polsce posiadamy kilkadziesiąt lokalizacji spółek REMONDIS, w których prowadzimy zbieranie ZSEE a także zakłady przetwarzania elektroodpadów o łącznych pozwoleniach na przetwarzanie 70 tys. ton elektroodpadów w roku. W Europie REMONDIS Electrorecycling jest liderem w zakresie przetwarzania ZSEE. Dysponujemy największą siecią zakładów przetwarzania elektrośmieci. Obecnie to 10 lokalizacji w Polsce, Niemczech, Austrii, Francji, Holandii oraz Belgii. ELECTRO-SYSTEM i REMONDIS Electrorecycling to wiarygodny i pewny partner zarówno dla wprowadzających sprzęt, jak i zbierających elektroodpady, nie tylko na poziomie Polski, ale też Europy.

Edukacja ważną częścią działań

Jednym z podstawowych zadań organizacji odzysku jest także edukacja ekologiczna w zakresie prawidłowego postępowania z elektroodpadami. Jako jedna z trzech największych organizacji odzysku na polskim rynku prowadzimy takie działania w imieniu blisko 1000 firm wprowadzających na polski rynek nowe urządzenia oraz baterie i akumulatory. Zgodnie z naszymi założeniami, wydając wymagane przepisami środki finansowe, chcemy uzyskać jak najlepszy efekt ekologiczny. Musi być ciekawie, nieszablonowo i skutecznie. Nasze największe projekty to Eco Studio ELECTRO-SYSTEM, eko-PROFIT–REcycling, to się opłaca!, DECYDUJESZ.pl oraz Cycling-Recycling. Prowadzimy także akcje edukacyjne we współpracy z producentami i dystrybutorami sprzętu. Dzięki wspólnemu wysiłkowi osiągamy doskonałe rezultaty i przyczyniamy się do wzrostu świadomości pracowników i klientów tych firm. Nasze działania w tym obszarze zawsze będą wyróżniały się innowacyjnością, pomysłowością i dbałością o to, żeby każda złotówka wydana na nie była wydana skutecznie i przyniosła oczekiwany efekt środowiskowy.

2023-10-06
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket