GRUPA KINGFISHER

Podsumowała I półrocze finansowe 2023/24

Podsumowała

Sprzedaż całkowita grupy Kingfisher nieznacznie przewyższyła oczekiwania i wyniosła 6,9 mld GBP, notując spadek o 2,2 proc. w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku obrotowego. Skorygowany zysk przed opodatkowaniem wyniósł 336 mln GBP, co oznacza spadek o 29 proc. rdr.

Pomimo wyzwań makroekonomicznych na różnych rynkach i niesprzyjającej w sezonie pogody grupa zanotowała poprawę sprzedaży w drugim kwartale tego roku. Pierwsze półrocze minęło pod znakiem pozytywnych wyników sprzedaży w Wielkiej Brytanii i Irlandii, stabilnej sytuacji w Castorama Francja i nieco słabszej w Brico Dépôt, a także niesprzyjającej handlowi sytuacji rynkowej w Polsce.

W I półroczu grupa z powodzeniem kontynuowała realizację wyznaczonych w ramach strategii „Powered by Kingfisher” priorytetów, tj. m.in. inwestycje w marketplace, dane i ofertę dla klientów profesjonalistów i Screwfix. Sprzedaż e-commerce wzrosła o 7 proc., głównie dzięki stale usprawnianej szybkości obsługi i szerokiej ofercie oraz sukcesom platform marketplace. Chcąc zapewnić najlepsze doświadczenia klientom, Kingfisher koncentrował się na konstruowaniu rozwiązań opartych na analityce danych oraz wykorzystujących najnowsze możliwości sztucznej inteligencji. Stabilną sprzedaż odnotowano w głównych kategoriach projektowych, a jej wyniki wskazują na poprawiający się trend w tym okresie.

Grupa stale rozwija ofertę dla klientów profesjonalistów przez dostosowany do nich asortyment, usługi i ekspercką wiedzę oraz strefy „PRO”, które wkrótce zostaną udostępnione klientom w blisko 30 lokalizacjach we Francji i Polsce.

W minionym półroczu grupa kontynuowała ekspansję, otwierając m.in. 9 sklepów Screwfix we Francji – kolejne otwarcia planowane są jeszcze do końca tego roku. Dodatkowo podjęto decyzję o wejściu w kolejny etap międzynarodowej ekspansji i uruchomieniu Screwfix jako sprzedawcy internetowego aż w 20 krajach europejskich.

Otoczenie handlowe w Wielkiej Brytanii i Irlandii nadal wykazuje pozytywną dynamikę. Jednakże, chcąc lepiej odzwierciedlić wyniki w I półroczu i sytuację na poszczególnych rynkach oraz konieczność odpowiedniego zarządzania kosztami, Kingfisher zaktualizował prognozę zysku na ten rok do ok. 590 mln GBP.

Podsumowala-I-pOLrocze-finansowe-2023-24-2
2023-09-29
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket