Odkurzacze z funkcją prania

Odkurzacze

Standardowe odkurzacze codziennie pomagają nam w domowych porządkach. Są jednak zabrudzenia, z którymi nie poradzą sobie nawet one. Wszelkie plamy na dywanach, wykładzinach czy meblach tapicerowanych nie znikną wskutek odkurzania, chyba że skorzystamy z urządzenia z funkcją prania. (Fot. Thomas)

Tego typu wielofunkcyjne odkurzacze to doskonały wybór dla osób, które chcą kompleksowo zadbać o czystość w domu. W zestawie oprócz standardowych akcesoriów znajdziemy niezbędne ssawki i pozostałe wyposażenie umożliwiające pranie, a także zazwyczaj testową ilość środka piorącego danego producenta. W zależności od potrzeb możemy zdecydować się na tradycyjne modele sieciowe o dużej mocy lub akumulatorowe, które oferują większą swobodę sprzątania. Odkurzacze piorące przekonują także swoją wielofunkcyjnością. Wiele modeli ma możliwość zbierania nie tylko suchych, ale i mokrych zanieczyszczeń, np. błota czy wody. Okażą się więc przydatne np. gdy „wyleje pralka”. Na rynku znajdziemy modele przeznaczone do zastosowań profesjonalnych, jak i takie, które rekomendowane są do użytku domowego.

Odkurzacze-z-funkcja-prania-1

BOSCH AquaWash&Clean BWD41700; THOMAS Twin TT Orca

Rodzaje odkurzaczy piorących

Odkurzacze z funkcją prania stale zyskują na popularności. Dlatego na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń oferujących to rozwiązanie. Konstrukcje są jednak różnorodne, żeby odpowiadały odmiennym oczekiwaniom konsumentów. Wciąż popularnym wyborem są tradycyjne odkurzacze piorące. To sprzęt, którego konstrukcja przypomina odkurzacz kubełkowy. Zajmuje sporo miejsca, ale może sprzątać mokre i suche zabrudzenia. Wyposażony jest w worek lub pojemnik na kurz. W zestawie dodatkowo znajdują się oczywiście ssawki przeznaczone do prania dywanów czy tapicerki. Urządzenia takie mogą być pozbawione systemu automatycznego zwijania kabla. Przewód zazwyczaj trzeba ręcznie nawinąć na uchwyt.

Kolejną z konstrukcji są pionowe odkurzacze piorące. Niezależnie od rodzaju, pionowe odkurzacze nigdy nie były zbyt popularne na polskim rynku. Sytuację tę zmieniają obecnie modele akumulatorowe. W przypadku odkurzaczy piorących pionowa konstrukcja ma swoje zalety. Przede wszystkim pozwala na efektywne czyszczenie dużych obszarów, np. wykładzin. Niestety, przy ich pomocy nie wyczyścimy tapicerki. Konstrukcja jest przystosowana jedynie do sprzątania podłóg.

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się odkurzacze z filtrem wodnym i funkcją prania. Wynika to oczywiście z wszechstronności. Filtracja wodna należy do najdoskonalszych metod usuwania zanieczyszczeń. Dotyczy to w szczególności drobnego alergicznego pyłu, który już na etapie zasysania do pojemnika z wodą jest nawilżany i ostatecznie opada na dno. Po sprzątaniu zanieczyszczenia można po prostu wylać do kanalizacji. Dodatkowo odkurzanie z filtrem wodnym sprawia, że powietrze jest przyjemnie nawilżone i higienicznie czyste. Metoda ta ma swoich zwolenników zwłaszcza wśród alergików, rodzin z małymi dziećmi czy wśród posiadaczy zwierząt domowych. Funkcja prania w przypadku tych urządzeń stanowi funkcjonalny dodatek. Dzięki niej jeszcze bardziej kompleksowo możemy zadbać o czystość w domu.

Ostatnia z propozycji to ręczne odkurzacze piorące. Mają kompaktowe rozmiary i są przeznaczone do usuwania drobnych zanieczyszczeń. Ze względów ergonomii najlepiej sprawdzają się podczas prania mebli tapicerowanych. W przypadku dywanów i wykładzin polecamy je do punktowego usuwania zanieczyszczeń. Pranie dużych powierzchni nie jest ich domeną. To doskonały wybór, jeśli szukamy kompaktowego urządzenia do odświeżania mebli czy auta, a w domu mamy przede wszystkim twarde podłogi.

Rodzaj zasilania

Segment odkurzaczy piorących jest zdominowany przez urządzenia zasilane sieciowo. Wynika to przede wszystkim z wymagań energetycznych komponentów, które należy zasilić. Nie oznacza to jednak, że sprzęt akumulatorowy nie jest dostępny w tym segmencie. Bezprzewodowe odkurzacze piorące coraz częściej stanowią ofertę specjalizujących się w tych urządzeniach producentów. Ich wybór zalecamy wtedy, gdy swoboda pracy ma kluczowe znaczenie. Warto jednak sprawdzić, jak długo sprzęt może pracować zasilany akumulatorem i czy czas ten spełnia nasze oczekiwania. Baterie są jednak wymienne, więc w razie czego można wspomagać się zapasową.

Odkurzacze-z-funkcja-prania-5

THOMAS Aqua+ Allergy & Family; NUMATIC George GVE370 New

Budowa odkurzacza

Odkurzacze piorące wyposażone są w specjalne zbiorniki, wykonane z bardzo odpornych tworzyw, które mają chronić silnik przed zalaniem. Odpowiednio wzmocnione s ą także elementy narażone na uszkodzenie podczas wciągania większych i cięższych śmieci w przypadku modeli, które są rekomendowane również do zastosowań przemysłowych. Nawet produkty nieprofesjonalne radzą sobie z większością zanieczyszczeń. Oczywiście, mają zamontowane odpowiednie filtry powietrza (w tym HEPA), jak również bryzgoszczelne, chroniące silnik. Trzeba pamiętać, że nie ma nic groźniejszego dla „elektroniki” niż wilgoć. Atutem wielu odkurzaczy piorących są dodatkowe możliwości – niektóre urządzenia mogą być użytkowane jako odkurzacz uniwersalny po usunięciu zbiorników na wodę. Część jest także przystosowana do usuwania mokrych zanieczyszczeń, producenci mogą określać tę funkcję jako wet & dry.

Pranie i odkurzanie

Przyjrzyjmy się, w jaki sposób działa funkcja prania w odkurzaczach. Dokładne przygotowanie urządzenia może się różnić w zależności od posiadanego sprzętu, jednak podstawowe założenia są podobne w większości modeli. Przede wszystkim odkurzacz jest wyposażony w zbiornik na czystą wodę, który należy napełnić jej roztworem z detergentem. Proporcje dawkowania środka ustala jego producent i może również zalecać użycie środka zapobiegającego powstawaniu piany. Do pompy służącej do spryskiwania pod ciśnieniem należy podłączyć przewód natryskowy, przez który będzie płynąć roztwór czyszczący. Najczęściej jest on montowany wzdłuż węża i rury odkurzacza, aż do dźwigni natryskowej. Następnie należy połączyć z systemem wybraną ssawkę, np. do prania dywanów czy tapicerki. W trakcie czyszczenia należy nacisnąć dźwignię, aby spryskać czyszczoną powierzchnię roztworem, i przesuwać po niej ssawką w przód i tył. Producenci stosują ssawki ekstrakcyjne, które nadają się do dogłębnego czyszczenia powierzchni z różnych materiałów, a dodatkowo odsysają roztwór piorący podczas użytkowania. Zebrany płyn trafia do zbiornika na brudną wodę. Dzięki temu roztwory nie mieszają się i wciąż pierzemy powierzchnię czystym detergentem z wodą. Warto pamiętać o tym, żeby wcześniej sprawdzić w niewidocznym miejscu, jak prany materiał reaguje na roztwór środka czyszczącego. W tym celu należy w nim zamoczyć ściereczkę i sprawdzić, czy tkanina jej nie zafarbuje. Po zakończeniu prania elementy systemu należy umyć i osuszyć.

Odkurzacze-z-funkcja-prania-9

BOSCH AquaWash&Clean BWD420HYG; THOMAS DryBox Amfibia Pet

Moc odkurzacza

Przez wiele lat o wydajności odkurzacza świadczyła jego moc. Jednak w ostatnim czasie producenci modeli tradycyjnych poczynili w tej materii bardzo duży postęp i stosowanie energooszczędnych silników nie kłóci się z dużą siłą ssania. Odkurzacze piorące to jednak oddzielna kategoria i w zależności od urządzenia zazwyczaj dysponują mocą od ok. 1000 do 1700 W. Pozwala to na uzyskanie dużej siły ssania, a co za tym idzie, nie ma problemów ze stosowaniem skutecznych filtrów oraz wciąganiem większych zanieczyszczeń. Moc ssania oznacza moc mechaniczną wciąganego powietrza – podawana jest w airwatach [W]. Pozwala oszacować efektywność odkurzacza (rzeczywistą jego funkcję) przez moc ssania, a nie przez moc pobieraną. Przy zakupie urządzenia należy się kierować wartością tej pierwszej.

Rodzaj filtrów

Typ zastosowanych filtrów oraz całych systemów filtracyjnych w urządzeniu jest szalenie istotny, zwłaszcza gdy w domu są małe dzieci, alergicy lub osoby chorujące na astmę. Jeśli zdecydujemy się na model z gorszej jakości filtrami, spora część zebranych zanieczyszczeń trafi z powrotem do pomieszczenia z powietrzem wylotowym jako rozpylone drobiny, co kompletnie mija się z celem sprzątania i jest bardzo niekorzystne dla naszego zdrowia. W wypadku najlepszych odkurzaczy, przeznaczonych dla alergików, stosuje się filtry HEPA 13 oraz 14.

Odkurzacze-z-funkcja-prania-13

THOMAS Aqua+ Pet & Family Plus; THOMAS Twin XT; THOMAS DryBox Amfibia

Czas pracy

Ten parametr odnosi się do odkurzaczy zasilanych akumulatorowo i jest niezwykle istotny. Ma przecież znaczenie, czy zdążymy odkurzyć pokój lub nawet całe mieszkanie, a może samochód czy garaż. Nie ma sensu kupować sprzętu, którego czas pracy będzie krótki, zwłaszcza jeśli dysponujemy dużymi powierzchniami. To właśnie czas pracy w dużym stopniu definiuje, czy odkurzacz akumulatorowy jest dobry, czy nie. W niektórych modelach akumulatory można wymieniać i stosować ogniwa o zwiększonej pojemności, co jest dużą zaletą. Ładowanie akumulatora zazwyczaj trwa kilka godzin. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy sprzęt jest wyposażony w tzw. szybką ładowarkę o dużej mocy.

2023-09-15
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket