Odkurzacze-z-funkcja-prania-2-20

Pionowe odkurzacze piorące efektywnie radzą sobie z czyszczeniem dużych powierzchni. (Fot. Beldray)

Zasięg pracy

Odkurzacze zasilane sieciowo mają ograniczony zasięg pracy. Zależy on od długości przewodu oraz rury ssącej. Warto na niego zwrócić uwagę, ponieważ odkurzacze piorące mogą pracować w różnych warunkach i miejscach, np. w garażu przy praniu tapicerki auta. Dlatego atutem będzie duży zasięg, który sprawi, że stosowanie dodatkowych przedłużaczy okaże się zbędne.

Odkurzacze-z-funkcja-prania-2-23

THOMAS Twin Aquawash; THOMAS Vestfalia XT

Pojemność zbiornika

Jak wspomnieliśmy, urządzenia wyposażone są w dwa zbiorniki – na czystą wodę ze środkiem piorącym oraz brudną wodę, która jest odsysana podczas prania. Większa pojemność zbiorników to atut przy czyszczeniu dużych powierzchni, ponieważ muszą być rzadziej uzupełniane i opróżniane. Ze względu na sposób działania dyszy ekstrakcyjnej, która odsysa brudną wodę, pojemność obu zbiorników jest taka sama. Oprócz tego odkurzacze piorące i z funkcją prania są wyposażone w standardowy zbiornik na zanieczyszczenia. Jeśli sprzątamy suche zanieczyszczenia, jest również możliwość zastosowania worka. Pojemność zbiornika na zanieczyszczenia zależy od przeznaczenia urządzenia i jego konstrukcji. Zalecane przede wszystkim do użytku domowego modele poziome zazwyczaj mają zbiorniki o objętości nawet 6 l. Jak na kategorię sprzętu domowego to całkiem sporo. Bez problemu sprzątniemy nawet duże mieszkanie. Jeszcze większymi możliwościami dysponują modele o konstrukcji zbliżonej do kubełkowej, wśród których znajdziemy urządzenia o pojemności ok. 20 l, a nawet więcej. Oczywiście, należy pamiętać, że duży zbiornik na zanieczyszczenia oznacza również większe rozmiary sprzętu. W odkurzaczach ręcznych zbiorniki są oczywiście odpowiednio mniejsze.

Mycie podłóg odkurzaczem

Możliwość czyszczenia podłóg twardych to opcja dostępna w niektórych modelach odkurzaczy z filtrem wodnym i funkcją prania. Jednocześnie odkurzając oraz myjąc podłogę, oszczędzamy więc czas, a czyszczenie jest skuteczniejsze. Wymaga jednak zastosowania specjalnej ssawki czyszczącej. Jest ona wyposażona m.in. w wymienny mop z mikrofibry przyczepiany na rzepy. Przed myciem podłączamy przewód do dźwigni natryskowej, a następnie końcówkę krótkim wężykiem. Gdy wciskamy dźwignię, zwilżamy mop podczas pracy, a zamoczony kurz jest zasysany przez odkurzacz. Dostępne są różne typy mopów, np. do parkietów i paneli oraz do terakoty, gresu czy podłóg kamiennych. Co istotne, w wypadku podłóg drewnianych powierzchnia po takim czyszczeniu jest tylko lekko wilgotna i szybko wysycha. Nie ma więc obaw o zbytnie nasiąknięcie wodą. Roztwór odpowiedniego płynu czyszczącego i wody jest pobierany ze zbiornika na czystą wodę.

Odkurzacze-z-funkcja-prania-2-27

BOSCH AquaWash&Clean BWD421PET; BELDRAY COMBO-8132; THOMAS Twin Aquawash Pet

Ważne wskaźniki

W odkurzaczach z funkcją prania, podobnie jak w klasycznych modelach, stosowane są różnego rodzaju wskaźniki, które są obowiązkowym elementem dla tych użytkowników, którzy nie chcą stale kontrolować pewnych parametrów pracy urządzenia. Wśród tych najbardziej przydatnych można wymienić chociażby wskaźnik zapełnienia worka czy wskaźnik stopnia zabrudzenia filtra. Wskaźniki mechaniczne informujące o zapełnieniu pojemnika na pył/kurz najczęściej mają postać niewielkiej klepsydry, umieszczonej w korpusie, która obrazuje stopień zapełnienia worka. Bardziej skomplikowane są modele elektroniczne, które informują o konieczności wymiany worka za pomocą specjalnych ikonek. Całkowite przysłonięcie wskaźnika zapełnienia worka przysłoną koloru czerwonego lub ciągłe świecenie się lampki, kiedy ssawka lub szczotka jest uniesiona nad czyszczoną powierzchnią, informuje, że zachodzi konieczność opróżnienia lub wymiany worka. Wskaźnik zapełnienia worka kurzem może zadziałać w wypadku zapchania węża ssącego lub połączonych z nim elementów wyposażenia. W razie zmniejszenia wydajności urządzenia należy nastawić maksymalną moc ssania i trzymać ssawkę nad podłogą – jeśli wskaźnik nadal będzie pokazywał konieczność wymiany worka, wtedy należy go po prostu wymienić. Drugim ze wspomnianych tutaj wskaźników jest wskaźnik stopnia zabrudzenia filtra. Informuje on o konieczności wymiany lub wyczyszczenia filtra wylotowego. Dzięki specjalnym czujnikom zabrudzenia filtra przy z byt dużym zabrudzeniu zapala się lampka, która np. świeci pulsacyjnie, a silnik samoczynnie przechodzi na słabsze parametry. Dzięki temu rozwiązaniu łatwiej jest utrzymać właściwy poziom filtracji, która ma tak duże znaczenie, np. dla alergików.

Akcesoria do odkurzaczy

Do odkurzaczy dostępne są rozmaite akcesoria. Mogą one znajdować się w zestawie z urządzeniem lub sprzedawane są jako dodatkowe wyposażenie. Decydując się na zakup konkretnego modelu, warto sprawdzić, jakie akcesoria są w zestawie i czy istnieje możliwość dokupienia kolejnych. Mogą to być m.in. rozmaite końcówki, szczotki czy ssawki, a także worki.

Odkurzacze-z-funkcja-prania-2-31

Odkurzacz piorący może być wyposażony w funkcje zbierania mokrych zanieczyszczeń. (Fot. Bosch)

Szczotki i ssawki

Na skuteczność odkurzania duży wpływ mają kształt, rodzaj czy parametry zastosowanych końcówek. Wyróżniamy dwa typy końcówek: szczotki i ssawki. Najogólniej rzecz ujmując, szczotki różnią się obecnością lub brakiem włosia zbierającego zanieczyszczenia. Jeśli chodzi o rozróżnienie poszczególnych nasadek i ich nazewnictwo, trzeba pamiętać, że często to, co jeden producent uznaje za szczotkę, inny określa jako ssawkę. Im więcej jest dodatkowych końcówek dostosowanych do czyszczenia konkretnych powierzchni, tym lepiej dla wymagającego konsumenta. Typowy zestaw zawiera uniwersalną szczotkę, końcówkę do czyszczenia tapicerki, tzw. pędzel i szczelinówkę. Posiadacze domowych zwierząt mogą pomyśleć o urządzeniach wyposażonych w turboszczotkę, która lepiej usuwa sierść z dywanów i wykładzin. Z kolei w przypadku parkietów dobrze sprawdzi się specjalna ssawka z włosiem, która również poleruje podłogi.

Odkurzacze-z-funkcja-prania-2-33

BOSCH AquaWash&Clean BWD41720; BISSELL SpotClean Professional 1558N; BOSCH AquaWash&Clean BWD421POW

Płyny piorące do odkurzaczy

Większość producentów odkurzaczy z funkcją prania do zestawu dołącza środek piorący. Zazwyczaj jest to tzw. wersja startowa o mniejszej pojemności, żebyśmy mogli sprawdzić skuteczność danego środka w domowych warunkach. Oczywiście wszyscy producenci rekomendują stosowanie środków własnej marki. Ma to stanowić gwarancję jakości czyszczenia i komfortowego użytkowania. W praktyce jednak można stosować inne, uniwersalne płyny przeznaczone do odkurzaczy piorących. Ma to przede wszystkim znaczenie, gdy dany detergent okazuje się działać zbyt agresywnie na daną tkaninę, powodując np. przebarwienia na jej powierzchni. Środki piorące są dostarczane w formie płynnej lub proszków, z których przygotowujemy roztwór. Duża część producentów stawia na ekologiczne rozwiązania, dlatego oferuje naturalne środki piorące, które są przyjaźniejsze dla środowiska. Polecamy jej rodzinom z małymi dziećmi czy zwierzętami, które nie powinny mieć kontaktu z silnymi detergentami. Zaleca się stosowanie środków nisko pieniących, żeby powstała piana nie uszkodziła urządzenia. W ofercie producentów znajdziemy także płyny zapobiegające spienianiu.

2023-09-15
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket