Golarki i trymery męskie

Golarki

Do najpopularniejszych urządzeń pozwalających zadbać o zarost zdecydowanie należą golarki, które przez lata przeszły prawdziwą ewolucję. Obok klasycznych, służących do usuwania zarostu z twarzy, można znaleźć także modele podróżne czy do golenia ciała. (Fot. Zelmer)

Milowym krokiem było wprowadzenie urządzeń typu wet & dry, które pozwalają na usuwanie zarostu zarówno na sucho, jak i na mokro, a także z użyciem np. pianki. Całkowicie szczelna obudowa pozwoliła także na czyszczenie urządzeń pod bieżącą wodą, co dla wielu użytkowników oznacza duże ułatwienie. Golarki do twarzy różnią się przede wszystkim rodzajem elementu golącego oraz zastosowanymi rozwiązaniami. W kontekście golarek mówimy zwłaszcza o głowicy – to właśnie jej rodzaj decyduje o ich klasyfikacji. Wyróżniamy dwa zasadnicze typy golarek:

  • golarki foliowe,
  • golarki rotacyjne.

Typy golarek

Pierwszy typ ma bardzo charakterystyczną budowę – ostrza pokryte są specjalną siatką lub folią, która chroni je przed stępieniem, a także osłania skórę przed skaleczeniem. Siatka to cienka blaszka z otworami, przez które zarost dostaje się do ostrzy – im bardziej folia przylega do skóry, tym krócej obcięty jest zarost. Klasyczna folia oscylacyjna ma okrągłe otwory. Niektórzy producenci proponują folię z otworami o zróżnicowanym kształcie, dzięki czemu urządzenie dobrze wychwytuje włoski rosnące pod różnym kątem. Inaczej element golący zbudowany jest w modelach rotacyjnych, które najczęściej mają system trzech głowic tnących. Zespół golący składa się z głowic, z których każda ma osłonę, pod którą znajdują się ostrza. Pracują one pod różnymi kątami i dostosowują się do nacisku, co w praktyce oznacza także bardzo dobre dopasowywanie się golarki do konturów twarzy. Ostrza unoszą, a następnie ścinają długie i krótkie włosy, zapewniając szybkie golenie.

Golarki-i-trymery-meskie-3

ZELMER ZSH7500; ADLER AD 2836g; MESKO MS 2926

Głowica golarki

Głowica goląca składa się z kilku elementów. Najważniejszym jest system tnący, który najczęściej jest dwu- lub trójfazowy i dodatkowo zawiera trymer lub tzw. środkową przycinarkę, które mają usunąć dłuższe włosy i które współpracują z częścią golącą – najpierw przycinane są dłuższe włosy, potem usuwane krótkie. Dodatkowo włosy zostają delikatnie uniesione i skierowane w stronę ostrzy. Istotny w obu typach golarek jest blok ostrzy – zasadnicze znaczenie ma tu materiał wykonania zarówno ostrzy, jak i samej siatki lub głowicy. Ostrza muszą być też odpowiednio wyprofilowane, aby zapewnić precyzyjne golenie; wpływają także na redukcję hałasu i wibracji. Odpowiedni materiał wykonania powierzchni czoła golarki zapobiega powstawaniu podrażnień i sprawia, że golenie jest dużo bardziej komfortowe.

Nie mniej istotną kwestią są ruchome głowice, które mogą mieć różny kąt nachylenia, np. 19° czy 40°, dzięki czemu dostosowują się do rysów twarzy, a golenie podbródka, szczęki i szyi jest dokładniejsze i bezpieczniejsze dla skóry. W zależności od marki i modelu może się ona poruszać na kilka sposobów. Najbardziej zaawansowane modele mogą poruszać się w pełnej izometrii, czyli pod każdym kątem. Mówimy wtedy zazwyczaj o modelach z głowicami 3D. W praktyce urządzenia z głowicami 3D mają powierzchnie tnące poruszające się i/lub uginające ruchem tył-przód, a także na boki. W części rozwiązań dzięki blokadzie można je zatrzymać – wtedy głowica jest wychylona najbliżej frontu golarki, najdalej do tyłu lub ustawiona w pozycji centralnej.

Golarki-i-trymery-meskie-5

Obecność bezprzewodowego zasilania w golarkach i trymerach jest standardem. (Fot. Camry)

Trymer i golarka w jednym

Głowica golarki coraz częściej jest elementem wymiennym, a producenci oferują urządzenia wielofunkcyjne. Gdy chcemy skorzystać z golarki, stosujemy np. głowicę rotacyjną. Po goleniu możemy jednak ją zdjąć i wymienić, np. na trymer za pomocą którego przytniemy włosy na ciele, lub trymer do nosa czy szczoteczkę do oczyszczania twarzy. Możliwości są naprawdę duże i zależą od oferty konkretnego producenta oraz modelu urządzenia. Wymienne głowice są rozwiązaniem charakterystycznym dla urządzeń z wyższej półki.

Golarki-i-trymery-meskie-7

CAMRY CR 2927; BABYLISS T890E; ELDOM G53 Hiis

Do czego służy trymer?

Trymery to urządzenia, które kojarzą się nam przede wszystkim z przycinaniem męskiego zarostu lub usuwaniem włosków z trudno dostępnych miejsc, takich jak nos czy uszy. Warto jednak na pierwszy plan wysunąć ich jakże ważną funkcję, jaką jest możliwość przycinania brody i wąsów. Te niewielkie, lecz poręczne urządzenia pozwalają uzyskać i utrzymywać zarost o równej długości. Dzięki dołączonym nasadkom możemy uzyskać np. efekt dwudniowego zarostu. To doskonałe rozwiązanie dla tych panów, którzy chcą mieć elegancką brodę lub wąsy odpowiedniej długości, tzn. takiej, która najbardziej pasuje do kształtu twarzy, typu urody, a czasem też okoliczności. Dużą zaletą tych urządzeń jest także wyżej wspomniana poręczność. Doskonale sprawdzają się podczas wakacyjnych wyjazdów, a także wtedy, gdy czas jest na wagę złota. Ponadto pomagają zachować higienę osobistą, a dzięki materiałom wykonania i dodatkowym rozwiązaniom nie powodują podrażnień na skórze. Najważniejszym elementem każdego trymera jest tzw. trymer precyzyjny, czyli głowica, która odpowiada za przycinanie, a właściwie już prawie golenie włosków. To właśnie na nią nakłada się nasadki, pozwalające zmieniać ich długość. Jeśli chcemy uzyskać efekt idealnie gładkiej skóry, wystarczy korzystać z trymera precyzyjnego, który skraca je nawet do 0,2 mm. Ważne, żeby ostrza urządzenia były wykonane z trwałego, ale też bezpiecznego dla skóry materiału. Dlatego producenci sięgają po stal nierdzewną, która stosowana jest też w golarkach do stylizacji męskiego zarostu. Trymer precyzyjny albo jest integralną częścią urządzenia, albo trzeba go nałożyć. Regulację długości cięcia można ustawić samemu za pomocą specjalnych nakładek. Ważny jest fakt, że część urządzeń może działać bezprzewodowo nawet przez 60 minut.

Golarki-i-trymery-meskie-9

CONCEPT ZA7035; ADLER AD 2940; ZELMER ZMB6000

Ostrza w trymerze

Jakość zastosowanych noży tnących w trymerze jest rzeczą bardzo istotną. Popularnym rozwiązaniem są ostrza cechujące się trójwymiarowym kształtem i zapewniające ostry kąt cięcia, tak istotny przy stylizacji włosów i zarostu. Ostrze powinno być wykonane z hartowanej stali nierdzewnej, która gwarantuje wytrzymałość i stabilność. Producenci często stosują też specjalne powłoki, np. grafitowe. Dzięki nim ruch jest gładszy i powstaje mniej podrażnień. Kolejnym istotnym elementem jest liczba ustawień długości przycinania. Niektóre z modeli mają ich nawet pięćdziesiąt, dzięki czemu zapewniają precyzję stylizacji. To istotne, ponieważ nie na całej twarzy zarost powinien być przycinany na równą długość. W większości trymerów stosowane są noże samoostrzące. Wystarczy co jakiś czas nasmarować je odpowiednim smarem do maszynek do strzyżenia. Po tym należy włączyć urządzenie, żeby preparat równomiernie rozprowadził się po ostrzach. Po wyłączeniu resztki smaru wycieramy.

Golarki-i-trymery-meskie-11

CONCEPT ZA7040; BABYLISS MT861E; ZELMER ZGK6500; CONCEPT ZA7030

Rodzaje nasadek

To właśnie nakładki, nasadki, grzebienie odpowiadają za możliwości trymerów. Ich główne zadanie polega na regulacji długości włosków, ale można ich użyć także do nadawania kształtu np. fryzurze intymnej. Do wyboru mamy kilka rozwiązań i kilka typów końcówek – poniżej przedstawiamy najpopularniejsze.

  • nasadka do precyzyjnego przycinania – czyli podstawa każdego trymera. Nasadka tego typu pozwala precyzyjnie wymodelować linie, a także maksymalnie skrócić włoski;
  • regulowany grzebień trymujący – może mieć np. trzy ustawienia, o długości: 2, 4, 6 mm. Nasadkę nakłada się na trymer i ciągnąc ją w górę lub w dół, ustawia się długość przycinania;
  • wymienne nasadki grzebieniowe – czyli standardowe rozwiązanie. Do większości urządzeń dołączane są nasadki, które przycinają włoski na określoną długość – najczęściej są to dwie końcówki. Warto zwrócić uwagę na ich rodzaj oraz długość, na jaką przycinają włoski. Dostępne są zestawy pozwalające uzyskać długość np. np. 2 i 4 mm lub 5 i 8 mm;
  • nasadka do kształtowania brwi – nie jest standardem. Umożliwia wyrównywanie długości brwi (np. 2 i 4 mm). Wystarczy założyć nasadkę grzebieniową na głowicę przycinającą, by uzyskać precyzyjny i symetryczny efekt. Czasami w zestawie dołączana jest pęseta do precyzyjnego usuwania włosków;
  • szczotka złuszczająca – końcówka tego typu już jakiś czas temu pojawiła się w depilatorach – w trymerach jest jeszcze rzadkością. Szczotka złuszczająca gwarantuje komfort golenia i pomaga zapobiegać wrastaniu włosów. Głowica obraca się łagodnie, usuwając martwe komórki i pozostawiając skórę jedwabiście gładką;
  • nasadka zabezpieczająca – chroni trymer przed zniszczeniem i gwarantuje bezpieczne przechowywanie.

Zasilanie golarek i trymerów

Golarki i trymery nie wymagają dużej ilości energii, dlatego też na rynku znajdziemy wiele modeli zasilanych akumulatorowo. Jest to wygodne rozwiązanie, oferujące dużą swobodę. Niektóre urządzenia zasilane akumulatorem mogą pracować nawet do 3 godz. Warto jednak zwrócić uwagę na czas ładowania. Jeśli zdarza nam się zapomnieć o naładowaniu akumulatora, przydatna będzie funkcja szybkiego ładowania. Świetnie sprawdzi się, gdy zaskoczy nas nagłe wyjście i będziemy chcieli doprowadzić zarost do porządku. Inną opcją jest możliwość zasilania także bezpośrednio z sieci elektrycznej. O stanie baterii informują wskaźniki diodowe lub – w bardziej zaawansowanych modelach – wyświetlacze. Niektóre maszynki mogą być wyposażone w tzw. stację ładującą. Jest ona podłączona do sieci i odkładamy do niej maszynkę bezpośrednio po użyciu. Akumulatory są więc zawsze naładowane. Coraz częściej w zestawie znajdziemy przewód USB służący do ładowania. To duża zaleta, ponieważ wystarczy sam kabel, żeby naładować golarkę, np. z portu komputera, powerbanku czy ładowarki telefonu. Nie jest więc potrzebny specjalny zasilacz. Dodatkowo niektóre golarki wykorzystują uniwersalne złącze USB-C. To znakomite rozwiązanie, zwłaszcza dla osób często podróżujących, ponieważ do ładowania można wykorzystać ten sam kabel co do innych elektronicznych gadżetów, w tym telefonu. Ciekawym rozwiązaniem jest również możliwość bezprzewodowego ładowania golarki. W zestawie znajduje się specjalna baza służąca do tego.

2023-09-14
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket